S7 200 12 Saat Zamanlayıcı Nasıl Olur?

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Selammun Aleykum!
Arkadaşlar, Buhar hattında bulunan kondens tankları pompalar için eş zamanlı yaşlandırma projesi ile uğraşıyorum.
Devre şemam bitti. Masrafı azaltmak için Timer yerine s7 200 PLC ' nin timer larını kullanmak istiyorum.
Fakat 12 saat lik set zamanını tam olarak nasıl gireceğimi bilemiyorum.
Veya 12 saat lik set olabilen timer varmı onu bilmiyorum.
bu konu ile ilgili olarak yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden Emeğinize teşekkür ederim
İyi çalışmalar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
S-200 hakkında fazla bilgim yok ama SM0.4 dakika periyotlu flaşörünü çıkan kenarıyla toplama yaptırablirsin. 12 saat 720 dakikaya gelir. Bu toplam 720 ye gelince işlemini yaptır.

selamlar ...

Genel olarak soyle bir mantik kurabilirsin.. ilk önce 1 dakikalik sürekli bir tmr yaparsin... ondan sonra bu tmr'in yükselen kenarindan inc komutunu kullanarak gelen degeri 1 artirabilirsin böylece her bir dakikada bir deger artirarak kac saat calistirmak istiyorsan o sekilde calistirabilirsin.. her bir dakikada tmr'i resetlemeyi ihmal etme

Bu arada elektrik kesildigi zaman nasil bir islem yaptiracaksin.. Cünkü elektrik kesilme zamanini da hesaplaman gerekir zannedersem bu proje icin... Bunun icin sadece PLC icin bir kesintisiz güc kaynagi ayarlayarak elektrik kesildiginde herhangi bir rölenin normalde kapali kontagini kullanip elektrik kesinti süresini hesap edebilirsin...

Ayni zamanda elektrik kesildiginde 12 saatlik tmr in saymamasi icin elektrik kesildiginde bir merker set edip onun kapalisini increment yaptigin blogun önune koymalisin..

Genel olarak bu sekilde cozersin.. Birde gercek zaman saatini kullanabilirsin ...

Hadi kolay gelsin

Selam,
Bunu yapmanın 3-4 yolu war yine bu sitede konustugumuz bir konuydu bu bir arkdasımızın fikri hoşuma gitmişti ve bende bu yolla biraz degiştirerk kullanmaktayım.İstediginiz saydırma işlemi için ekte bi dosya gonderiyorum kısa bi program sadece saydırma amaclı yani kolay gelsin
saygılarımla

Ekli dosyalar

• timer.rar
    3.2 KB · Görüntüleme: 13
Real time yani gercek zaman saatini kullanarak yapabilirsin

Arkadaşlar hepinizden Allah razı olsun...
Gerçekten yardımcı oldunuz...
Bizim amacımız mümkün mertebe masrafsız bir pano yapmaktı. Çok şükür sayenizde onu başardık.
Emeğinize çok teşekkür eder, iş yaşamınızda başarılar dilerim
Allah emanet

Real tıme tam olarak nasıl kullanıcagımı proje olarak atabılırsen cok sevınırm

Zamanlayıcı darbelerini sayıcılara saydırarak da uzun zamanlar elde edilebilir.

Gerçek zaman saatinde yıl(vb300)/ay(vb301)/günvb302)/saatVB303)/dakika(vb304)/saniyeVB305)/boş(vb306)/hangi gün(vb307)
şeklinde VB alanlarına atanıyor.Değerler hexadecimal giliyor.

merhaba arkadaslar ben s7 lısede gordum orada ıken gercek zaman uygulaması yaptık sımdı yenıden merak saldım fakat unuttum sanırım yazdıgım program calısmıyor okulda ıken VB200 alanını kulanmıstık fakat VB200 alanını kulanırken data blok kısmına vb200 le ılgılı deger gırmek gerktıgını soylemıstı ogretmen ama ben notlarım arasına yazmamısım vb200 nasıl yazılıyor dıye buraya gırılmesı gereken bır sey varmıydı bılgılendırırsenız sevınırım

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri