Microwin v4 ten v5.5 e geçtim ama sorularım var?

shox

Katılımcı Üye
Arkadaşlar microwin v4 kullanmaktaidim v5.5 i yükledim. program tamam güzel ama bazı sorunlar yaşıyorum program ile.

1- programda "compile" birtürlü aktif olmuyor bunu nasıl aktif edebilirim?

2- program yazarken v4 te "pazitif kenar" ile "negatif kenar"a bir adres atamak gerekmiyor idi ama v5,5 te adres atamadan kayıt etmiyor, simülasyon etmiyor v.s.. Bu sembollere hangi adresi atamalıyım?

3- v4 te "SET-RESET" işlemlerinde kendisinden sonra kaç rölenin aktif edileceğin belirmemiz gerekiyor idi ama v5,5 te bu yok. Nasıl olacak her röle için "SET-RESET" ayrı ayrımı kullanmalı artık ?

4- v4 te bulunan hatları uzatmakta kullanılan "line right" vede "line left" v5,5 te yok sanırım yada ben bulamadım. Bu işlemleri v5.5 te nasıl gerçekleştirebilirim?

Şimdilik sıkıntı çektiğim konular bunlar arkadaşlar kullandıkça bakalım başka birşeyler ile karşılaşacakmıyım :)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Dikkatini çekerim shox kullandığın iki yazılım da aynı değil. Microvin Step 4.0 SP7 S7-200 Plc Programlayabileceğin en güncel yazılım. Simatic Manager Step7 Versiyon 5.5 S7-300 ve S7-400 PLC leri programlayabileceğin paketlerir ve Programlama esnasında belli farklılıklar mevcuttur.

macix kardeşim farkındayım farklı olduklarını. ama netice itibarı ile benim gördüğüm bu farklar bir programda mutlaka olması gereken şeyle ama ben v5,5 te göremedim bu yazdıklarımı neticeitibarı ile S7-200 dışında diğer modellerede yönelmek lazım diye düşünüyorum o nedenle v5,5 i deniyorum.

Biraz çaba ile eminim büm sorunlarını aşarsın Step 7 manager ile. Artı Manager Microwin den daha mantıklı sistem.

Ewet banada daha mantıklı geldi. Ama bu yukarıda saydığım durumları çözemedim hala. Bir bilen açıklarsa eğer sanırım onuda aşacağım bakalım cevap veren olacakmı?

s7-200 için enson versiyon v4 sp8 dir. Bu v5.5 s7-300-400 için ve 2010 yılına ait olan son sürümüdür.....

eksantirik kardeşim bunu biliyorum ben sadece v5,5 te bu özellikler varmı var ise nereden ulaşabilirim onu bulamıyorum. Tek merak ettiğim ve öğrenmek istediğim bu ama herkes hep bunların ayrı program olduğunu söyleyip duruyor. (Üzerine alınma lütfen) Benim bu söylediklerim herzaman kullanılar şeyler ve bu versiyonda yoklar o nedenle bunları öğrenmeye çalışıyorum. Programlar farklıda olsa bunlar mutlaka olmalı bir devre çiziminde herzaman kullanılan şeyler bunlar ve ben v5,5 te bunları bulamadım. Tek sorun budur varsa nasıl kullanabilirim ( var olduğuna inanıyorum çünkü bunlar olmadan dever çizimi gerçekten çok zor hatta imkansız gibi birşey :) )

Simatic Manager Step7 menülerinde s7200 bir menü varsa sadece s7300-s7400 de configrasyon su sekilde yapılır
Enetenet mdul yada Profibus modul üstünden bu program kullanılabilir sistemde s7300 yada s7400 olması gerekir

Arkadaşlar microwin v4 kullanmaktaidim v5.5 i yükledim. program tamam güzel ama bazı sorunlar yaşıyorum program ile.

1- programda "compile" birtürlü aktif olmuyor bunu nasıl aktif edebilirim?

2- program yazarken v4 te "pazitif kenar" ile "negatif kenar"a bir adres atamak gerekmiyor idi ama v5,5 te adres atamadan kayıt etmiyor, simülasyon etmiyor v.s.. Bu sembollere hangi adresi atamalıyım?

3- v4 te "SET-RESET" işlemlerinde kendisinden sonra kaç rölenin aktif edileceğin belirmemiz gerekiyor idi ama v5,5 te bu yok. Nasıl olacak her röle için "SET-RESET" ayrı ayrımı kullanmalı artık ?

4- v4 te bulunan hatları uzatmakta kullanılan "line right" vede "line left" v5,5 te yok sanırım yada ben bulamadım. Bu işlemleri v5.5 te nasıl gerçekleştirebilirim?

Şimdilik sıkıntı çektiğim konular bunlar arkadaşlar kullandıkça bakalım başka birşeyler ile karşılaşacakmıyım :)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kardeş senin kıyaslama yaptığın programlar farklı. Önceki mesajımdaki gibi mesela s7200 de pozitif ve negatif kenar tetikleme direkt yapılıyor. Ama s7300 ve 400 de bunların herbirine adresini ataman gerekir. Diğerleride bunun gibi şeyler zaten. Bu bütün step7 5.5 den tutda eski versiyonlar içinde geçerli.
senin yapman gereken şey s7200 mü programlayacaksın yoksa s7300 mü? Buna göre cevap yazalım........

Ya anlamadığım üstteki soruların cevaplanması neden zor?
Cevabı bilen derki "compile" aktif olması için şu gereklidir yada "kenar tetiklemelere" su duruma göre şunun adresi verilir yada hattı ileri yada geri yürütmek için "line right" veya "line left" şuradan yapılır.

Yani s7300 veya s7200 ne farkeder ben sadece v5,5 te bunlar nasıl yapılır veya neyi göz önende bulundurmalıyım onu soruyorum.
s7-200 programlayacak olsam v5,5 niye kullanayım v3,1 veya v3,2 veya v4,0 kullanırım.

Programların farkını biliyorum sadece bu saydıklarım v5,5 te nasıl olur onları bulamamdım. BUNLARIN PLC MODELİ İLE NE İLGİSİ VAR ANLAMIYORUM???????? Var ise onu belirtinki bende öğreneyim?

Egzantirik kardeşim eğer biliyorsan v5,5 te nasıl oluyor belirtirsen sevinirim. Tek olay budur v5,5 te bunlar nasıl yapılır????? Soru bu kadar karışık olmamalı arkadaşlar.

Bu arada v4,0 ı kullanmasını biliyorum ve s7-200 programlayabiliyorum arkadaşlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri