mono bass anfisi hakkında yardım

tahir549

Usta Üye
Arkadaşlar,
oto teybinden alacağım stereo 4x40 watt çıkışı anfi girişine ses kalitesini bozmadan düşürmeden monoya çevirerek uygulayabilirmiyim.
Bass seslerini net ve temiz alabileceğim uygulanmış max 200wattlık subwofer devresi ve bu devreyi çalıştırabilecek güç kaynağı seçiminde yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar,
oto teybinden alacağım stereo 4x40 watt çıkışı anfi girişine ses kalitesini bozmadan düşürmeden monoya çevirerek uygulayabilirmiyim.
Bass seslerini net ve temiz alabileceğim uygulanmış max 200wattlık subwofer devresi ve bu devreyi çalıştırabilecek güç kaynağı seçiminde yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba,sevgili arkadaşım;bu oto teybinin 4 çıkışlı quadro şeklindeki hop.çıkış sinyalini,siz doğrudan doğruya çıkışta tek mono çıkışı verecek şekilde de birleştirip,sadece tek mono çıkışını da elde edemezsiniz.Ancak amfi devresinde kullanılan bu entegre,sözgelimi tda1554q örneğindeki gibi, 4*11 watt'lık quadro 4 çıkışı yerine,2*22 watt.'lık stereo 2 çıkışa köprülenerek indirgenebilir.Daha devre tam manasıyla da oluşturulmadan,ilk başlangıç aşamasındayken,2'şerli köprüler kendi 2 çıkışı için oluşturularak,tda1554q örneğindeki gibi,sadece 2 çıkışlı stereo bir yapıya da dönüştürülebilir.Yani entegrenin bu kullanım amacına göre daha ilk başlangıçta bu köprüleme işlemi tercihen yapılarak,sadece 4 çıkışlı olan bu çıkış yapısı,2 çıkışlı yapıya dönüştürülebilir.Çünkü neticede sadece 4 çıkışlı şekilde,bu ses çıkışını sürekli verecek şekle getirilmiş olan bu ses çıkış formunda,her çıkış birbirinden farklı farklı olup,farklı olan bu faz çıkış yapısının,üst üste girişim yapıp,tek mono sesli bir faz yapısında çıkışta doğrudan doğruya sonradan toplanması hiç mümkün değildir.

200 watt.lık RMS (Gerçek güçte) amfi ve hop. devresi seçimi için de,smps'li veya trafolu bir güç kaynağını ilk başta seçecekseniz eğer,emniyet payı olarak da %50 daha fazlasını,örneğin 300 watt.net çıkışta (Volt*amper çarpımı olarak) güç verenini seçmeniz,yüksek volümlerde oluşacak olan olası distorsiyon problemlerinin,güç yetmezliği problemlerinin hiç olmamasını da sağlayacaktır.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri