Megaworks Woofer Sorunu YARDIMM!...

sol7dier

Üye
44494D9F8CB4484D8F0D6552ED2DB27D.jpgDSC_0429.jpgDSC_0430.jpg

arkadaşlar wooferdan geçen gün çat diye bir ses geldi çalışmaz oldu. ondan evvel sürekli cızırtı yapıyordu , anlamadım ve bunu tamir yapan servisler yok yurtdışı parça vs diyerek kafadan 200-300 $ fiyat çıkarmaya çalışıyorlar opps dedim zaten ederi şu kadar bi parça için hem servis süresi hemde tamir masrafı bana uymaz dedim. kendimde çok azda olsa bişeyler takip ediyoruz.

/diyeceğim yukarda fotoda normalde en üst devrede ki ortadaki siyah ve kırmızı kablo ana şebekeden gelen faz AC 220V ile geliyor,
/sağ en üst siyah ve kırmızı kabloyla bi alt devreye +- çıkışla elektrik aktarımı yapıyor.
/fakat faz geliyor ama sağ üstteki çıkıştan +- çıkmıyor ve kısa devre durumunda. giriş tarafındaki 3 tane kondansatör 2 tanesi koskoca olan ve 1 tanesi 33 uf 450V olan sağlam ve bunu yeni değiştim. ama çıkış tarafındaki 1 tane kondansatör değer ölçemedim çünkü trafodan şüphelenmiştim çünkü çıkışa voltaj vermiyordu bundan dolayı söktüm bu parçayı.lakin çıkışlarda yine kısa devre var. bu kısa devre ve bu sorun neden dolayı oluşuyor bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 16077Ekli dosyayı görüntüle 16075Ekli dosyayı görüntüle 16076

arkadaşlar wooferdan geçen gün çat diye bir ses geldi çalışmaz oldu. ondan evvel sürekli cızırtı yapıyordu , anlamadım ve bunu tamir yapan servisler yok yurtdışı parça vs diyerek kafadan 200-300 $ fiyat çıkarmaya çalışıyorlar opps dedim zaten ederi şu kadar bi parça için hem servis süresi hemde tamir masrafı bana uymaz dedim. kendimde çok azda olsa bişeyler takip ediyoruz.

/diyeceğim yukarda fotoda normalde en üst devrede ki ortadaki siyah ve kırmızı kablo ana şebekeden gelen faz AC 220V ile geliyor,
/sağ en üst siyah ve kırmızı kabloyla bi alt devreye +- çıkışla elektrik aktarımı yapıyor.
/fakat faz geliyor ama sağ üstteki çıkıştan +- çıkmıyor ve kısa devre durumunda. giriş tarafındaki 3 tane kondansatör 2 tanesi koskoca olan ve 1 tanesi 33 uf 450V olan sağlam ve bunu yeni değiştim. ama çıkış tarafındaki 1 tane kondansatör değer ölçemedim çünkü trafodan şüphelenmiştim çünkü çıkışa voltaj vermiyordu bundan dolayı söktüm bu parçayı.lakin çıkışlarda yine kısa devre var. bu kısa devre ve bu sorun neden dolayı oluşuyor bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Resimlere bakarak yorum yapmak oldukça zor,ama anlattıklarınıza dayanarak besleme (smps) devrenizin çalışmadığını söyleyebiliriz.konuya hakimseniz bir takım tavsiyelerde bulunabiliriz,değilseniz daha fazla zarar verme ihtimaliniz yüksek.tamir anlamında yanlış kişiler ile muhatap olmuş olabilirsiniz.piyasada işinin ehli ustalar gerçekten zor bulunuyor.doğru insanı bulamazsanız cihazı çöpe atmanız kuvvetle muhtemel.iyi çalışmalar.

Resimlere bakarak yorum yapmak oldukça zor,ama anlattıklarınıza dayanarak besleme (smps) devrenizin çalışmadığını söyleyebiliriz.konuya hakimseniz bir takım tavsiyelerde bulunabiliriz,değilseniz daha fazla zarar verme ihtimaliniz yüksek.tamir anlamında yanlış kişiler ile muhatap olmuş olabilirsiniz.piyasada işinin ehli ustalar gerçekten zor bulunuyor.doğru insanı bulamazsanız cihazı çöpe atmanız kuvvetle muhtemel.iyi çalışmalar.

tavsiyelerinizi alabilir miyim? sonuçta ya ayağa kaldıracam yada çöpe gidecek :( işin ehli bir usta dediğiniz gibi zor bulunuyor. sorduğum ustalarda cihazın ederinden çok kafadan masraf çıkarıyorlar.

Öncelikle smps kartını devreden tamamen ayırıp, yakın çekim resim yükleyin.açık şeması olmadığından kart üzerinden yardımcı olmaya çalışayım.

DSC_0438.jpgDSC_0439.jpgDSC_0440.jpg
bu şekilde bazı parçalarıda devreden sökmüştüm. ama onlar değilmiş :(

oldukça karışık bir devre.buradan neyin ne olduğunu anlamak zor.öncelikle besleme devresinde ölçüm yaparak başlamalısınız.girişde bulunan blok kondansatörlerin (33mf 450v) ayağında 300v okumanız gerekiyor.diğer 200v kondansatörlerin ayağında da bu değere yakın 100-150v okumanız gerekiyor.bu voltajlar tamamsa trafonun diğer çıkışında bulunan LM7805 türü entegrelerin ayaklarında voltaj okumaya çalışın,varsa işiniz kolaylaşır,yoksa beslemenin giriş tarafında arıza aramanız gerekiyor.bir de cihazı açtığınızda röle çekiyormu,elinizle dokunduğunuzda tık sesini hissetmeniz lazım.
özellikle dikkat etmeniz gereken konu blok kondansatörleri boşaltmadan herhangi bir malzeme söküp takmayın.gelişmeleri bildirin.kolay gelsin.

hakan bey yardımlarını içinteşekkür ederim,
kısaca bu devre dediğiniz gibi çok karışık.kısaca anladığım kadarıyla anfinin besleme devresi.1 tane bass için besleme çıkışı var 1 tanede kumanda devresi için besleme çıkışı var.
bu devrenin aynısından bir arkadaştan buldum ama ondada seste boğukluk ve az çıkıyor.basstan nerdeyse hiç ses yok.bahsettiğiniz kondansatörlerde arkadaştan aldığım devre üzerinde kontrol ettim fakat değer okuyamadım.role çekiyor.LM7805 tipi entegrelerin çıkış ayaklarında azda olsa voltaj okunuyor.
benim bozuk besleme devremde çıkışlara elektrik gelmiyordu,röle çekmiyordu ama giriş yolundaki kondansatörlerden söylediğiniz değerleri okuyabiliyordum.
sanırım bunu kenara atmanın zamanı geldi.:(

ama en azından bi devre kontrolünde nasıl yol izlenilmesi gerektiğini fikir babında azda olsa öğrenmiş oldum. teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri