seslendirme hoparlör kabini

redbullife

Üye
Merhabalar:

38 cm 350 watt 2 adet seslendirme hoparlörüm var bunların kabinleri ahşap olduğundan plastik modele çevirmek istiyorum uygun fiyata bildiğiniz yer var mı?

Saygılarımla İyi Çalışmalar

Benim edindiğim deneyimler,plastik kabinlerin ahşap kabinlere göre ses performansı açısından daha geride olmaları,ses kalitesini ahşap kadar,özellikle bas seslerde daha az performansla vermeleri,tiz sesleri ise olduğundan abartılı yansıtıp verebilmeleridir.Müziğin ses kalitesinde yalnızca hoparlör kalitesi yalnız başına çok etkili değildir,ses konisinden(membran) geri basınç olarak çıkan seslerin ön höparlör basıncından iyi bir sistemle yalıtılması,yönlendirilerek(Labirent sistemi) ses harmoniklerinin öndeki harmoniklerle ayni faza getirilmesi veya ses emici malzemeler(Sünger,kıyılmış sünger,keçe,vb.) yoluyla absorbe edilmesiyle iyi bir ses kabini sistemi oluşturulabilir.İyi bir kabin dizaynı açısından bu şarttır.Dış kabinin ahşap olmasında bu ses değerlerindeki iyi bir ekolayzır denetimi (Ses çıkış frekanslarının düzenlenmesi,bas-tiz dengesinin,iyi bir filtrelemenin de çok iyi sağlanması) ve daha iyi özelliklerin eldesini sağlamaktadır.

Bildiğiniz üzere,profesyonel anlamda çalışan ses kayıt stüdyolarında da,yapılan ses kayıtlarının yeniden kontrolünde ve denetlenmesi amacıyla dinlenilmesinde,dikkat ederseniz ahşap malzemeli kabinler özellikle seçilmektedir.Bu şekilde kayıtta kaydedilen seslerin hi-fi(Yüksek sadakatle,aslına çok yakın) seviyesinde dinlenilebilmesi de kolayca sağlanmaktadır.Evde,askerdeyken almış olduğum Schaub-Lorenz PC-200 kasetçalarlı-radyolu müzik setimin,plastik dış kabinlerini,elektronik malzemecisinden aldığım,daha büyük ebatlardaki 2 adet ahşap kabinle değiştirmiş ve ses performansının,ekolayzır denetiminin tam fabrikasınca verilen müzik eğrisi gibi gerçekleştiğini de deneyerek görebilmiştim.Ayrıca pc'min YS-200 multimedia hoparlörlü ses kuvvenlendiricili amfisinin ses kabinlerini de,plastik olduğundan,ses özellikleri açısından beğenmeyerek,yine jak girişiyle,stereo dişi jaklı çıkış hattından, PC-200 müzik setimin ahşap kabinine dönüştürülmüş olan bu kabinleriyle dinleyerek,sesin tüm renklerini(Frekanslarını),performansını,iyi özelliklerini bu şekilde elde edebilmiştim.

Diğer iyi özeliklerde yaptığım başka tüm kabinlerler de,ya tahta,ya da ince kontraplak veya sunta özlüdür.Şimdiye kadar yaptığım tüm denemelerde,testlerde de,yalnızca ahşap esaslı olanlarından çok iyi bir netice ve preformans alabildim,bunu size dürüstçe ifade edebilirim.Daha iyi özelliklerdeki ses için bunu arzulamaktaysanız,müzik sisteminizin de çıkış gücü(RMS toplam müzik çıkış gücü değil,yalnızca amfininizin ,(2*) formda,bağımsız olarak ayrı ayrı max. olarak verebildiği çıkıştaki watt değeridir) buna uygunsa eğer,daha büyük ebatta ve hoparlör güçleriyle iç mekanı daha rahat,fazla sıkışık olmayan,hoparlör geri basıncı,yatak sanayisinden kolayca temin edebileceğiniz yatak süngerleriyle,hoparlörlerin membranlarının (Arkadaki kağıt konileri kaplayacak dizaynda) arkasında yer alacak şekilde olmasıyla,yani bu şekliyle montaj edebilmenizle,kişisel kanaatimce ancak mümkün olabileceğini size ayrıca söyleyebilirim.

Bütün bu örnek olması açısından verilen açıklamalarım da,sadece ahşap olan kabinler hakkında size yalnızca performansları açısından bir fikir verebilmek amaçlıydı,aksine mutlaka plastiği bırakıp da ahşabı kesin olarak tercih edin diyerek sizi zorlamam söz konusu değildir,ayrıca aklınıza yanlış olarak böyle bir şey gelsin de istemem.Tabiki seçimi bu konuda yine tamamıyle size bırakmaktayım.Piyasadaki plastik kabinler hakkında detaylı fiyat ve özelliklerle ilgili bir bilgim şu anda ne yazık ki yoktur.Denemelerinizde,testlerinizde ayrıca başarılar diliyorum.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
sanayilere bak derim dostum maslak falan tabi istanbuldaysan

Bir tane frp (fiber glass) ci bulabilirsen istediğin litre, dizayn, ebat şeklinde kendin sıfırdan döktürebilirsin ve plastiktir ama benim de şahsi görüşüm olarak genç yaşımda 18mm lik içi elyaf ile kaplı MDF tahtadır. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri