anfiye ses konturolü ?

20gokhan

Üye
Bu anfi yapacağım ama pot ile hoparlörün sesini kontrol etmek istiyorum buna göre bir devre varmı ?

4 nolu bacaktan 2 nolu bacağa 220 ohm, 2 nolu bacaktan toprağa 2.2 ohm bağlı bu dirençleri çıkarın, pot un bacaklarına sırasıyla A-B-C dersek şekilde şöyle olacak 4 nolu bacaktan 2 nolu bacağa potun AB kısmı yani potun A sı 4 nolu bacağa potun B si 2 nolu bacağa bağlanacak sonra potun C si toprağa bağlanacak yani bahsettiğim iki direnci çıkarıp yerine pot bağlayacaksınız (not eğer bahsettiğim 220 ohm dirence R1 2,2 ohm dirence R2 dersek r1/R2 oranı size kazancı verir bu datasheette yazıyor, zaten yukarıdaki devrede datasheettekinin aynısı detaylı açıklama için datasheet e de bakabilirsiniz. Kolay gelsin. (Açıklama biraz kötü oldu ama kusura bakmayın bu arada 2 nolu bacak derken kondansatör yerinde kalacak 2 nolu bacak dediğim yeri kondansatörün eksi bacağı olarak düşünün)

https://forum.donanimhaber.com/ses-volume-kontrol-devresi--55193545

589f99a21e2d851060db81896807a3dd.jpg

arkadaş biraz karışık anlatmış.en basit yolu yandaki resimde görüldüğü gibi yuvarlak uç sinyal girişi (sol baş),orta uç amplikatörün sinyal girişine (10mf 16v kondansatöre) bağlanacak.sağ baş şase.başka birşey sökmeye gerek yok.kolay gelsin

arkadaşlar anfiyi yaptım ama ses soruu var 2-3 saniye aralıklarla pıt pıt pıt diye ses geliyor hoparlör zıplıyor aynı zamanda 20kohm pot kullandım 2w pionner hoparlör 12 volt ile besledim delikli pilakete yaptım sorun nedir çözemedim :S

arkadaşlar anfiyi yaptım ama ses soruu var 2-3 saniye aralıklarla pıt pıt pıt diye ses geliyor hoparlör zıplıyor aynı zamanda 20kohm pot kullandım 2w pionner hoparlör 12 volt ile besledim delikli pilakete yaptım sorun nedir çözemedim :S
Devreyi neyle besliyorsunuz?
devrede bir temassızlık olabilir.
potu nasıl bağladınız?

Besleme kaynağınızın gücü(Doğrultulduktan sonra) 10 watt.dan az olmamalı,8-12 volt sınırları içinde olmalı(hatta bir multimetreyle,adaptör çıkışının da,dc. volt çıkışı olarak hangi değerde olduğunu ölçün),tam doğrultulmuş,filtre edilmiş bir akımla beslenmeli ve ayrıca topraklama noktasında atladığınız,gözden kaçan bir nokta var mı?Sinyal girişi de topraksız girer ve zayıf olursa ayni neticeyi yine verebilir.Bunlara dikkat edin.Kolay gelsin.

Resimdeki olmaz
50k pot al en soldaki bacağı toprağa bağla en sağdakini ses gelen alete bağla ortadakinide anfinin ses girişine bağla
Laptop ın şarj cihazınla besledim trafoyla besledim genede aynı sorun var pot u değiştirdim direl resimdei gibi bağladım ama genede o pıt pıt pıt var seste ama pot varken sesi yükseltince cııyyykkk gibi bi ses geliyodu ama o gelmedi sadece o pıt pıt var bide ses sona yaklaştıpında biraz seste cızırdama var

Bahsedildiği gibi topraklamadan olabilir, https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/amfide-mükemmel-deneyim.70326/ bu anfiyi yapan arkadaşın notlarını devrenize uygulayabilirsiniz, yinede istediğiniz sonucu alamazsanız yaptığınız devredeki bağlantıları net gözükür şekilde fotoğraflayıp veya sorunu video olarak kaydedip paylaşın ona göre bakalım.

TDA 2002 amfi devresi

Kuvvetlendirilen kaynak nedir?Bir küçük radyo çıkışı,bir pc çıkışı,bir cd-çalar çıkışı,vb. bunu açıkça belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz sn.20gökhan;benim yaptığım daha güçlü çıkışı olanı ve neticede her iki devrede bir çıkış katıdır.Giriş katı(Preamfi) olarak giren sinyalin net ve temiz olması gereklidir.Kendimden küçük bir örnek vereyim,dandik ve ucuz bir küçük radyo çıkışından jakla tda1554Q amfisine giriş yaptığımda,radyodaki en küçük parazitler(Pıt pıt sesleri,hışırtılar,vb.) kaliteli bu yaptığım amfi çıkışında,daha güçlü bir ses patlamasına,rezonanslara,girişimlere neden olup,entegrenin neredeyse yanma noktasına gelinceye kadar ısınmasına bile yol açtı,daha evvelsi gün.Ama dizüstü ses çıkışı gibi temiz bir kaynakla girişte sorun hiç olmadı,yani kaynağın filtre edilmiş ve temiz olması çok önemli,en küçük parazit,hışırtı,fazlasıyla kuvvetlendirilip size hoparlörden iletiliyor,aman buna dikkat!

Kaynakta sorun bulunmuyorsa devre elemanları arasındaki lehim,pasta,küçük tel parçacıkları,artıkları ayrıca varsa,büyüteçle bunları temizleyin,sızıntı akıma neden olup,istenmeyen bir rezonans devresi teşkil edebilir,bu söylediğimi mutlaka dikkate alın.Ayrıca devreyi çalıştırdığınız yerin,çok yakınında elektromanyetik parazit yayacak bir kaynak(Cep telefonlarının yaptığı girişim gibi) asla bulunmamasına dikkat edin.Ayrıca dediğim gibi - kutbun giriş ve çıkışta,ayrıca entegrenin gerekli yerlerinde topraklanması çok önemlidir,en başta buna dikkat edin ve devreyi en yeni baştan,tekrar gözden geçirin.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri