Oyuncak Bebeklerdeki Elektronik Sistem [Yardım]

NsKy

Üye
İyi forumlar dilerim.

Çok basit (belki de bana öyle geliyor) bir devreye ihtiyacım var.

İnternette ve kitaplarda aramama rağmen, belki de çok kolay olduğundan, bulamadım. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var.

Aklınıza gelebilecek en basit ''mp3 player'' devresi.

Ben daha önce bilgisayara kaydedilmiş yaklaşık 2-3 mb'lık bir şarkıyı nasıl olduğunu bilmediğim bir yöntemle bir entegreye (ya da bir pic'e, bilmiyorum!) kaydedeceğim.

Bu entegrenin çıkışını bir hoperlöre bağlayacağım. Bir buton yardımıya istediğim zaman dinleyebileceğim.

Tabi ki bir pil enerjisiyle.

Özetle, oyuncak bebeklerdeki sistem. Nasıl butona bastığımızda bebek şarkı söylüyor, benzer mantık olmalı.

Sadece kendi müziğimi kullanmak istiyorum.

Mümkünse yardımlarınızı, değilse yardımcı olabileceğini düşündüğünüz tecrübelerinizi talep ediyorum.

Teşekkürler...

Not: Konuyu umarm doğru yere açmışımdır, yanlış olduysa görevli arkadaşlardan özür dileyerek doğru yere taşımalarını rica ediyorum.

Çok zor birşey sorduğunu düşünmüyorum?

Yardımcı olabilecek biri yok mu?

Çok zor değil ma neye göre? Evet konu ile ilgilenmiş mimseler için zor değil ama bu hava kararınca yanan led yapmak istiyorumla kıyaslanınca çok zor denebilecek bir iş. Ben birebir böyle bir devre yapmadım ama şöyle bir mantığının olduğunu söyleyebilirim öncelikle sesi kaydetmek istediğiniz için sesin kayıt edilebilir bir veriye dönüştürülmesi gerekiyor buda tabii olarak analog olan sesin dijital bir veriye dönüştürülmesi gerektiği demektir yani bir plak kaydı yapıyor olsaydınız bir iğne sesle ne kadar titreşirse plağı o ölçüde çizer va ses analog olarak kaydedilirdi tersini yapıncada sesi duyardınız bunun aksine şu anda sesi kaydederken mp3 vs gibi formatlarda ses 0-1 lewrden oluşan dijital veriye çevriliyor sonra kaydediliyor sonra dinlemek istediğimizde sayısal veri tekrar analog karşılığına çevriliyor yükseltiliyor ve bizde dinliyoruz , şimdi sesi dijital veriye çeviriken birde örnekleme ölçeği (mesela kbps kilobit per second saniyede kilobit sayısı) gerekiyor ölçek ne kadar büyükde veri o denli hassas bir şekilde dijital karşılığına çevrilir ve depolanır ama ölçek artarsa veride denli uzun olur neyse diyelim dijitale çevirdik nasıl nereye kaydedeceğiz bu iş için küçük boyutlu kayıtlarda kullanılan ramler var buna uygun formatta veriyi göndermek gerekiyor peki neyle genelde bu iş için tasarladığımız başka bir devreyle yada mümkünse bilgisayar aracılığıyla hadi diyelim bu iiş için cidden kolları sıvadık ve yapmak istiyoruz ne yapacağız? Özellikle bu iş için üretilmiş ses kayıt entegreleri mevcut bu entegrelerin içinde sesi analog olarak uygulayıp örnekleme ölçeğini seçerek kendinin dönüştürüp kaydetmesini sağlayacak kısımlar hazır bulunabiliyor bub tip bir entegre bulup pic kullanmayı biliyorsanız pic vasıtasıyla bu entegreyi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. !!!!!!!!!NOT!!!!!!!!!!!!! Konu hakkında bilgim çok ve kesin değil sadece geçmişte gördüğüm proje örnekleri ile ilgili anlatılanlardan öğrendiklerim ve genel tecrübeme dayanarak yazdım eğer hatalı kısımlar varsa gören, bilen arkadaşlar tarafından düzeltilmesiini veya doğru ise teyit edilmesini rica ediyorum.

İnternetten araştırdım demişsin ama bu sitede zaten benzer bir konu varmış https://www.kontrolkalemi.com/forum...c-entegreleri-ses-kayit-entegresi-olarak.html ayrıca bütün herşeyi hazır şekilde bir devre sana sedece uygulamak kalıyor Kendimiz Yapalım , buradada bu bebeklerin ses kaydedilebilir versiyonu olarak düşünebileceğin ürünler var Amazon.com: Set of 20 (20 sec.) Recordable Greeting Card Sound Chips: Everything Else bahsettiğim ses kayıt entegresinin nasıl kullanıldığını anlatan bir döküman PIC ile ISD2560 ses kayıt entegresi kullanımı picbasic | Elektronik Devreler Projeler hazır kartlardan birinin vidyosu Tequila! Hack Your Hallmark Greeting Card on Vimeo " Digital Voice Recorder Keychain" diye aratırsan daha fazla ürün bulabilirsin yada ses kayıt entegresi diye aratırsan daha fazla bilgi bulabilirsin.

Çok zor değil ma neye göre? Evet konu ile ilgilenmiş mimseler için zor değil ama bu hava kararınca yanan led yapmak istiyorumla kıyaslanınca çok zor denebilecek bir iş. Ben birebir böyle bir devre yapmadım ama şöyle bir mantığının olduğunu söyleyebilirim öncelikle sesi kaydetmek istediğiniz için sesin kayıt edilebilir bir veriye dönüştürülmesi gerekiyor buda tabii olarak analog olan sesin dijital bir veriye dönüştürülmesi gerektiği demektir yani bir plak kaydı yapıyor olsaydınız bir iğne sesle ne kadar titreşirse plağı o ölçüde çizer va ses analog olarak kaydedilirdi tersini yapıncada sesi duyardınız bunun aksine şu anda sesi kaydederken mp3 vs gibi formatlarda ses 0-1 lewrden oluşan dijital veriye çevriliyor sonra kaydediliyor sonra dinlemek istediğimizde sayısal veri tekrar analog karşılığına çevriliyor yükseltiliyor ve bizde dinliyoruz , şimdi sesi dijital veriye çeviriken birde örnekleme ölçeği (mesela kbps kilobit per second saniyede kilobit sayısı) gerekiyor ölçek ne kadar büyükde veri o denli hassas bir şekilde dijital karşılığına çevrilir ve depolanır ama ölçek artarsa veride denli uzun olur neyse diyelim dijitale çevirdik nasıl nereye kaydedeceğiz bu iş için küçük boyutlu kayıtlarda kullanılan ramler var buna uygun formatta veriyi göndermek gerekiyor peki neyle genelde bu iş için tasarladığımız başka bir devreyle yada mümkünse bilgisayar aracılığıyla hadi diyelim bu iiş için cidden kolları sıvadık ve yapmak istiyoruz ne yapacağız? Özellikle bu iş için üretilmiş ses kayıt entegreleri mevcut bu entegrelerin içinde sesi analog olarak uygulayıp örnekleme ölçeğini seçerek kendinin dönüştürüp kaydetmesini sağlayacak kısımlar hazır bulunabiliyor bub tip bir entegre bulup pic kullanmayı biliyorsanız pic vasıtasıyla bu entegreyi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. !!!!!!!!!NOT!!!!!!!!!!!!! Konu hakkında bilgim çok ve kesin değil sadece geçmişte gördüğüm proje örnekleri ile ilgili anlatılanlardan öğrendiklerim ve genel tecrübeme dayanarak yazdım eğer hatalı kısımlar varsa gören, bilen arkadaşlar tarafından düzeltilmesiini veya doğru ise teyit edilmesini rica ediyorum.

Anlattıklarınız tamamıyle doğrudur.Tele-sekreterli telefonların tele-sekreterden sesle kayıt alınma kısmı (Ben........yum,şu anda evde bulunmuyorum, bip! sesinden sonra mesajınızı bırakabilirsiniz,aradığınız için iyi günler dilerim! örnekli ses kayıtı başlangıcı)tamamen bu şekilde çalışmaktadır.Önceleri içinde minik bir kaset(Şu gazetecilerin kullandığı minik ses kaydedicilerinin minik kasedi gibi.) mi var diye merak edip dururdum.Ancak kullanma kılavuzu ve devre şemasında buna rastlamayınca,muhakkak ses kaydını alan bir chip(entegre) olmalıdır diye düşünmüştüm.Sesin anolog karşılığı değer olarak büyüdükçe dediğiniz gibi bunu uzun metrajlı(Daha yüksek kapasiteli ram esaslı, yani entegre hafızası gerekli olacaktır doğal olarak.) ses kayıtlarında kullanmak daha fazla chipli donanım(Ram kapasitesi) gerektirir.Bu yüzden tele-sekreterlerde kayıt yapan entegrelerin ram görevini üstlenen bu kısımları,maliyet açısından düşük kapasiteli olarak da çoğunlukla dizayn edildiklerinden(Benim bir gazeteden kampanya ile aldığım da kısa kayıtlıydı,ayrıca hafıza elektrik kesildiğinde tamamen silinmesin diye de,9 voltluk bir pille desteklenmekteydi.) dolayı,bu kayıt süresi çok uzun da tutulmamıştı.Yani kayıt süresi,kayıt entegrelerinin kısa tutulan tiplerinin seçilmesiyle,belirli bir zamanla sınırlı olarak kalmıştı.

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Yalnız ben çalmak istediğim müziği ses kalitesinde bir kayıp vermek istemediğimden mikrofon aracılığı ile kaydetmek istemiyorum.

Bu müziği bilgisayar aracılığı ile pic'e yüklemek istiyorum.

Eğitimim üzerinden uzun zaman geçtiği için teknik ayrıntılardan biraz uzağım.

O yüzden sabrınızı zorluyorsam özür dilerim :)

Anlattıklarımızı bağdaştırman yeterli ; sonuç ses kalitesi mikrofonla kayıttan ötürü bozulmaz, dijital örnekleme aralığından ötürü bozulur, zaten bilgisayardaki kayıt dijitaldir, picede birşey kaydetmek için dijital olması zorunludur picte dijitaldir . Ek bilgi hiçbir dijital kayıt (örneklemeden ötürü) analog bir kayıt kadar kaliteli olamaz . yukarıda pic ile ilgili durumun bu sitede tartışılmış linki var, bunun haricinde bu konuda altyapınız yoksa bu işi başarabilmeniz zor.

Merhaba arkadaşlar. Bende ISD2560 ile ses kaydı yapmak istiyorm ama tek bir ses degil. Ynı süreyi4-5 tane farklı ses için bölebilirmiyim yoksa sadece tek bir ses mi kullanabiliyorm bu konuda bi bilgisi olan var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri