baskı devre problemi :(

redfly7

Üye
merhabalar ben bir stk 4241 2 entegre aldım tüm malzemeleride geri kalan direnç vs bugün ilk önce kuşe kağıda çıktı aldım ütüyle bakır plakaya geçirmeye çalıştım olmadı 5 6 dk uğraştım ... sonra gittim bir bakır plaka daha aldım bu sefer yarımda olsa çıktı geri kalanını ben tamamlarım dedim ama ... bire bir boyut diyen bir paylaşımcı aslında küçük boyutunu paylaşmış şemanın baktım ki stknın oturması için kanallar aşırı dar birde baktım ki devre stk için küçük ... şimdi elimdeki son bakır plaketi temizlemeye çalıştım cd kalemi ile yaptığım yerler tinerle ve kolonya ile çıktı ama ütü ile basılan yerler çıkmıyor ve bir allahın kulu bana yardım etmiyor ne elektronikciler nede başkaları ve ben ne yapacağımı bilmiyorum yani yeni bir bakır levha alabilirim ama şehrin öbür ucuna kadar gitmekte zor geliyor yahu arkadaşlar ben uzaylı değilim sizler gibi insanım buraya yeni üye oldum ne olur yardım edin allah rızası için ben bakır plaketteki izleri nasıl silerim ???:(

cif yada vim gibi temizleyici maddelerle o izleri kaldırabilirsin.

tinerle temizleyebilirsin toneri hemen çıkarır onuda yapamam diyosan suyun altında çk ince zımpara ile hafifçe zımparala tertemiz olur...

genelde bakır plakete öncelikle tiner yada asetonla ön temizlik yapılır.lazer çıktının bakır plakete iyice yerleşmesiiçin yüzey temiz olmalı..ütü tabanı düz deliksiz eski tip bir ütü olması çok iyi sonuç verir.bazen tam alamadığımızda bakır plaketi tinerle temizleyebiliriz(selülozik tiner).daha zor ise toz cif diş fırçası ile iyi çıkartır ama bakır kalınlığını azaltır.bir alternatif olarak seyreltik perhidrol tüz ruhu çözeltisiyle silmekte işe yarayabiliyor..toz cif i direk bulaşık süngeri ile temizleyebilirsin..

yanlış bılgılendırmıyelım arkadaşı bakırlı plaket yağ içerem temızleyıcılerle sılınmez mesela selulozik tinerle sil yağ yok ama petrol ürünü vede toner tutmuyor bakirlı plaketı kru 0.20 zimparayla sadece plaketın uzerındekı lekelerı yok edecek şekılde sılıp lazer çiktıyı kalıtelı ıstıyorsan a4 buyukluğunde fotoğraf kagıdı alacaksın kırtasıyelerde var fazla pahalıda değıl kuşe kağitlada yapabılırsın ama ılk defa baskı yapanlara fotoğraf kağidı tavsıye ederım ütü olabılır yapacak ımkanınız varsa fotokopıcılerde sıcak kımlık kaplama makınaları var 4-5 sefer makınadan geçırın fotoğraf kağıdı veya kuşe kağit ıse suyun içinde kendılığınden kağıt çozulene kadar bekleyın kağıt suda tamamen plaketten ayrılır toner plakettedır edink kalemle hata varsa tamamlayın fotoğraf kağıdında kesınlıkle hata olmaz 0.2 mm lık yollar dahı mukemmel çıkar tuzruhuna perıdrolu fazla koymayın kopurme olmamalı kopurme olursa su ılava edebılırsınız 5 dakıka hareket ettırın devrenız çıkar

Zımparalayarak temizleyebilirsin.
Verdiğim baskı devresini kendimde kullandım hiçbir sorun olmadı sen yazdırırken bir hata yapmış olmalısın.

Zımparalayarak temizleyebilirsin.
Verdiğim baskı devresini kendimde kullandım hiçbir sorun olmadı sen yazdırırken bir hata yapmış olmalısın.

ben küçük çıktı almışım dostum :( ama bugün şehrin öbür yakasına gittim 2 plaket daha aldım iki tanede kuşe kağıda çıktı yani hata tamamen bana ait busefer tam oturdu ama şimdi başka bir sorun oluştu daha doğrusu baskıyı aldıktan sonra minik minik kağıt parçaları nokta gibi tonerin üzerine yapışmış durumda ve ben onları temizleyemiyorum çünkü temizlemeye kalktığımda tonerde siliniyor aklımdan cd kalemiyle devrenin üzerinden geçmek geçiyor bunu yaparsam sonuç alırmıyım ? yani çok hafif kağıt kaplı tonerin üzerinde ohp kalemle (elektronik kalemle) cd kalemi üzerinden geçersem asit indirmeden olumlu sonuç alırmıyım ? cidden başladım bu işe ve bitirmek istiyorum

kağıt yolların dışına çıkmıyorsa hiçbir sorun olmaz.

kuşe kağit tonerden ayrılmaz fotoğraf kağidı gıbı tamamen ayrılmaz ama tonerlı bolge dışınada yapışmaz asıte at problem olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri