5+1 ses sistemini akü ile çalıştıramıyorum?

muratkoray

Üye
arkadaşlar elimde minton hts 9001 5+1 ses sistemi var. bunu motoruma bi güzel monta ettim.trafoyu söktüm direk aküden 12 verdim ama ışıkları yandı fakat ses çıkmadı. araştırdım içinde ac yi dc ye çeviren bazı parçalar varmış. akü de dc olduğu için ses çıkmıyor galiba. nasıl kaldırırım bu sorunu. yardımcı olanlara şimdiden çok çok teşekkürler

bu arada birşey daha söylicem. içini açıp baktım 4 köprü diyot 2 kondansatör var. diyotların üstünden leyim ile kablo geçirdim. kondansatörün teki patladı. bende 2 kondansatörüde söktüm , diyotlarıda söküp direk bağladım bu seferde aküden 12 verinde alttaki kablo kanalları yandı. gittim 90 lira verdim aynı sistemi almak zorunda kaldım. hadi arkadaşlar bi yardım edinde bitirim şu projemi :)

öncelikle ses sistemin trafo çıkışı ve gücünü bilmen gerekiyor ayrıca motorundan beslemeyi düşündüğün DC gerilim ve akım motor devrine göre değişebilmektedirki filitreleme koyman gerekir diğer nokta ses sistemine trafo beslemesi haricinde AC giriş varmı bakman gerekiyor.

Diyotların çıkışına bağladığın dc 12 voltun yönüne(+,-) dikkat ediyor musun?

söktüğüm trafoda input 220 ac output 2X10v 2a yazıyordu. benim akü 12v 10a
------------------
yok diyotların ordan vermedim elektriği diyotların ayaklarını birbirine leimledim
birde elektiği direk aküden veriyorum değişiklik göstermiyo

Son düzenleme:
Trafonuz 2x10V diyor buna göre trafo çıkışınız 2 adet 10V dur ayrıntıdan yola çıkacak olursak akünüz ile bu işi yapmanız olmaz çünkü akü 12 volt diyorsunuz 2 volt fazla ve motorunuz çalıştığında devir yükselmelerinde 14-15 Volt yükselme yapar cihaz için zararlı olacaktır.çelıştırmak istiyorsanız akü gerilimini 10 volt bir devreyle düşürüp 2 çıkış yapmak zorundasınız.

automat abi. şimdi aküyü 10 v lik bir devre ile düşürürsem çalışırmı sence. bu dalgalı akım düz akım olayı önemli değilmi? birde 12 yi 10 düşüren devremi alcam yoksa dedinya motor çalışırken 14-15 lere kadar çıkıyo diye. daha yüksek bi devremi alcam. hatta sen alıcam devreyide yazsan çok çok teşekkür ederim. saygılarrrr

Benim burada yardımcı olabileceğim nokta sizin daha önceki denemelerinizin olumsuz olmasındaki nedenleri anlatmak tabiki süzme görevi yapan elektronik devreler var ama bunları birazdaha araştırıp detaylarını bulabilirsin ben motorların elektrik donanımı hakkında biraz bilgim var fakat bahsettiğiniz bir oto teybi değil çalışma şekli giriş voltajları farklı buyüzden elimden gelen yardım daha çok ışık tutmak oluyor.

Burdaki sorun anfiı devresinin simetrik besleme istemesidir . O 2 volt çok fazla etkilemez ama daha yüksek bir gerilimde entegreleri yaka bilirsin

İki adet akü ile sisteminiz çalışır.Besleme devresi simetrik olduğundan tek akü eksik besleme yapar.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri