Hoparlörden "Wınnnnnn!!" diye "bass" Çok

sametehm

Üye
Arkadaşlar hoparlörü bir equlaziere bağladım ve eq. beslemesini de "tarafo+köprü diyot+kondansatör" üçlüsünden yaptım.
Ama direk daha açma düğmesine basınca "wınnnnnnnnnnnnn" diye bass bir ses geliyor ve çok rahatsız ediyor.
Yani arkadaşlar ne yapmam gerek.
Bu ses şarkı çalarken de belli oluyor.
Bence beslemeden gibi ama bilmiyorum.
Artık bilen birileri cevaplar.
Şimdiden cevaplar için teşekkürler. Confused

kaçlık kondansatör taktınız ve trafonun çıkış gerilimi nedir?

bu bitane çıkma bilgisayar power supply 12 volt çıkışını kullanarak ekoyu besle çok memnun kalırsın

devrenın ses girişlerine seri bağlı bırer kondansatör atarsan bu sorun hallolur dıye dusunuyorum ben oyle yaptım oldu :)

besleme kaynagından olma ihtimali cok yuksek tekniler arkadasımın dedigi gibi 12v cıkısını kullana bilecegin bir bilgisayar powerı besleme olarak en ideali

neden dersen senin yaptıgın trafo diyot kon. üclemesi filteresiz enerji saglar yani parazit yogunlugu yaratır

Arkadaşlar ben elektronikte yeniyim ama bir yerden okuduğum kadarıyla besleme devresinden diye tahmin ediyorum.
Normalde köprü diyotlardan gelen akım tam saf DC değildir.
Dolayısıyla dalgalı gelen akımın frekansı da yüksek olacaktır.
Köprü diyotlara paralel olarak 100 nf kondansatör bağlanarak bu sorunu çözebilirsiniz.
En azından denemenizde fayda var diye düşünüyorum.
Arkadaşımın böyle bir sorunu vardı.
Köprü diyotlara 100 nf bağlayarak sorunu çözdük.
Normalde köprü diyotdan frekansta yükseltilerek geldiği için böyle bir sorun ortaya çıkıyor.
Ama dediğim gibi denemenizde fayda var diye düşünüyorum.

Eğer eq. kasasında şaselemede sorun yoksa ve cıkış entegresinde problem yoksa, sorunun kaynagı besleme voltajında.4 diyot ve 1 kondansatör ile tam dalga dogru akım alamazsın.
Akü ile besleyip denersen farkı görebilirsin.

greenyucel, arkadasın sorduğu soruya cevap vermemişsin.Eğer kondansatör küçükse ,2200 veya 4700mF kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri