85W 4+1 ses sistemi ses power supply (adaptör) sorunu

electra61

Üye
selam arkadaşlar ben bu sitede yeniyim öncelikle böyle güzel bi site açtıkarı için yöneticilere teşekkür ederim :) çok güzel bi site..inşallah derdimi anlatabilirim.elektrik elektronikten pek anladığım söylenemez..ama aşırı bi ilgim var küçüklükten beri :) elimde premier marka pht-v40 modelinde 4+1 ses sistemi var.yaklaşık 2 yıl önce antepten 40 liraya almıştım .. ama şanssızlık işte eve getirdim pcye taktım topu topu 2 dk çaldı bi baktım içinden dumanlar cıkıyo . elime fişe atmadan baktım son basını vurdu ve güm.. ve sustu:( kendi kendime dedim 40 liralık mal ancak bu kadar olur ..götürdüm tamirciye 20 liraya yaptı süper oldu diyebilirim ama 2 ay sonra 4 hoparlörden 2 si çalmamaya başladı.. bass kolonda bi sorun yoktu ama 2 hoparlor çalmıyodu. bende aldım elime tornavidayı actım uğraştım yapamadım .gecen gene actım içini bu sefer başardım sandım ama içindeki elektrik düşürücüye ne deniliyo bilmiyom..resmini koydum aşağıya işte onun kablosundan biri yanlışlıkla koptu. çıkış kablolar diil ama giriş kablolarından biri şu fişe takılan taraf üzerine şöle yazıyo (İNPUT:230V 50HZ - OUTPUT:12.5V*2 - 1.3A)böle yazıyo işte bu kopan kabloya ulaşabilmek için bütün güç kaynağına sarılı bütün demirleri söktüm bilirsiniz şu E harfine benzeyen bütün demirleri söktüm ve kopan kabloyu bulup cıkardım ve tekrar bütün E harflerini taktım ama 3 tane arttı nasıl olduysa :(sonra kabloyu lehimledim fişe taktım çalışmadı kontrol kalemiyle bakıyom elektrik geliyo ama çıkışa 12.5V elektrik vermiyoyani amfini devresi çalışmıyo tık yok valla acaba sorun ne olabilir arkadaşlar yoksa bu adaptörü sökmemelimiydim :( şimdiden teşekkürler

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

burda sağ alt köşede görünen dirençleri ben lehimledim başta sölediğim 2 höparlördeki çalmama sorunu onlardan kaynaklanıyomuş sanırım çünkü orjinal dirençler kapkara olmuştu onları söküp onları taktım

arakadaşlar bu kadar uzun anlattığım için özür dilerim inşallah anlatabilmişimdir şimdiden teşekkürler :)

Merhaba electra61;
Öncelikle aramıza hoş geldin demek isterim.

Sorununa gelecek olursak,tarnsformatörün çıkışında enerji olup olmadıgını kontrol kalemi ile bulamazsın onun için ölçü aleti kullanman lazım,trafoyu ( yani senin tabirinle düşürücüyü )sökmen iyi olmamış çünki sargılarını tekrar orjinali gibi saramazsın.
Sonuç olarak;trafo arızalı olabilir ki söktügün için yenisini temen etmeni tevsiye ederim.
Trafonun yenisini alırsan 120 VA lik bir trafo bul yada sekonder akım derğeri 1,3A daha yüksek bişeyler bul ve tak.Çıkş sesini daha verimli alırsın.
Doğrultma katında sorun olabilir.Diyotlarda kontrol yada bilen birine göster.
Besleme sorununu çözdükten sonra;
Amfi devresinde ki yanmış olan devre elemanlarını ( direnç,kondansatör v.b. ) değiştir,bord daki kopuk ve soguk lehimleri gider,çıkış entegrelerinde sorun yoksa çalışacaktır.
Kolay gelsin...

Merhaba electra61;
Öncelikle aramıza hoş geldin demek isterim.

Sorununa gelecek olursak,tarnsformatörün çıkışında enerji olup olmadıgını kontrol kalemi ile bulamazsın onun için ölçü aleti kullanman lazım,trafoyu ( yani senin tabirinle düşürücüyü )sökmen iyi olmamış çünki sargılarını tekrar orjinali gibi saramazsın.
Sonuç olarak;trafo arızalı olabilir ki söktügün için yenisini temen etmeni tevsiye ederim.
Trafonun yenisini alırsan 120 VA lik bir trafo bul yada sekonder akım derğeri 1,3A daha yüksek bişeyler bul ve tak.Çıkş sesini daha verimli alırsın.
Doğrultma katında sorun olabilir.Diyotlarda kontrol yada bilen birine göster.
Besleme sorununu çözdükten sonra;
Amfi devresinde ki yanmış olan devre elemanlarını ( direnç,kondansatör v.b. ) değiştir,bord daki kopuk ve soguk lehimleri gider,çıkış entegrelerinde sorun yoksa çalışacaktır.
Kolay gelsin...

Emrah kardeşim ilgilendiğin ve cevap verdiğin çok teşekkür ederim :)
trafonun üzerine sarılı ince bakır kablolara hiç dokunmadım abi,sadece şu alüminyum E harfine benzer şeyleri söktüm.galiba onlar iletken diil sanırım.elektroniktenten pek çakmadığım için elektronik terimleride pek idrak edemiyorum :)anladığım kadarıyla siz bu konularda uzmansınız.rica etsem bana sitede bu gibi terimlerin (direnç,transistör,kondansatör,soğuk lehim,çıkış entegresi v.s gibi )ne işe yaradığını ve ne anlama geldiğini içeren bi link veya konu önerebilirmisin abicim.ve yanmış olan devre elemanlarını nasıl anlayabilirim.ben aradım ama bulamadım.
bu düşürücelerin yenisini almakmı yoksa bunu tamir ettirmekmi daha pahalıya patlar?birde bu bu çiptede bi sorun var galiba :( biyerden 12v lik adaptör buldum ve bağladım ışığı yanıyo ama ses gelmiyo:( keşke anlasam elektronikten ya çok istiyom ama :( neyse abicim yardımın için teşekkürler.saygılar abim :)
:confused:

arkadaşım ilk önce hoşgeldin ilk önce sen tranformatörü kontrol kalemiyle değil eline ölçü aleti alarak enerji verdikden sonra outupdan kontrol edebilirsin ölçü aletini V 24 ayarla bide elektronik kartı herhangi bir elektrikciye yapdırabilirsin maliyeti fazla tutmaz yapdırmadan önce bi fiyat sor sen yinede belli olmaz fırsattan yararlanmaya calısabilirler bide transformatörün aynısından al bence uğraşma almadan önce ölcü aletiyle bi kontrol et :)

merhaba ii aksamlar benım amfinin cıkışları yandı bunu nasıl yapabilirim direnç leryandı onun sıralaması nedir acaba bana yardımcı olabilrmisin

Arkadaşım yeni konu açıp ve daha ayrıntılı bilgi verirsen yardımcı olmaya çalışırız.

merhaba ii aksamlar benım amfinin cıkışları yandı bunu nasıl yapabilirim direnç leryandı onun sıralaması nedir acaba bana yardımcı olabilrmisin

Sırası şudur Yanık olan tüm parçaları değiştir..! (Çıkışlar kesin gitmiştir. Onlarıda değiştir.) :)

eh be kardeşim değermı o trafoyu parçalayıp toplamaya emeğıne yazık tahmınım senın sorunun trafo bırkere değişecek 2x12 simetri kaynağa ıhtıyacın var çikiş entegrelerı TDA2030 gıbı gorunuyor bu entegreyle yapılan amfi devresı amatorler için mukemmel sadece soğutma sorunu çıkar onuda halledersen afedersınız ses çikişi olarak eşşek gıbı entegre ne yuklersen goturmem demez 18 voltun uzerıne çıkılmadığı surece ben bu entegreden elektronik fare kovar yapıyorum bır anımıda anlatayım:) fare kovar olarak yapıp bır depoya taktım ertesı gun kontrol için gıttığımde deponun camını tırmalıyan fare gordum:) hayvan okadar sıkışmışkı kendını kaybetmış pencere camını tırmalıyordu demek ıstedığım sağlam entegre vede ucuz istanbulda 35 krş veya 40 krş cıvarında fıyatı ses devresı meraklıları için yeterlı bence

eh be kardeşim değermı o trafoyu parçalayıp toplamaya emeğıne yazık tahmınım senın sorunun trafo bırkere değişecek 2x12 simetri kaynağa ıhtıyacın var çikiş entegrelerı TDA2030 gıbı gorunuyor bu entegreyle yapılan amfi devresı amatorler için mukemmel sadece soğutma sorunu çıkar onuda halledersen afedersınız ses çikişi olarak eşşek gıbı entegre ne yuklersen goturmem demez 18 voltun uzerıne çıkılmadığı surece ben bu entegreden elektronik fare kovar yapıyorum bır anımıda anlatayım:) fare kovar olarak yapıp bır depoya taktım ertesı gun kontrol için gıttığımde deponun camını tırmalıyan fare gordum:) hayvan okadar sıkışmışkı kendını kaybetmış pencere camını tırmalıyordu demek ıstedığım sağlam entegre vede ucuz istanbulda 35 krş veya 40 krş cıvarında fıyatı ses devresı meraklıları için yeterlı bence

Hocam transistör neyine yetmedi :D Hayvanlarada yazık :D

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri