SLOW-BLOW CAM SiGORTA Amplifier

Arkadaşlar tarihi bi radyom var. Eski deyip gelip geçmeyin. Nerdeyse her kanalı full çekiordu. Sesi de bi arabadaki ses sistemi kadar net verio.

Gelelim asıl konuya Radyoyu açtığımda sadece ışıkları yanıo ses fln gitti. Elektronikten anladığım için açıp bi kontrol ettim. 2 adet cam sigortanın yandığını gördüm.

Sigorta içinde ince teli olan klasik sigortalardan değil.

T6,3A /250V içindeki teli kalın, internetten araştırdığımda amplifier fuse die bi iki tane buldum. Ancak biraz daha araştırdım ve asıl adını buldum.

SLOW-BLOW fuse die geçior.(sloblo olarak da geçebiliyor.) Aşağıda resmi var. (slow-blow: ağır darbe anlamına geliyor)

İstanbulda oturuorm. Bu sigortadan 2 tane lazım nerden bulabilirim Bilen varsa veya elinde böyle bi sigorta olan varsa cevaplarınızı bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler

cam-sigorta.png

arkadaşım ; elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışim ,, eski bir radyo olduğu için o zamanın sigortalarının teli farklı bir yapıda olabilir ve bu nedenle kalın olabilirler, gel gelelim konumuza bu eleman sadece sigorta olduğu için ve sigortalarında görevi devre koruma elemanı olmalarıdır, yani belli değerde akım ve gerilimi üzerinden geçirip o değerin üstündeki değerlerde ise devreyi açmalrıdır ,,,işin özeti kısacası o sigortalar yerine aynı değer veya ona en yakın değerdeki sigortayı alıp o sigortanın yerine kullanabilirsin ;) iyi günler...

arkadaşım ; elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışim ,, eski bir radyo olduğu için o zamanın sigortalarının teli farklı bir yapıda olabilir ve bu nedenle kalın olabilirler, gel gelelim konumuza bu eleman sadece sigorta olduğu için ve sigortalarında görevi devre koruma elemanı olmalarıdır, yani belli değerde akım ve gerilimi üzerinden geçirip o değerin üstündeki değerlerde ise devreyi açmalrıdır ,,,işin özeti kısacası o sigortalar yerine aynı değer veya ona en yakın değerdeki sigortayı alıp o sigortanın yerine kullanabilirsin ;) iyi günler...

cevap için teşekkür ederim ben aynı değerdeki sigortayı da, değeri biraz daha yüksek normal sigortayı da denedim radyoyu açar açmaz yandı. Anladım ki bu radyonun orjinal sigortasının telinin kalın olmasının bi özelliği var ve bunun için yardım alabilirim die bi konu açtım.

O sigorta sanırım gecikmeli tip.

o zaman sigortadan kaynaklanmayabilir ,, devreyi bi kontrol et istersen kısadevre veya başka bi sorun olabilir..

slow blow ifadesi sigortanın atma hızıyla ilgili bir terimdir. Tarihi olmasıyla ilgisi yoktur:)
Aşırı akım durumunda hemen atmayan belli bir süre sonra atan sigorta anlamındadır. Tarihi radyonuzu açınca (eğer başka bir arızası yoksa) besleme devresinden ilk anda çekilen yüksek akımdan dolayı atmaması için, sigortaları aynı tür gecikmeli yani slow blow olanlarla değiştirmen gerekir. T 6,3(time-gecikmeli atan) sigorta yerine F 6,3 (Fast-hızlı atan) sigortalarla radyoyu çalıştıramazsın.

Son düzenleme:
karaköydeki pasajlarda araştır. bulamazsan internet üzerinden elektronik malzeme satan firmalarla görüşebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri