fluke 61( lazerli ısı algılayıcı ) çalışma prensibi nedir.

Emrah

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar;
Fluke 61'i serisi ölçüaleti,lazer ışınları göndererek,lazerin tutuldugu bölgenin ısısını veriyor bu işlemi nasıl gerçekleştiriyor ve sanıyorum hata sınıfıda çok düşük.
Saygılarımla;

Aslında lazer sadece pozisyonlamaya yardımcı olmak için kullanılıyor, tam olarak hangi noktayı ölçtüğünüzü bu sayede görebiliyorsunuz. Cihazı incelerseniz asıl ölçümü kızılötesi sensör(pir sensör) ile yaptığını anlarsınız.

Sn.tyildizak ;
İnceledim ama mevcut ısıyı nasıl kızıl ötesi taşıyıp onu displaye aktarıyor onu kavrayamadım.

Merhaba arkadaşlar;
Bu konuyu yeniden gündeme getirmek istiyorum,umarım bu sistemi çözen bir arkadaşım vardır.
Saygılarımla;

(Selamlar, bu başlık dikkatimden kaçmış, kusura bakmayın...)

Tüm cisimler titreşen moleküllerden oluşur ve infrared radyasyon yayarlar.. Cisimlerin sıcaklığı ile moleküllerinin titreşimi, dolayısıyla yaydıkları ir enerji doğru orantılı artar.
İnfrared termometre, ir sensörünün algıladığı, doğrultulduğu cisim yüzeyinden yayılan infrared enerjiyi elektrik enerjisine çevirir, ölçer, değerlendirir ve yüzey sıcaklığı olarak gösterir.
Parlak yüzeyli metallerde bu teknik her zaman doğru sonuç vermeyebilir çünkü ek olarak çevrelerindeki diğer cisimlerin yaydığı ir enerjiyi de yansıtabilirler ve bu fazladan algılanan ışık cihaz tarafından fazladan sıcaklık olarak yorumlanacaktır. Fluke bunun çaresini bulmuştur belki.

Bu arada , cihazın tanımı "ısı algılayıcı" değil "sıcaklık algılayıcı" olmalı, ikisi birbirinden farklı şeyler.

thermopile infrared diye geçen bi sensör var lazer sadece hizalama için

fluke tipi dijital temassız sıcaklık algılayıcılarında sıcaklığını ölçeceğiniz cismin özelliğini cihazın menüsünden seçip ölçüm yaparsanız çok az bir hatayla sıcaklığı ölçmüş olursunuz. örneğin sıcaklığını ölçeceğiniz malzeme krom , bunu ölçümden önce menüden seçip onaylayın daha sonra ölçüm yapın.
cihazın gösterge panelinin en altında seçtiğiniz herneyse crom , nicel, zinc, water, ice vs onu görürsünüz.

arkadaşım pestaş firmasıyla irtibata geçersen sana yardımcı olurlar...
türkiye fluke temsilcisidir
googleden arama yaparak ulaşabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri