Otomatik garaj kapısı yardım

elektrik67

Üye
s7 300 ile bir otomatik garaj kapısı tasarımı yapıyorum.Kapı tamamen kapandıgında ı0.1 sensörü görecek, tamamen açıldığında ise io.2 sensörü görecek.. ve bu kapnın açılıp kapanmasını yalnızca i0.0 butonu ile yapıyorum.
bu butona bastıgımda kapı acılacak eger acılırken bı daha basarsam kapı duracak sonra bı daha basarsam kapı ters yonde hareket edecek yanı kapanacak,kapı kapanırken basarsamda once duracak bı daha basarsam kapı acılmaya baslayacak... Bunun ıcın bır adet motor vede kapının kapanması ıcın ters kontak yeterlı..(Qo.o ve Q0.1)
ancak bu sistemi programlayamadım.. Yani hareket halınde once kapıyı durdurp sonra tes yonde hareket ettırmeyi yapamadım..Yardımcı olursanız sevinirim..Sanırım bu sısteme pulse edge kontrol denıyor ve bu sıstem tek bi yolla calısıyor.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sn.elektrik67 öncelikle şunu hatırlatmak istedim. Bu konuda detay vermemişsiniz o yüzden dikkatimi çekti.

Limit sensörü olarak kullandığınız sensörlerin (NC) olması bence çok önemli bir koşul, aksi durumda sensörden gelen sinyal kablosu koparsa durdurma şansı yok, ama NC kullanırsanız en azından sistem çalışmayacağı için önce arızayı tespit etmeniz gerekecektir.

S7 deneyimim olmadığı için programı S7 platformunda size gönderemiyorum. Fakat basit görünüyor, bu konuda bilgili arkadaşlar sanırım yardımcı olacaklardır.

Saygılarımla

Ben size yardımcı olamayacağım ama bir şey sormak istiyorum.Bu işi zevk için mi yapıyorsunuz?Yani deneme amaçlı,öğrenmek için.
Neden sorduğumu merak ederseniz,kapı açmak için PLC kullanmak,hele hele elde kalmış eski bir plc değil de S7 kullanmak bana lüks geldi.Bunu merak ettim sadece.

öğrenme amaçlı elimde 1 adet s7 300 ve festo didactic var (simulasyon ) bunlar uzerınden denemeler yapıyorum
orneklerden bırıde buydu.. yanı malzeme kullanmıyorum yalnızca sımulasyonu programlamaya calısıyorum

Çok sevindim ve imrendim.İnşaallah en güzel şekilde öğrenirsiniz.Başarılar dilerim

Bu yöntem cok pahalı bunu bir araba alarmıylada yapabilirsin

elektrik67 ' Alıntı:
s7 300 ile bir otomatik garaj kapısı tasarımı yapıyorum.Kapı tamamen kapandıgında ı0.1 sensörü görecek, tamamen açıldığında ise io.2 sensörü görecek.. ve bu kapnın açılıp kapanmasını yalnızca i0.0 butonu ile yapıyorum.
bu butona bastıgımda kapı acılacak eger acılırken bı daha basarsam kapı duracak sonra bı daha basarsam kapı ters yonde hareket edecek yanı kapanacak,kapı kapanırken basarsamda once duracak bı daha basarsam kapı acılmaya baslayacak... Bunun ıcın bır adet motor vede kapının kapanması ıcın ters kontak yeterlı..(Qo.o ve Q0.1)
ancak bu sistemi programlayamadım.. Yani hareket halınde once kapıyı durdurp sonra tes yonde hareket ettırmeyi yapamadım..Yardımcı olursanız sevinirim..Sanırım bu sısteme pulse edge kontrol denıyor ve bu sıstem tek bi yolla calısıyor.

Merhaba arkadaşlar ;D

Arkadaşım galiba senin sorununu çözdüm.Dosya PDF formatında indirip bakabilirsiniz.Yanlışım varsa af ola bir haftadır S7 200 lerle çalışıyorum bir hata görürseniz lütfen hatamı yanızın. S7 200 simülatöründe denedim çalıştı.

Not: Simülatörde denemek için PLC yi çalıştırmadan önce garaj kapısını kapalı veya açık varsayarsanız ona göre I0.1 veya I0.2 giriş bitlerini açınız.

http://www.yuklec.com/download.php?file=173846083-_Garaj_Kap.pdf

pardus kardeş öncelikle gösterdiğin ilgin için sağol.. yolladığın nota baktım sanırım bazı yanlışlıklar var..Ayrıca alçalan kenar ve not kullanmaya gerek yok sanırım...Bide karşılaştırıcılar s7 300 de daha farklı kullanıldığı için bu çözümü s7 300 e aktaramadım zaten bende aynı mantığı s7 300 de denemiştim sanırım bazı yerlerde hata yaptım..
yani kısaca bu sistem s7 2oo kullanarak bu şekilde cozulur ama s7 300 de sanırım daha farklı bı cözüm var..
Arkadaslar yardımcı olursa sevınırım....

Asıl sana teşekkürler kardeş bu yöntemi senin sayende buldum. ;D Sağolasın ya.

LD I0.1 =Alt sensör
O I0.2 =Üst sensör
NOT
ED
R Q0.0, 2 =Reset

Bu devrede I0.1 ve I0.2 giriş bitlerinin her ikisinede sensör takılı.Programda her ikiside normalde açık kontak olması gerekiyor.
Kapı kapalı yada açıkken kontakların ikisinden biri mutlaka kapalı duruma geçiyor.Bu yüzden araya NOT koymazsam plc yi çalıştırırdığım anda direk tüm resetler kendini resetliyor ve program çalışmıyor.
Burda NOT un görevi plc yi çalıştırdığımda sensörlerden gelen enerjiyi kesmek.
N nin görevi ise kapı açılmaya veya kapanmaya başladığında sensör kontağı açılacağından NOT un ters ucuna verdiği enrjiyi kesmek. N olmazsa sensör açıldığında NOT komutu tüm resetleri aktif ediyor ve program duruyor.

Çalışma Prensibi:
Kapı kapalı olsun.Böyle olduğunda I0.1 in kontağı kapalı I0.2 in kontağı açık.
Plc çalıştığında I0.1 gelen eneri NOT komutu çalıştırır ve ters ucuna enrji vermez.
Star ta basılıp kapı açılmaya başladığında I0.1 kontağı açılır ve NOT komutu ters ucuna enerji verir
Burda N komutu gelen enerjiyi bloke eder
I0.2 kontağı kapanıp NOT komutunu çalıştırdığında ters ucundaki enrji kesilir ve N komutunun Bitini 1 yapar.
Böylece kapı açıldığında program kendini resetler.

Forum istatistikleri

Konular
128,121
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri