16f876a deneme kartı

arci

Üye
merhaba devre alıntı değildir.isis ve ares çizimi olan dosyada ki devreyi yakın bir zamanda yapacağım. resim yüklemeyi başaramadım.
devre üzerinde:
16f876a (4Mhz)
ds1302
ds18b20
max232
24c32A (2 adet)
IRF540 (6 adet)
lcd ekran çıkışı (porta- portc)

zaman saati, termometreler
pc kontrollü devreler
lcd ekran sürme
mosfetli devreler(pwm ile RGB)
eeprom okuma yazama (yaz -sil -kopyala )
harici kart ile port sayısını çoğaltma

kart çizimini kontrol edermisiniz bir hatam var mı acaba emeğimin boşa gitmesinden korkuyorum:( tabi birde masrafımın :)

teşekkür edrim.

özür dilerim dosyaları paylaşmayı unutmuşum en kısa zamanda paylaşacağım

devrenin isis ve ares çizimi kart üzerindeki mosfetler ile 24 röle veya rgb uygulamaları yapmak istiyorum mosfet bağlantısı doğrumu yoksa değiştirmelimiyim

16F876ADENEMEv2-0004.jpg16F876ADENEMEv2-0005.jpg

bu tür mosfet devreleri en güzel mosfet sürme devreleridir çünki mosfet pic entegresinden tamamen bağımsız ve yalıtılmış olduğundan
pic entegresinin çalışma kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmıştır herhangi bir değişiklik gerekmez

saolun mosfetli bir uygulama yapmadım şu rgb ledlerin taraması nasıl oluyor mantık olarak pwm i bir mosfetten üretip üç reng için ayrı ayrı mosfet sürerek oluyordu galiba bu sebepten dolayı mosfetlerin giriş çıkış bacaklarını direk klemenslere verip isteyen istediği gibi uygulama yapabilir olacaktır bu bağlantı doğrumudur.

MOSFET BAĞLANTI.JPG

Bu bağlantı çalışırmı acaba verdiğim devre üzerinde mosfetlerin bağlantı şeklini resimdeki gibi değiştireceğim kartın (mosfetlerinde) beslemesi ile sürülecek olan donanımın ( röle, led, ...) beslemeleri aynı olacak mosfeti bu şekilde kullana bilirmiyim

Ekli dosyayı görüntüle 15167

Bu bağlantı çalışırmı acaba verdiğim devre üzerinde mosfetlerin bağlantı şeklini resimdeki gibi değiştireceğim kartın (mosfetlerinde) beslemesi ile sürülecek olan donanımın ( röle, led, ...) beslemeleri aynı olacak mosfeti bu şekilde kullana bilirmiyim

Çalışır ama verim alamazsın, gate direnci çok yüksek, opto da bu işe uygun değil. tc442x vb. kullanman iyi olur, veya ir21xx gibi bir sürücü. Bunlar pahalı dersen optoya 7812 üzerinden 12v gir ve gate direncinin değerini düşük tut.

Lm317 devren yanlış, şemadaki bağlantıyla çıkışta 7,5 V civarı bir gerilim olur.

Max232 için kondansatör değerlerin çok düşük, en az 1uF kullanman lazım.

Başarılar dilerim

cevabınız için teşekkür ederim devre üzeri değerler kullanacağım değerler değil sadece dogru bir çizim yapmayaçalışıyorum kondan satör ve direnç değerlerini gerçek ortama göre yapacağım...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri