Bilgisayardan com portu kullanarak oyuncak araba kontrolünün yapımı?

zkn2010

Üye
Arkadaşlar öncelikle kolay gelsin.Çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.
Bitirme tezi olarak kullanarak oyuncak arabı kontrol etmem grekiyor.Bunu seri porttan yapmam gerekiyor. C# kullanıyorum. İnternetten araştırdım ama sağlık bilgilrer bulamadım. Elektronik kısmını hallettim devre tasarımı felan. Geriye yazılım kaldıki nerdeyse hiç bilgim yok. yadımlarınızı bekliyorum.

Elektronik kısmını hallettim devre tasarımı felan. Geriye yazılım kaldıki nerdeyse hiç bilgim yok. yadımlarınızı bekliyorum.

pc tarafındaki yazılım yaptığınız devreye göre olacağından devrenizin ayrıntılarını yada en azından komut setini paylaşmanız gerekmektedir.

yapılabilr. visual basic ile paralel portu kolayca kontrol edebilirsin. veya seri portu kullanarak. microişlemci ile yapabilirsn.

pc tarafındaki yazılım yaptığınız devreye göre olacağından devrenizin ayrıntılarını yada en azından komut setini paylaşmanız gerekmektedir.

Cevap verdiğiniz için teşekkürler öncelikle. Devre ile ilgilli bilgileri de en kısa zamnada vericem...

yapılabilr. visual basic ile paralel portu kolayca kontrol edebilirsin. veya seri portu kullanarak. microişlemci ile yapabilirsn.

Arkadaşalrım da bana yapabilirsin demişti fakat nasıl yapılacağını bilen yok :(
Bununla alakalı döküman yada yazılım önerebilirmisin.

arkadasım bu projenın aynısını yaptım. Sen burda bızlerden ıstedıgın yazılımlar elektronık kompanentler hazır olsun emek harcamadan proje ıstıyorsun . En yakın zamanda buraya koyarım. Ama alacagn notu kontrolkalemimi alacak. Bıraz emek harca. Hıc bulamazsan forumu arastır.

arkadasım bu projenın aynısını yaptım. Sen burda bızlerden ıstedıgın yazılımlar elektronık kompanentler hazır olsun emek harcamadan proje ıstıyorsun . En yakın zamanda buraya koyarım. Ama alacagn notu kontrolkalemimi alacak. Bıraz emek harca. Hıc bulamazsan forumu arastır.

Ayazfb sanırım yanlış bir izlenim verdim benim nasıl yapıldığı ile alakalı bilgiye ihtiyacım var. Hazır ayapılmışları kopyalamak gibi bir dedim yok...
Emin olki emek harcayacağım...
İlgin için teşekkürler...

şimdi arkadaşım şöyle söyleyeyim uzaktan mı kontrol ettireceksin yoksa kablo ilemi mantık çok basit qbasic en basit proglamlama dili ile klavyeden istediğin tuşlara yön tuşlarını atayım o tuşa basıldığında paralel portun bir çıkışını aktif yaptırırsın paralel porttan 5v çıkar bu voltajla bir transistörü iletim kesim şeklinde anahtar gibi kullanırsın oyuncak arabanın uzaktan kumandasının yön tuşlarından kabloyla transistöre iletim kesiminden faydalanacak şekilde bir bağlantı yaparsın işte bu kadar

şimdi arkadaşım şöyle söyleyeyim uzaktan mı kontrol ettireceksin yoksa kablo ilemi mantık çok basit qbasic en basit proglamlama dili ile klavyeden istediğin tuşlara yön tuşlarını atayım o tuşa basıldığında paralel portun bir çıkışını aktif yaptırırsın paralel porttan 5v çıkar bu voltajla bir transistörü iletim kesim şeklinde anahtar gibi kullanırsın oyuncak arabanın uzaktan kumandasının yön tuşlarından kabloyla transistöre iletim kesiminden faydalanacak şekilde bir bağlantı yaparsın işte bu kadar

Anladım djazrael,
Bir şeyler yaptım gibi;Öncelikle seri iletişim kullandım.Çünkü laptop ta parelel port yok. Seri gelen veriyi paralele çeviren max232 ve PIC16F877A ile bir devre tasarladım ledler koydum yönleri görebilyim diye güzel güzel yanıyor :) .
Devreden kumandaya bağlantı da tamam...
İnternetten indirdiğim seri port programı ile devreyi denedim de çalışıyor...
Sadece yazılım işi kaldı. C# da bununla uğraşıyorum epeydir ama pek ilerlediğim söylenemez...
Ne yapabilirim bu konuda?
Yardımınız için teşekkürler.

aslında en kolay olan kısım o ama bi arkadaşta yazmış devrenin ne ve nasıl olduğunu bilmek lazım diye paralel port olsa yazayım göndereyim diyecem ama benimde tekrarda çalışmam lazım ha deyince yazamam ama benden tavsiye q basic kullan çok basit bir programlama dili

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri