PIC18F4550 ile USBPIC

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Hazırlayan: Umut KAZANÇ Bu konu sn.Umut KAZANÇ' dan izin alınarak yayınlanmıştır.

picusb.jpg

Merhabalar;

Bu uygulamada sizlere PIC18F4550 ile USB 2.0 üzerinden data aktarımı nasıl yapılır, kaynak kodları ile açıklayacağım. Son günlerde artık seri port kullanılmamaktadır. Hem yavaş hemde PC lerde bu port mevcut değildir. Artık EasyHID eklentisi sayesinde yapacağınız projeleri USB 2.0 üzerinden HID haberleştireceksiniz.

Öncelikle bunun için Proton Compiler 3.2.5.5 versiyonu kurulu olması gerekiyor. İndirdiğiniz dosyanın içinde EasyHID programını pc nize kurduktan sonra protonu açtığınızda toolbar da EasyHID ikonuna tıklayarak yazılma başlayabiliriz...

easyhid1.jpg

Çıkan ekranda Şirket adını, Cihaz Adını, Seri Numarayı girin ve ileriye tıklayın,

easyhid2.jpg

aşama çok önemli HID iletişim olduğu için VenderID ve ProductID girmelisiniz. Bu ID ler her yapacağınız uygulamada farklı olmalı çünkü diğer uygulamalarla karışabilir,

easyhid3.jpg

Burada USB port güç ayarları ve data buffer ayarları girilir. Buffer çok önemlidir, yapacağınız uygulamada tek saferde gönderilecek buffer ı hesaplamalısınız,

easyhid4.jpg

Son aşama olarak, uygulamanın Visual Basic ve Proton dosyalarının nereye kaydedileceği girilir.

Artık uygulamamız hazırdır. Proton ile dosyamızı açtığımızda karşımıza hazır yazılmış kod gelir ve sadece yazılıma ekleme yapmak kalır. Gönderme ve alma alt programları belirtilmiştir, ana programda istenilen eklemeler yapılabilir. Belirttiğimiz buffer sayısına göre data alınır ve gönderilir. Burada dikkat edilecek tek önemli nokta PIC USB noktasından kopmaması için HID iletişimde 10ms de bir USBIn, USBOut yada USBPoll bu 3 komutlardan biri mutlaka çalışmalıdır yoksa PIC USB noktasından bağlantısını keser.

Visual Basic kısmında ise karşımıza boş bir form gelmektedir. Buna da istenilen eklemeler yapılır ve kod satırında alma, gönderme, Cihaz bağlı, Cihaz bağlı değil alt modülleri belirtilmiştir buraya istelilen kodlar eklenir.

Benim yaptığım uygulamada PortB giriş, PortD çıkış ve RA2, RA3 analog olarak bağlantı kurmaktadır. USB için ister dış besleme yada usb nin kendi beslemesi kullanılabilir.

Devre şeması ve Programı ektedir.

sn.Umut KAZANÇ'aTEŞEKKÜR EDERİZ

Ekli dosyalar

• picusb.rar
    2.4 MB · Görüntüleme: 1,351
usb joistik ile bir aracı kontrol etmek istiyoruz veri iletimini nasıl gerçekleştireceğiz acil yardım tşk.

Easy HID yüklemek için Proton ide 1.0.3.0 veya daha üst versiyonlarının bilgisayarda yüklü olması lazım. İnternette aradım fakat bu versiyonu bulamadım. Nereden edinebilirim bu sürümü?

bunu paylaşmak sorun olur mu ya da kurallara aykırı mı bilmiyorum ama easyhid i, ( sadece yazılım (vb v.s.) kodları oluşturduğu için ) çok aramıştım ben de bulamamıştım sonradan ayrı olarak bir yerden indirebilmiştim. proton basic kurmadan da ayrıca kullanılabiliyor. ama kodlar için yine basic e ihtiyac var sanırım. ccs c yi tercih ettiğim için bunu kullanmadım. ama çok araştırmıştım, bunu da bulmuştum.

lazım olursa, dosya ekte...

kurallara aykırı ise silinebilir...

Ekli dosyalar

• EasyHID.zip
    2.6 MB · Görüntüleme: 491
merhabalar benim sormak istediğim EasyHID ile tanıttığımız USB device yi kontrol etmek için C# kullanabiliyor muyuz benim bitirme ödevim bu yönde nasıl bağlayabileceğimi anlatabilir misiniz. teşekkürler

merhabalar benim sormak istediğim EasyHID ile tanıttığımız USB device yi kontrol etmek için C# kullanabiliyor muyuz benim bitirme ödevim bu yönde nasıl bağlayabileceğimi anlatabilir misiniz. teşekkürler

C# ile olurmu bir fikrim yok ama Umut beye bu soruyu iletirim en kısa sürede cevap vermeye çalışırım.

Merhaba arkadaşlar;

Bu projeyi C# yapmak için, EasyHID in son aşamasında en altta compiler seçeneği var
easyhid4.jpg

Bu seçenekten Visual C# yi seçerseniz, size C dilinde projey oluşturacak. Artık C# bilginize göre formu düzenleyebilirsiniz...

güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. sektör artık usb'ye döndü ve ne yazıkki usb hakkında ben dahil çoğu kişinin fazla bilgisi yok.

size bir sorum olacaktı; pic ile usb aracılığı ile bir telefonu kontrol edebilirmiyim?

yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Proton Compiler 3.2.5.5 bunu nasıl ve nerden bulabılırız? yardımcı olabılır mısınız?

merhaba arkdaşlar benim bir sorum olacak joistik ile küresel motor kontrol edeceğiz.bunu 18f4550 ile yapacağız ama bir türlü başlayamıyoruz yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri