Otomatik Uzaktan Kumanda ile Araç Çalıştırma

Mrb Aranıza Yeni katıldım uzun zamandır aklımda olan ama yeterli bilgiye sahip olmadığım için, yapamadığım sistem hakkında sizlerden yardım istiyorum..

Aracımdaki alarmda uzaktan motor çalıştırma var... Bastığım zaman önce kontağı açıyo 4 - 5 sn bekledikdenten sonra 4 saniye marsa basıyor ve arac çalışıyor... bu sistem motor normal soğukluğunda iken cok güzel çalışıyor ama motor sıcakken yaptığım zaman az süreli marş istediğinden marş süresi uzun geliyor aynı sekilde çok soğukken de marş süresi yetersiz geliyor

Arabanın Çalışıp Çalışmadığını anlayarak marş süresini kesecek yada devam ettirecek bi devre lazım Araba Tofaş Elektronik kontrol ünitesi (ECU) olmayan bi araba bu sebeple aklıma söyle bişey geldi

sistem 12V ile Çalışacak
1. ve 2 girişler kontak Anahtarına bağlanacak Acılıp Kapanmasını Ve Çalışma voltajını sağlayacak
3. Giriş Alarmın MArş Kablosuna bağlanacak + 12 v geldiğinde Marşa bas die Sistemi tetikleyecek
4. Giriş Akü lambasına bağlanacak AKü lambası devir 750- 850 arasında iken (arac calışmaya adımını atmışken) sönmüş oluyo yani +12 V çalıştığı anda kesiliyo
1. çıkış Marş çıkışı olacak marş girişinden tetiklendiği anda Akü Lambasındaki voltaj kesilene kadar bu çıkışa +12 v verecek ama 15 sn içerisinde akü lambasındaki voltaj kesilmezse yani araba çalışmaz ise genede buradaki voltajı kesecek
2 çıkış ise 1 çıkış ile aynı çalışacak tek farkı 1 çıkıştaki voltaj kesildikten 5 sn sonra kesilecek

Bunu Uzun Zamandır düşünüordum ama sorduğum coğu kisi ya anlamadı yada olmaz dedi...Elektronikten fazla anlamam ama Bunu yada buna benzer bişeyi yapmam yada yaptırmam lazım.. Yardımlarınızı bekliyorum....

79 kişi bakmış hic cevap yok bu konuda yardımcı olabilecek kimse yokmuu??

Kardes bunu bi oto elektrikci arkadasım yaptı ve çalıştırdı. Şöyle soylım şarj lambası sondugunde mars motoru cevırmeyi kesiyordu.

banada aynı sekil çalışmasını sağlayacak bi devre lasım elektirikci arkadaşınızla konuşup daha detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim eger ankarada ise yanına gidebilirim

ç,n işi motosikletlerde var bu sistem motosiklet tanirci veya servisini bir ziyaret etsen iyi olur

otomatik cikle sadece bir fikir gerisi sana kalmış arkadaş
cevap için teşşekkürler ama cikle devresi sadece soğuk sekilde erken calışmasını saglıyo başka bi artısı olmuyoo sıcakkende tam tersine zararı daha cok artıyo arac sıcak olduğundan anında çalışıyo cikle devrede olduğundan devir/dkika rolantiden cok daha yükseliyo aracta marşa basmaya devam ediyo kısaca araba çalışırken ve araca gaz vererek marş yapmak gibi olacak

bu işin alası yapılır yanlız ıtıcı sıcak yanı yok:)
suan tüm yeni araclarda buna benzer çalışma sitili var kontağı acarak anında marş yapın bırakın önce aracın kontağı açılıyo 1 - 2 sn gibi süre ışıkların sönmesi bekleniyo daha sonra marş yapmaya başlıyo taki arac çalışana kadar...

ç,n işi motosikletlerde var bu sistem motosiklet tanirci veya servisini bir ziyaret etsen iyi olur
bi aralar bi motorsiklette görmüştüm ama farklıdır die fazla önemsememiştim bakmak lazım aslında

Sen sistemi değiştir teferruat azalır ama sistematik olmayabilir. Kumandalı (frekans kontrollü) 2 - 4 veya 8 kanallı röle açma kapama devreleri var bununla il kanaldan kontak açarsın 2. kanaldan marşa basarsın. Kumandadan tuşa basılı tuttuğun zaman kadar rölede açık kalacak bıraktığında bırakacak.

Sen sistemi değiştir teferruat azalır ama sistematik olmayabilir. Kumandalı (frekans kontrollü) 2 - 4 veya 8 kanallı röle açma kapama devreleri var bununla il kanaldan kontak açarsın 2. kanaldan marşa basarsın. Kumandadan tuşa basılı tuttuğun zaman kadar rölede açık kalacak bıraktığında bırakacak.

teşekkür ederim yorum için ama sorunumu tam anlamamışsınız sanırım benim aracımda zaten alarmın kendi özelliği olarak çalıştırma var kumandadan tuşuna basıyorum komutu algıladığına dair sesli olarak ötüyor öttüğü anda arabada otomatik olarak kendisini çalıştırmaya hazırlıyo önce kontağı açıyo biraz bekliyo ve kendisi belli süre marsa basıo daha sonra kumandadan bana arac çalıştı uyarısı vererek ben dokunmassam 12 dk çalışıp tekrar aracı stop ederek alarm kaldığı yerden devam ediyor tabi bazı zamanlarda arac daha uzun marş istediği için araba çalışmasada kumanda arac çalıştı olarak gösteriyor ve 12 dk kontak acık bekliyor

sizin dediğiniz sekilde boş olan bi araca uygulanabilir ama benim aracıma onu uygulayabilmem için alarmı değiştirmem daha doğrusu aracı o sekil çalıştıracağımda alarmı iptal etmem lazım sebebi arac calıştığında darbe ve içinde hareket oluyor alarm bunu gördüğü zmn motorun elektirğini kesiyor ve sessizde bile olsa ötmeye başlıyor benim alarmda ise alarm kendisi çalıştırdığı için darbe ve iç sensörün seviyesi biraz azaltıyor alarm kurulu bi sekilde arac çalışıyor yanlız araç çalışırken kapılardan biri acılsın el fireni indirilsin frene basılsın veya darbe ve iç sensörün tetiklemesi normalden fazla olsun (kaloriförü 2 kademede açmam bile tetiklenmesi sağlıyo) motoru stop ederek hatta elektiriğini keserek kumandadan tehlike hangi kısımdan görüldüyse bana uyarı veriyor
bunu yapan adamlar coğu şeyini düşünmüşler ama bi marş süresini otomatik ayarlamasını düşünememişler :)

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri