Transfer Panosu

maniactech

Üye
Arkadaşlar bana bir transfer panosu kumanda devresi lazım size basitçe anlatayım ihtiyacımı.

-Panoya iki farklı yerden 3 faz gelecek.Biri sistemin ana beslemesi olacak,diğeri yedek besleme olacak.Ana beslemede elektrik kesintisi yada fazlardan birinin kesilmesi durumunda yük yedek beslemeye geçecek.Ana besleme normale döndüğünde yük yeniden ana beslemeye geçecek.
-Özetle anlatırsam 2 dükkan var birinde elektrik kesintisi çok sık oluyor diğerinde jeneratörde var.Kesinti olan dükkanda elktrikin sürekli kullanılması isteniyor.bu yüzden diğer dükkandan böyle bir besleme yapılmak isteniyor.
-Jeneratör iki dükkanada yeterli.

Bu işlemleri otomatik kumanda ile yapabilecek devreyi çizecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
UPS-Jeneratör bölümümüzde,ihtiyacınız olan bilgileri bulabilisiniz.

fahri yetiş ' Alıntı:
UPS-Jeneratör bölümümüzde,ihtiyacınız olan bilgileri bulabilisiniz.
[/quote

oradaki bilgilere baktım ama benim ihtiyacım olan jeneratör transfer panosu değil.bir dükkandan başka bir dükkana transfer yapacağım.

Ortada iki tane besleme var.Biri ana besleme,diğeri kesinti olduğundaki besleme.Bu kesinti olduğu zaman kullanılacak olan beslemenin,jeneratör,Şebeke,yan dükkan olması neyi değiştirir ki?Normal transfer panosu kullanmanız gerekiyor.

m-usta-fa ' Alıntı:
Ortada iki tane besleme var.Biri ana besleme,diğeri kesinti olduğundaki besleme.Bu kesinti olduğu zaman kullanılacak olan beslemenin,jeneratör,şebeke,yan dükkan olması neyi değiştirir ki?Normal transfer panosu kullanmanız gerekiyor.

tamam o zaman. motorlu şalterlerin enversör bağlantı şeması(açtırma bobinli)
bu devre işimi görecektir.

bu devre tam benim işime göre.kendim hazırlamıştım ama bazı eksiklikler vardı.sayenizde sorunu hallettim.

arkadaşlar bir desteğe daha ihtiyacım var.kontaktör seçimini nasıl yapıcam bu devrede.kontaktör seçim tablosuna baktımda,anlayamadım birşey okul bittikten sonra ilk defa bir devre yapıcam,utanıyorum ama desteğe ihtiyacım var

https://www.kontrolkalemi.com/forum...taktor_secim_tablosu_olan_varmi-t32691.0.html

bu linke baktım ama birşey anlayamadım :-[

Sayın maniactech sizlere yardımcı olabilmemiz için uygulama yapacagınız dükkanların yük çeşitlerini bilmemiz gerekir.Ve tabi bu yüklerin amper düzeylerini de belirtmeniz gerekir.

Sayın Yüksek Gerilim ;
Sistem 3 ~ .
faz başına çekilen akım 25 A
Kullanılan yükler aydınlatma(plc fluoresant ) ve pc

Yedek şebeke olarak kullanılacak dükkan ile ilgili bir problem yok.yedek şebekede kpmpanzasyon mevcut.

AC1 Kullanma sınıfı:Genellikle ısıtıcılar gibi aktif yük çeken ve güç faktörü 0.95 ila 1 arasında değişen alternatif akım yükleri bu sınıfın içerisine girer.

Vermiş olduğunuz yükler ac1 sınıfındaki omik yüklerdir. Size tavsiyem siemens 3 tf 44 kontaktorunu kullanmanızdır.Eğer siemens pahalı dıyorsanız alacagınız ucuz kontaktorun etıketındekı ac1 sınıfı akım degerıne dıkkat edın ve 25 amperın bır ustunu secın. Çünkü ucuz kontaktörlerin kontakları saf bakır olarak üretilmediklerinden ileride sorun açabiliyorlar . Ayrıca alırken yardımcı kontak sayısını belırtmeyı unutmayın.Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri