Cep telefonu ile uzaktan kumanda Buyrun!!

oonurr

Uzman Üye
Forumda bihayli konusu geçiyor soruluyor. Bu işi yapanlarda ticari amaç peşinde. Eloktronik bilgisi sınırlı fakat böyle bir devre yapmak isteyenlerin işini görebilecek bir devre paylaşıyorum.
Sistemin çalışması şu şekilde. Sistemde iki ana devre var.Birincidi LDR li ışık kontrol devresi. İkincisi ise tek butonla start stop devresi.Sistemde herhangibir telefon olabilir.Telefon üzerinde hiçbir değişiklik yapılmayacak.Telefon ile devredeki LDR yi karanlık bir ortama koyuyoruz.Telefona birkere çağrı attığımızda Ekran ışıgı yanacak ve LDR li devredeki röle kontağını kapatacak.Bu aynı zamanda tek start stop lu devreyi de tetikleyecek ve çıkıstaki röle enerjilenecek.Bir süre sonra ikinci çagrıyı attığımızda ise tekrar aynı işlemler gerçekleşecek fakat bu sefer çalışmakta olan röle stop edecek.Röle kontakları ile istediğimiz alıccıları kontrol etmiş olucaz.

20140420_234749.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Forumda bihayli konusu geçiyor soruluyor. Bu işi yapanlarda ticari amaç peşinde. Eloktronik bilgisi sınırlı fakat böyle bir devre yapmak isteyenlerin işini görebilecek bir devre paylaşıyorum.
Sistemin çalışması şu şekilde. Sistemde iki ana devre var.Birincidi LDR li ışık kontrol devresi. İkincisi ise tek butonla start stop devresi.Sistemde herhangibir telefon olabilir.Telefon üzerinde hiçbir değişiklik yapılmayacak.Telefon ile devredeki LDR yi karanlık bir ortama koyuyoruz.Telefona birkere çağrı attığımızda Ekran ışıgı yanacak ve LDR li devredeki röle kontağını kapatacak.Bu aynı zamanda tek start stop lu devreyi de tetikleyecek ve çıkıstaki röle enerjilenecek.Bir süre sonra ikinci çagrıyı attığımızda ise tekrar aynı işlemler gerçekleşecek fakat bu sefer çalışmakta olan röle stop edecek.Röle kontakları ile istediğimiz alıccıları kontrol etmiş olucaz.

Ekli dosyayı görüntüle 17276
bi kaç ekleme:
*telefonun şarjı biterse ekranın ışığı yanacak dıt dıt dıt röle çekti kaldı:)
*operatörden mesaj gelince ekranın ışığı yanacak.
*başka bir numara arayınca ekranın ışığı yanacak.
,,,
olmadı bu iş.)
basit olarak ldr değilde ses kontrollü yaparsın sen arayınca tek ses yüklersin ses kısa çalınca sistem cevap vermez. sen uzun uzun çaldırınca röle çeker olabilir ama ldr olmaz:):)

[MENTION=181314]bahdiyarusta[/MENTION], herseyi herseyi devletten beklemek olmaz. Kisi hayal gucu ve becerilerini kullanarak istedigi eklemeyi cikarmayi yapabilir.Siz yogurdu sag elinizle yersiniz ben sol bir baskasida ekmek banarak yer. Tamamen kisiye kalmis yani.eklemelerinize gelince;
* madem siz bu telefonu bu devreye demirbas olarak takacaksiniz. Telefonun bataryasi cikarilir direk sebekeden beslenir.bolece sarj sorunu ortadan kalkti.
* operator ve baska numaralara gelince.Boyle bir devreye kalkip kendi hattinizi takmazsiniz saniyorum.yeni bir hat alir onu takarsiniz.ayriyetten burada kullanilan telefonun modeli de onemli.numara engelleme diye ozellik var istediginz numaralara telefonunuz acik diyer tum numaralara operator de dahil telefonunuz kapali gorunur.

Kaldiki cok profosyenelce bir devre olmadigni en basta belirttim.Sizin elinizde daha iyileri varsa buyrun koyun ortaya bizde bizde sebebllenelim.

@bahdiyarusta, herseyi herseyi devletten beklemek olmaz. Kisi hayal gucu ve becerilerini kullanarak istedigi eklemeyi cikarmayi yapabilir.Siz yogurdu sag elinizle yersiniz ben sol bir baskasida ekmek banarak yer. Tamamen kisiye kalmis yani.eklemelerinize gelince;
* madem siz bu telefonu bu devreye demirbas olarak takacaksiniz. Telefonun bataryasi cikarilir direk sebekeden beslenir.bolece sarj sorunu ortadan kalkti.
* operator ve baska numaralara gelince.Boyle bir devreye kalkip kendi hattinizi takmazsiniz saniyorum.yeni bir hat alir onu takarsiniz.ayriyetten burada kullanilan telefonun modeli de onemli.numara engelleme diye ozellik var istediginz numaralara telefonunuz acik diyer tum numaralara operator de dahil telefonunuz kapali gorunur.

Kaldiki cok profosyenelce bir devre olmadigni en basta belirttim.Sizin elinizde daha iyileri varsa buyrun koyun ortaya bizde bizde sebebllenelim.
adamsın....

buna benzer daha kapsamlı bir devre varsa paylaşabilir misiniz? anlayabileceğimiz dilden olursa sevinirim :)

merhaba yukarda lojik devrelerle uğraşmişsınız bence olmayacak mantıksız devreler azda olsa araştırsaydınız bulurdunuz araştırmadan mantığınıza güvenerek çizimler yapmışsınız yanlış anlamayın dost aci söyler gençsınız önünüzde internet var her aradığınızı bulabılırsınız çok zor bişey değil aşağidakı devre DTMF kodunu lojiğe çevırır entegre CM8870

AnimaCM8870.gif

anlaşilmiyan devredekısorun varsa yardımcı olabılırım enaz bu entegreden 1500 adet kullandım kendı projemde binair çikişina cd4514 multıpleks bağlandığında 15 adet 1/0 komut elde edersınız buda enfazla 7 adet motoru sırayla açıp kapatabılırsınız sirayla derken sadece bir adet motora aç komutu veya kapat komutu verebılırsınız gerçı elektronik bilginize bağli istedığınız motoruda açik veya kapalı bırakabılırsınız elektronik mantıklı hayal kurmaktan ıbaret herşey yapılabılır zaten okullarda lojik devreler için mantık elektroniği denılmesının sebebıde bu kolay gelsın

@tekin126 birakin herkezin mantigi kendine kalsin, varsa bilginiz daha iyi calismaniz koyun ortaya herkes mantiginin aldigini yapsin. Baskasinin fikrine zikrine yorum getirmeyin. Herkez sizin yediginiz sekilde yogurt yiyecek degil, herkezin eloktronik bilgisi sizin kadarda degil, herkesin ilgi alani eloktrinik de degil. Yani bunun yasla arastirmayla ilgisi yok. Bu bir bakis acisidir.

Ayrica sizin verdiginiz devreyi internetten arastirmamiza gerek yok her eloktronikcide 20 cesidi 20 liraya mevcut yani eger istenilseydi bole bir devrede yapilabilirdi.

:) MERHABA sayın oonurr benım demek ıstedığımı anlamamışsınız elektronikçisiniz elektronikte konu sayısal devreyse 1/0 vardır amerıkayı yenıden keşfetmeye gerek yok ikincisi tasarım yapacaksam 1/0 sayılarını gozonune getırıp devre tasarlarım kı mantıkta budur ha yenı bır çozum getıreceksen konuya daha ekonomik daha mantıklı kullanışlı devre tasarlarım malıyetı daha yüksek daha karmaşik devre tasarlamak bence çozum değıl son olarak benım daha ıyı çozum bulmamdan bahsetmışsınız. daha ılerı teknolojı dersen onuda web sayfama koyarım gorursun elektronikte 45 yılım geçtı tubitaktan onaylı cihazlarımda var eleştırdığım 4093 ıle yaptığın devre buna benzer devrelerı elektronikten hiç anlamıyan telefonun titreşım motorundan bilgi alip motor kumanda yapanlar ıstemedığın kadar elektronikte yapacaksan kullanıcıya kolaylık ekonomik devreler tasarlamak gerekır ha şunuda soylıyeyım telefonlu kumanda şuanda nefer ekont gıbı fırmaların hala uretımını yaptığı cihazlar aynı mantıkla çalışan artı özellıklerı telefon şarj kontrolü uzaktan şifre değiştırme zaman kurma olduğu halde bu cihazı üretım yapmıyorum daha üstün özelliklerı olan GSM modullu sadece simkartla çalışan saat kurma motor termık attı gerı kullanıcıya sms gönderme elektrık kesıldı sms gönderme özellıklerı olan cihazı üretiyorum son olarak benı yanlış anladınız hiç kusura bakmayın burada devre şema yayınlıyorsan bilmiyen yenı başlıyan arkadaşlarımız var yanlış yonlendırmeye hakkınız yok devre şema yayınlıyacaksan mantıklı kullanılabılır şemalar yayınla bence burası türkiyenın en popüler meslekı forumlarından bırı burada yanlış devre şema yayınlamak ben şahsen yonetıcı olsam bu devrelerı silerim umarım yanlış anlayıp darılmamışsındır iyi çalışmalar

[MENTION=54850]tekin126[/MENTION] sizde bu mantık oldukça bizim birbirimizi anlamamız mümkün görünmüyor. birincisi ben eloktronikçi değilim elektrikçiyim ve şimdiye kadar eloktronik konularında ahkam kesmedim. zaten konuyu dikkatli okursanız en basta belirttim amatör bir devre olduğunu çok daha iyilerinin olduğunu. benim de birdönem ihtiyacimı karşılayan devreyi burada paylaşmak istedim. bunu yapmayada hakkım olduğunu düşünüyorum.
evet daha iyi devreleriniz varsa koyun ortaya dedim herkeze açık bir platformdayız, bunu derken sizin daha önce yapmış olduğunuz çalışmalardan haberim vardı. işi maddiyata dökmüşsünüz reklamınızı yapıyorsunuz bunu anlamamak mümkün mü, avatar resimiminiz dahi reklam. bu kadar üzerinize alınmanıza gerek yok olayı korkmayın size rakip değilim olmayada niyetim yok. dtmf tom sizin olsun ben kendi bilgimle kendi mantığımla kendi işimi görüyorsam ben ona bakarım. benim devremin saçma olmasından hiçte gocunmam.

burdan yöneticilere sesleniyorum buyrun çöplüğe atın konuyu.Kanu kapanmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri