Termik arızası

33mmrr33

Üye
20140407_105929.jpg

arkadaşlar ben 2 aydır biogaz enerji santralinde çalışıyorum ve şöyle bir pano kurmuşlar orda yer altından gelen suyu aşağıya tankere basmaya fakat panoyu açtığımda 1 saat çalışıyor sonra termik atıyor daha önce termikle motor çıkışları arasındaki kablolar erimişti onları değiştirdim bu arıza ondan sonra başladı acaba termikte mi bişey var yoksa motordamı bi sıkıntı var yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motor gücü, termik değeri, ayarlanan değer, kablo kesiti ... detaylı bilgiler vermelisiniz.

motor gücü 15 hp 6 lık kablo kesiti termik değeri için bişey söyleyemicem sadece üzerinde yazan marka mec gtk-40 bu yazıyo fotoda da görmüşsünüzdür ama o pano yaklaşık olarak 4 aydır çalışıyomus hiç bir sorun cıkmamış sadece kablolar yandıktan sonra sıkıntı yapmaya başladı

15HP yani 11kw motor direk yol verme kablo kesiti 10'luk olmalı. Aşırı gerilim düşümü demeraj akımının daha da artmasına neden olur. Termik değerinizi ve ayarladığınız değeri de bilmemiz lazım.

abi bide şöyle bi durum var bu motor yer altında olduğu için göremiyoruz motoru zorlayan bişsey olamazmı belki o attırıyo termiği çünkü şu ana kadar hiçbir sıkıntı cıkmamış 4 ay çalışmış bu pano sıkıntısız 4-5 gündür yapıyor bu arızayı termik değerini bilmiyorum ama termik ayarı en sonda ben oraya ılk başladığım hafta o termik ayarı ortadaydı sonra en sona çektik termik ayarını yine yapıyor arızayı acaba motordamı bişey var diyo herkes termik arızalı olamaz değilmi

abi bide şöyle bi durum var bu motor yer altında olduğu için göremiyoruz motoru zorlayan bişsey olamazmı belki o attırıyo termiği çünkü şu ana kadar hiçbir sıkıntı cıkmamış 4 ay çalışmış bu pano sıkıntısız 4-5 gündür yapıyor bu arızayı termik değerini bilmiyorum ama termik ayarı en sonda ben oraya ılk başladığım hafta o termik ayarı ortadaydı sonra en sona çektik termik ayarını yine yapıyor arızayı acaba motordamı bişey var diyo herkes termik arızalı olamaz değilmi

Daha önceden çalışan bir sistemden bahsediyorsunuz mekanik zorlanma olabilir motorun çektiği akımı pensampermetre ile ölçmeniz gerekiyor.(Kontaktöre dikkat !)

panoda ampermetre var 15-20 amper arası çekiyo devamlı

panoda ampermetre var 15-20 amper arası çekiyo devamlı

11kw'lık motor direk yol verme ve 6'lık kablo. Demeraj akımları yüksek olacağından devreye sık girip çıktığından kontaktör kontakları zamanla aşınmış, meme yapmış olabilir. Panodaki ampermetre analog ise tek fazdan bilgi alınıyorsa yanıltabilir. Kontaktör sağlam ise zamanla çek-bırak bağlantılar gevşemiş olabilir kablo kesitide düşük.

ozaman yarın abi ben kontaktörün çek bırak bağlantılarını ve kablo kesitini değiştiryim oyle deneyım yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim iyi geceler

Motor enerjiliyken, kontaktör giriş ve çıkışından fazlar arası gerilimleri ölçün, Üç fazdan da tek tek çekilen akımları ölçün. Önce Elle ve Gözle kontrol nihayi olarak ölçerek kontrol.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri