Tek Butonla Start Stop Araç İçin (12v)

rexetce21

Üye
arkadaşlar başlıgı yanlış yazmış olabilirim k.bakmayın öncelikle otomobillerdeki start stop teknolojisini biliyorsunuzdur bn bunun basit yöntemlisini istiyorum şahsen kendi aracımda deneyecegim.
konuya gelince
*tek bir butonla arac marş basıp calışacak (pasılıda kalabilir calısınca elimi butondan çektigimde araç marş basmayı bırakacak).
* butona 2. kez bastıgımda arac stop edecek.
*şöylede olabilir 1. basma kontak acılır 2. basma motor calışır. taki istedimiz zaman 3. basmada motor stop edene kadar (yani 3. basmada araç kontak kapatmış olacak)
2 butonla yapmak basit araçta görüntü kirliliği olmaması için tek butonla bunu yapmam mümkünmü acaba bi şeması devresi varmıdır yapılabilirmi yardımlarınızı bekliyorum saygılar tşkler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bunu sadece bir elektronik kart tasarımı yaparak yapmanız mümküm. program ile istediğiniz gibi olur. tek buton ile. çıkışa 2 röle koyarsınız. onları kontrol edebilirsiniz...

- - - Updated - - -

arkadaşlar başlıgı yanlış yazmış olabilirim k.bakmayın öncelikle otomobillerdeki start stop teknolojisini biliyorsunuzdur bn bunun basit yöntemlisini istiyorum şahsen kendi aracımda deneyecegim.
konuya gelince
*tek bir butonla arac marş basıp calışacak (pasılıda kalabilir calısınca elimi butondan çektigimde araç marş basmayı bırakacak).
* butona 2. kez bastıgımda arac stop edecek.
*şöylede olabilir 1. basma kontak acılır 2. basma motor calışır. taki istedimiz zaman 3. basmada motor stop edene kadar (yani 3. basmada araç kontak kapatmış olacak)
2 butonla yapmak basit araçta görüntü kirliliği olmaması için tek butonla bunu yapmam mümkünmü acaba bi şeması devresi varmıdır yapılabilirmi yardımlarınızı bekliyorum saygılar tşkler.
bunu sadece bir elektronik kart tasarımı yaparak yapmanız mümküm. program ile istediğiniz gibi olur. tek buton ile. çıkışa 2 röle koyarsınız. onları kontrol edebilirsiniz...

Marş motorundan feed back almak zorundasınız(Anlık akım karşılaştırması vs). Devreyi rölelerlede yapabilirsiniz.Aracınızın N (Vites Boşta) Müşürü varsa onada güvenlik için bağlayabilirsiniz.

Arkadaşım bir benzerini ben yaptım kartla felan hiç uğraşma kullanacağın sadece buton ve darbe anahtarı ve senin olayı kurgulama gücüne kalıyor. 5tt4101.jpgButona birdefa bastığından darbe anahtarının konumu değişiyor tekrar bastığında eski konumuna geliyor.Resmini eklediğim siemens piyasada daha ucuzlarıda mevcut istersen uzaktan kumanda modülü kullanarak uzaktan çalıştır durdur bile yapabilirsin.

sorun çözüldü fakat şöyle bir sorun var 1 2 çalıştırmadan sonra 2 ci role aracı calıştırmadan kontak kapatıyor defalarca buton degiştirdim düzelmedi klima acık gezdim söndürdüm aracı bidaha çalıştıramadım yolda kaldım ve 2 3 çalıştırmada kartın elektirigi kesilmez ise tekrar çalıştıramıyorsunuz bizde bunu alarma bagladık kitleyince elektirik kesiyor acınca elektirik geliyor fakat şöyle bir sorun var eliniz kapıdaki kilide çarpar kapı kitlenir ise araç gittigi yerde stop ediyor :) bu sorunlarıda çözebilir isek güzel bir start stop kartı elde etmiş olacagız bahadır ustaya tşkler.

Selamun Aleyküm
Meseleyi incelemiş değiliz ama bahsedildiği gibi kontrol edildiği kısımlarla kombine çalıştırılması daha iyi bir kontrol sağlar, elektronikl/elektrik sistem kurulabilir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hidrolik-piston-yukarı-aşağı-hareket.93214/#post-574685 linkinde kaydırıcı sistemi (elektronik flip flop ve ya röle kurulumu) mantıksal olarak incelenebilir. Kaydırılan rölelerin sayısı mantık durumuna göre değiştirilebildiği gibi, sistem enerjisi alınan uygun röleden buton hattı geçirilerek marşa basma süresi tipi uygulama butona basma süresi ile ayarlanmış olur. Tabi çekilen güç/amper özelliklerine göre ek ekipman kullanılması ve bir kısım modifiyelerle geliştirilmesi (ve de hata vb yönden verdiğimiz linkin de kontrol edilmesi) gerekliliklerini hatırlatalım.
Bu arada darbe anahtarının röle tipi araçlar için olanı tanıtılıyordu bir yerde.
Şu anki hal de çizim vb ve ya mantıksal olarak aktarılırsa uygun modifiye ile sistem hayata döndürülebilir.
Kontrol edilen elemanlarla kombine çalıştırılması mantık tasarımı açısından düşünülmelidir. Mesela butona basıldığında araç çalışmaz ise 2. marş için butona 2 defa daha basmak gerekir düz mantıkta. Ama sistem ile kombine olursa araç çalışmadığında butona basma hali yine marş yaptırır biçimde kullanılabilir.
Başarılar dileriz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri