220 Motora Kumanda ile sağ sol hareket

incesu571

Üye
Merhaba.

İş yerimizin giriş kapısına 220 ile çalışan motor taktım. Bunun içinde uzaktan kumanda aldım. Motoru kapıya monte ettim. kumanda üzerinde 2 adet tuş var. bunlardan hangisine basılırsa bağlı bulunduğu yöne 220 veriyor. tekrar basıldığında elektriği kesiyor.

Kapıya 2 adet switch koydum. kapı tam kapandığında veya tam açıldığında bu switchler kesiyor.

sıkıntı şurda kumandadan kapatma yönüne elektrik verdiğimde kapı kapanıyor, switch kesince duruyor. fakat enerji kumandadan gelmeye devam ediyor. enerjiyi kesmek için tekrar tuşa basmak gerekiyor. eğer tekrar kapıyı açmak için diğer tuşa basılırsa bu sefer motora çift faz gitmiş oluyor ve motor saçmalıyor.

yani uzaktan kumandanın bir anlamı kalmıyor.

bunu kontaktör veya önereceğiniz başka bir yöntemle en basit nasıl çözebilirim.

yani kontaktöre enerji geldiğinde bir yöne kesildiğinde diğer yöne verme gibi felan bir sistem var mı

SAygılarımla.

Mehmet IŞIK

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu konu ile ilgili size söyleyebileceğim en güzel çözüm yolu şudur...

Uzaktan kumanda cihazınızın alıcı kısmındaki modulün içini açın

Modulün içinde Dip switch yada jumperler olması lazım

Eğer dip switch ise yönlerini değiştir

Yok jumper var ise jumperi diğer tarafa tak...

Şimdi diyeceksin ki ne alaka ben sorunu kumandadan kontaktörden çözmeye çalışıyorum onun da bir kolayı vardır ama...

Ben bu kumandalardan çok kullandım piyasada satılan modullerin hemen hemen her birisinde açıklayacağım mantık geçerlidir mantıkta şu :

Diyelim ki benim aldığım kumandayı bahçemde aydınlatma için kullanacağım.Rölenin çekip çekili kalması gerekir

Ama ben bu kumandayı evimin kapı otomatiğine bağlarsam rölenin çekip 1 sn sonra bırakması gerekir....

Kumanda üreticileri bunu göz önünde bulundurup kumandalarında jk tipi filip filop olan 4027 gibi entegreler kullanarak ve bunların da clock uçlarını o jumper yada dip switchler ile yön değiştirerek istersen butona bastığında çekip bırakan istersen butona bastığında çekip çekili kalan röleler tasarlıyorlar...

O yüzden kumandanın alıcısının içini aç ve humper var ise yönlerini değiş yok dip switch var ise diğer tarafa kaydır sorundan kurtul...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konu ile ilgili size söyleyebileceğim en güzel çözüm yolu şudur...

Uzaktan kumanda cihazınızın alıcı kısmındaki modulün içini açın

Modulün içinde Dip switch yada humperler olması lazım

Eğer dip switch ise yönlerini değiştir

Yok jumper var ise jumperi diğer tarafa tak...

Şimdi diyeceksin ki ne alaka ben sorunu kumandadan kontaktörden çözmeye çalışıyorum onun da bir kolayı vardır ama...

Ben bu kumandalardan çok kullandım piyasada satılan modullerin hemen hemen her birisinde açıklayacağım mantık geçerlidir mantıkta şu :

Diyelim ki benim aldığım kumandayı bahçemde aydınlatma için kullanacağım.Rölenin çekip çekili kalması gerekir

Ama ben bu kumandayı evimin kapı otomatiğine bağlarsam rölenin çekip 1 sn sonra bırakması gerekir....

Kumanda üreticileri bunu göz önünde bulundurup kumandalarında jk tipi filip filop olan 4027 gibi entegreler kullanarak ve bunların da clock uçlarını o jumper yada dip switchler ile yön değiştirerek istersen butona bastığında çekip bırakan istersen butona bastığında çekip çekili kalan röleler tasarlıyorlar...

O yüzden kumandanın alıcısının içini aç ve humper var ise yönlerini değiş yok dip switch var ise diğer tarafa kaydır sorundan kurtul...

En derin saygı sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.

Dediğinizi yaptım. Alıcadaki jumper lerin yerini değiştirdim. istediğim gibi oldu. Ben yinede çıkışlara sağlam olması için birer kontaktör koyacağın, çünkü cihaz üzerindeki roleler çok zayıf. ani ters yön yapınca çekili kalıyor.

SAygılarımla.

En derin saygı sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.

Dediğinizi yaptım. Alıcadaki jumper lerin yerini değiştirdim. istediğim gibi oldu. Ben yinede çıkışlara sağlam olması için birer kontaktör koyacağın, çünkü cihaz üzerindeki roleler çok zayıf. ani ters yön yapınca çekili kalıyor.

SAygılarımla.

Evet kontaktör koyman en güzel çözüm yoludur fakat size bir öneri daha vermek isterim...

Koyacağın kontaktörün ikisinde de yardımcı kontak olarak normalde kapalı kontak olsun nötürlerini birleştir ve ileri kontaktörünün fazını geri kontaktörünün normalde kapalı kontağından geçir geri kontaktörünün fazını da ileri kontaktörünün normalde kapalı kontağından geçir Bu duruma kontak kilitlemesi deniliyor bildiğim kadarı ile ve kontaktörün biri çekik iken diğeri kesinlikle çekmez çünki çekik kontaktörün normalde kapalı kontağı açık konumda olur ve diğer röleden elektrik gelse bile açık kontak üzerinden diğer kontaktörün enerjisini keser ve çok faydalı şekilde de koruma sağlar...

Saygı sevgi ve hürmetler bizlerden...

2014331171952.jpg

2014331172005.jpg

2014331172018.jpg
Evet kontaktör koyman en güzel çözüm yoludur fakat size bir öneri daha vermek isterim...

Koyacağın kontaktörün ikisinde de yardımcı kontak olarak normalde kapalı kontak olsun nötürlerini birleştir ve ileri kontaktörünün fazını geri kontaktörünün normalde kapalı kontağından geçir geri kontaktörünün fazını da ileri kontaktörünün normalde kapalı kontağından geçir Bu duruma kontak kilitlemesi deniliyor bildiğim kadarı ile ve kontaktörün biri çekik iken diğeri kesinlikle çekmez çünki çekik kontaktörün normalde kapalı kontağı açık konumda olur ve diğer röleden elektrik gelse bile açık kontak üzerinden diğer kontaktörün enerjisini keser ve çok faydalı şekilde de koruma sağlar...

Saygı sevgi ve hürmetler bizlerden...

Bu şekil iyi mi?

iyi güzel ben aynısını yaptım sadece kumandası kaldı nasıl yapacağım kumanda devresini hazır alacağım çift kumnadalı bulamadım yardımcı olurmusunuz.

Monofaze ileri geri

Ekli dosyalar

• 1424262099364.jpg
    1424262099364.jpg
    41.4 KB · Görüntüleme: 73

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905