11 kw yıldız üçgen motor 2-3 haftada bir sıkışmadan dolayı yanıyor.

mgunduz03

Üye
11 kw yıldız üçgen bir tambur motoru var. yükte 6 uçtanda ortalama 6 A ölçü alıyorum. tamburun arasında arada sırada mal kalıyor buda motoru sıkıştırıyor. termiği, sigortası, termik manyetik şalteri atmış ve motoru yanmış oluyor. devreyi incelediğimizde 3x40A kartuş sigorta,11-16A termik(sona ayarlamışlar ben 11 A yaptım) ve tmş var(akımını okuyamadım) sorun şu; 3x40A sigortayla termik manyetik şalter birbirine parelel bağlı projesindede aynı görünüyor ama sigorta 25A görünüyor. hiç böyle bişeye rast gelmedim bu parelel bağlanmasının ayrı sebebi varmı sigortayı yükseltip tmş yi iptal etsem yada seri bağlasam olur mu? yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Motor nominal akım 22A, 40A TMŞ termik ayarı 35A yapın. Termik(10-13A) ayarlanan değer uygun. Termik üçgen bağlantı içinde kalmalı yani ana kontaktörün çıkışında olmalı. Paralellik dediğiniz olayı anlamadım şema çizip gösterirseniz yorum yapabiliriz.

11 kw yıldız üçgen bir tambur motoru var. yükte 6 uçtanda ortalama 6 A ölçü alıyorum. tamburun arasında arada sırada mal kalıyor buda motoru sıkıştırıyor. termiği, sigortası, termik manyetik şalteri atmış ve motoru yanmış oluyor. devreyi incelediğimizde 3x40A kartuş sigorta,11-16A termik(sona ayarlamışlar ben 11 A yaptım) ve tmş var(akımını okuyamadım) sorun şu; 3x40A sigortayla termik manyetik şalter birbirine parelel bağlı projesindede aynı görünüyor ama sigorta 25A görünüyor. hiç böyle bişeye rast gelmedim bu parelel bağlanmasının ayrı sebebi varmı sigortayı yükseltip tmş yi iptal etsem yada seri bağlasam olur mu? yardımlarınızı bekliyorum.
FAYDALI OLUR İNŞALLAH

xGpBpV.jpg

YIL.jpgBağlantı şeması bu şekilde ana sigortayla tmş parelel bağlanmış

YIL.jpgdevre şeması bu şema doğrumu tmş yada sigorta iptal etsek daha sağlıklı olmazmı?

cevabınız için tşk kesin çözüm için gönderdiğiniz şekildeki devreyi yapmam gerekiyor galiba

koruma elemanları omrunu yıtırdıyse atmaktan cekınme

Sn mgunduz03,

Sn nacak_68'in verdiği devreyi kullanın. Sizin devrenizde girişte motorun çektiği akım iki yola ayrıldığından koruma elemanları görevini yerine getirmeyecektir.

Yalnız motorun nominal akımı 22A ana devredeki 40A termik manyetik şalteri 0,8 minimum değere alın yani 32A'e ayarlayın. Başka T.M.Ş. kullanıp 22-25A yaparsanız Gerilim değişimi,anlık hafif zorlanma v.s.'lerde sürekli açma yapacaktır.

Kumandayı kontrol edın, kontaktörler devamlı yıldıuzda kalıyor olabilir. Devamlı yıldızda çalısıyorsa, tanbur sıkısdıgında yanması normaldir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri