Acil(Emergency) Stop butonu bağlantısı

gurnatela

Üye
s.a.arkadaşlar bir konuda acil bilginize ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirim.
iki adet komprasör 355kw ve bunların ayrı ayrı kumanda panoları var.komprasörlerin üzerinde ve kumanda panolarında birer tane acil stop butonu bulunuyor.bunlara iaven farkı yerlere 3 adet daha acil stop butonu koyacagım ama hangisine basarsam basayım iki panonunda elektriğini kesecek .panaolar aynı oldugu için iki panonunda çıkış ucu aynı yani acil stop çıkış ucları 31.1 ve 31.2 ikiside aynı nasıl bağlantı yapsamki herhangi bir acil stopa basınca iki panonun elektiriğide kesilsin..yardım ederseniz sevinirm.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Acil stop butonlarını seri bağlayacaksınız. Farklı yerlerden uzaktan kumandada her zaman stoplar seri startlar paralel bağlanır.

acil stopları seri bağladım ama asıl sorun iki panoya bu uçalrı nasıl gireceğiz .acil stobun herhangi birine basınca ikipanoda stop edecek ,

acil stopları seri bağladım ama asıl sorun iki panoya bu uçalrı nasıl gireceğiz .acil stobun herhangi birine basınca ikipanoda stop edecek ,
Panoda enerjiyi kesebilmek için kompakt şalterlerin açtırma bobinlerinin enerjilendirilmesi gerekir. İki veya üç adet acil stop'u seri bağlanıp çıkışından iki açtırma bobinide enerjilendirilirse amacınıza ulaşmış olursunuz (gayet basit).

hocam, telemecanique kutulu acil stop kullan her kutuya iki ad. nc kontak koy yani üç ad. kutulu stop butonu ve altı ad. nc kontak bloğu kullanırsın nc lerin bir grubu bir komp. diğer grup öbür komp. kumanda devresini keser...

Bence bu acil stoplar ile bir role veya kontaktör çektirin. Bu kontaktörün 2 adet normalde açık kontağını her bir kompresör için kullanın.

Yani acil stop'a bastığınızda kotaktörün enerjisi kesilsin. 3 adet harici 2 adet te kompresörlerde toplam 5 adet seri olacak. Kompresörlerin üzerinde bulunan 2 adet Acil stoptan sökülen uçlar Kontaktörün açık kontaklarına bağlanacak. Her biri bir açık kontağa.

3. kompresör yada başka bir sistemin de bu devreye bağlanması mümkün. 1 adet 6 amper otomat ve en basit bir kontaktör içinizi görür.

hocam, telemecanique kutulu acil stop kullan her kutuya iki ad. nc kontak koy yani üç ad. kutulu stop butonu ve altı ad. nc kontak bloğu kullanırsın nc lerin bir grubu bir komp. diğer grup öbür komp. kumanda devresini keser...
Sn Gurnatela acil stop butonlarını farklı yerlere monte edeceğinden bahsediyor herhalde ilk mesaja dikkat etmediniz.

yaşlı uzman abim sana vereceğim uçları nasıl gireceğimi söylersen çok sevinirim .iki panoda da acil stop çıkış uçlarını vermişler 31.1 ve 31.2 bu uçlar iki panoda da var.şimdi ben çözemediğim birinci panodan 31.1 den aldım ucu seri şekilde acil stopları gezdirdim tekrar panoya geldik normalde acil stoplardan dönen ucu da 31.2 bağlarsak sorun yok çaılışıyor ama diğer panoya nasıl bağlıyacagız acil stoplar her iki panoyuda kontrol etsin ..yani herahngi bir acil stoba basınca iki panodamotorları durdursun..

Sn Gurnatela acil stop butonlarını farklı yerlere monte edeceğinden bahsediyor herhalde ilk mesaja dikkat etmediniz.

stop butonlarının nerede olacağı önemli değil, kutu içinde iki ad. nc kontak olacak bu kontaklar ayrı ayrı seri bağlanacak...

- - - Updated - - -

stop butonlarının nerede olacağı önemli değil, kutu içinde iki ad. nc kontak olacak bu kontaklar ayrı ayrı seri bağlanacak...

actırma.jpg

Yapmak istediğiniz bu değil mi?

Arkadaşlar kontaktörden falan bahsetmiş 355kw'lık yüklerden bahsediliyor ! Pano enerjisinin keslimesinden bahsediliyor!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri