invertör. yardım ...

arkadaşlar bi konu hakkında gene yardıma ihtiyarcım war şimdi bi panoda motor sürücüleri var motorlara çalış komutu dokunmatik ekrandan gidiyor. . . şimdi bu ekranların içine program mı atılıyor yoksa bu plc ıle mı oluyor yanı bı ekran bı sürücü bir de motor olsa bu ekrandan motora çalış komutunu gönderemez mıyım bn***???

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@bahdiyarusta Dokunmatik ekranlara HMI-Human Machine İnterface denir ; bu konuda malumat aratırsan zilyon tane bilgiye ulaşırsın ; esas makina programını PLC hafızasına atarken kendin kumanda etmek ya da görüntülemek istediğin noktalar için ayrı bir HMI programı oluşturup ( TAG denen zımbırtılar çok önemli ) onuda HMI hafızasına atıyorsun ; sonra bunları ( PLC ve HMİ ) birbirine bağlayıp siz kardeş kardeş çalışın diyorsun :)Sürücüye HMİ bağlamak konusunda da her sürücüye üzerindekinden bağımsız olarak harici bir HMİ paneli bağlanabiliyor mu bu konuda malumatım yok ; bu konunun üstadları cevap versin ; :)

Son düzenleme:
Dokunmatik ekranlarda ekranı kontrol eden bir parça vardır ekranın hemen arkasında bu sadece senin bastığın yerleri algılamana yani ekrana dokununca bir şeyler hissetmesini sağlar. Daha sonra bu ekranı kullanacağın pc ya da bahsettiğim gibi sistemleri kontrol etmek için bağlanır. Dokunmatik ekran nasıl çalışıyorsa ipad ler gibi düşün içinde mikroişlemciler ve bir sıra tabakadan oluşan dokunmaya duyarlı ekran. Bu ekranlar ile PLC kontrol edilebildiği gibi Scada ve HMI sistemlerde çokça kullanılmakta.

içine proğram yada macro yazılabilinen ekranlarda var. bu ekranların kendiiçersinde plc bulunur. ama genelde plc kullanılır ekranda plcden haberleştirilir. yani örnek vereyim sen ekrana motorun hızını girdiğinde bilgi plc ye gider ordanda motora.yani plc kullanman gerekir. yada içinde plc olan bir ekran.

içine proğram yada macro yazılabilinen ekranlarda var. bu ekranların kendiiçersinde plc bulunur. ama genelde plc kullanılır ekranda plcden haberleştirilir. yani örnek vereyim sen ekrana motorun hızını girdiğinde bilgi plc ye gider ordanda motora.yani plc kullanman gerekir. yada içinde plc olan bir ekran.
İçinde PLC olan bir HMİ mi varmış yahu :) bu bir devrim olmuş ; ne zaman oldu benim niye haberim yok :) Uyuyordum herhalde :)

heee bizdede var fabrikada hmı nın arakasında slotlar var neydi onun markası ya heh b&r bernecker rainer miydi neydi yav

İçinde PLC olan bir HMİ mi varmış yahu :) bu bir devrim olmuş ; ne zaman oldu benim niye haberim yok :) Uyuyordum herhalde :)
şakamı yapıyosun ciddimisin anlamadım ama daha önce amk'nın ekranını kullandık hangi seri hatırlamıyorum ama içersinde bikaç input ve output vardı. çok işlevsel olmasada var işde :) zaten ondan başkada görmedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri