uzaktan kumandalı kesici

trafo binamıza uzaktan kumandalı kesici yaptırmayı düşünüyorum malum kurmalı tipler çok emniyetli degil ve patlama esnasında ölen veya yaralanan meslektaşlarımız var maalesef amirlerime bu sistemi yaptırmak için verebileceginiz belge falan varmı zorunludur iş güvenliği konusunda vs............. şimdiden teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
uzaktan kumanda derken kastın kablosuzmu plc ve Scada kullanarak daha sağlıklı olur derim yalnızca kesiciyi değil trafoyuda sisteme dahil edersin tüm gerilim akım trafo ısısı sistemden görebiliriin

uzaktan açma ve kapama yapmak için maliyet önemli değil diyorsan dubisk arkadaşın dediği gibi scada ile yapabilirsin ucuz olmasını istiyorsan bir buton kutusuyla bu işi halledebilirsin ama sadece kesici ye açma ve kapama yaptırabilirsin

sadece butonu 20 metre dışarıya taşıma olabilir ve tüm sistemi kouyan ve kesici açan bir sistem ki benim istediğim tüm trafodaki elemanları koruyan sistem yaptırmak sadece bu işi nasıl izah edecegim onu düşünüyorum ........işin kötüsü kesicinin kurması arızalıydı onu yeni yaptırdım :)

trafo binamıza uzaktan kumandalı kesici yaptırmayı düşünüyorum malum kurmalı tipler çok emniyetli degil ve patlama esnasında ölen veya yaralanan meslektaşlarımız var maalesef amirlerime bu sistemi yaptırmak için verebileceginiz belge falan varmı zorunludur iş güvenliği konusunda vs............. şimdiden teşekkür ederim
İlk önce çalışanlarınızın tümü EKAT belgeli olmalı ; artı transformatör dairelerinde izole çizme ; baret ; izole sehpa ; halı bulundurulmalı ; bunlar için çok kıyamet kopmaz ; bunları kesin temin edin ve kullanın ; yüksek gerilim ya da alçak gerilim kesicilerine uzaktan yol vermek konusunda EKAT yönetmeliğinde bildiğim kadarıyla bir madde yok ; bu konuda bir yaptırım da yok . Ama kendiniz uzakdan yolverme sistemleri kurduramıyorsanız bir şekilde iptidai olarak uzaktan yolverme yöntemleri geliştirebilirsiniz ; sağlıklı bir durum mu kesinlikle değil ama yapabilecek bu durumda başka bir şey de yok ; BEDAŞ da bir gün görmüştüm ; kesici yayı kurulduktan sonra yol veren eleman iyice kendini kenara çekip kesicinin karşısından ; kenardan eldiven giydiği eldivenle kurma düğmesine basıyordu :) Mesela yeraltı kesicilerinde böyle motorlu sistemlerde yok ; elemanlarıma kesinlikle kesicinin karşı cephesine geçerek kesiciyi kurmayacaksınız diye talimat verdim ki mekanik olarak en zayıf nokta kesicilerin karşı noktasıdır yeraltı kesicilerinde ; bir patlama anında direk kapakdan bir basınç ve fırlama olur ; anlattığım gibi güvenlik teçhizatlarını kuşandıktan sonra mümkün olduğu kadar kesicinin yan tarafında bulunarak kesiciye yolvermeye çalışıyoruz.Elalem aya gidiyor biz nelerle uğraşıyoruz bu memlekette :)

ekat yönetmeliğinde belirli madde yok ama kurma sonrası yay ortaya gelmişse start a bastıgımız vakit bizide göçürmezmi halı izole eldiven sehpa varda onlar patlamada ne işe yarar + trafo binasında jenaratö ve buna baglı 150 lt lik yakıt deposu duvarın arkasında ise bu 150 lt depoyu besleyen 2000 kg lık depo dolu vaziyette

Son düzenleme:
ekat yönetmeliğinde belirli madde yok ama kurma sonrası yay ortaya gelmişse start a bastıgımız vakit bizide göçürmezmi halı izole eldiven sehpa varda onlar patlamada ne işe yarar + trafo binasında jenaratö ve buna baglı 150 lt lik yakıt deposu duvarın arkasında ise bu 150 lt depoyu besleyen 2000 kg lık depo dolu vaziyette
Bu konuda mümkün olduğu kadar kesicilerinize yük altında manevra yaptırmamaya çalışın ; çıkışındaki yükleri daha sonra devreye alın ; çok da şüpheleniyorsanız sıkıntı olacağına dair ; önce kesici önündeki ayırıcıyı açın ; daha sonra kesiciyi boşta kurup megerle izolasyon değerlerini ölçün baradan ( kuplaj yoksa tabi başka trafodan ALLAH muhafaza :) ) ; tabii en azından 5000 Voltluk bir meger olursa iyi olur ; bakdınız izolasyon değerleri çok iyi ; kesiciyi tekrar açın ; ayırıcıyı kapatın ; bir ayetel kürsü okuyup kesiciye yolverin ALLAH ın izniyle ; bir şey olmaz :)

Son düzenleme:
öncelikle tesisie giden enerjiyi kesip sonramı kesiciyi açalım . yani ben öyle anladım ve kesiciyi devreden çıkarıca ve devreye alınca gürültülü bir ses çıkıyor normalmidir acaba

öncelikle tesisie giden enerjiyi kesip sonramı kesiciyi açalım . yani ben öyle anladım ve kesiciyi devreden çıkarıca ve devreye alınca gürültülü bir ses çıkıyor normalmidir acaba
Enerjili bir hatta elektriği keserken önce ve her zaman ilk önce kesiciyi ; sonra ayırıcıyı açarak sistemden enerjiyi kesin ; önceki mesajda anlattıklarım sistem testiydi ; aman karıştırmayın ; kesici gürültüsü konusunda gürültüden gürültüye fark var ; her ses normaldir diyemiyeceğim ama yayın boşanması ve kurulması anında tabiki bir ses çıkıyor kescilerde.

Son düzenleme:
Son yillarda da Enerji otomasyon sistemleri cok populerdir.AG, OG ve Salt tesisini Izlemek, Kontrol etmek, Trend, Raporlama, Yuk atimi ve sepam uzaktan ayar degisikligi(sepamlarin uzaktan ayarlanmasi OSB ler icin cok buyuk zaman ve para tasarufu olan sistemlerdir.) gibi kapsamli sistemler OSB'ler, Fabrikalar, Hastaneler, AVM'ler ve Rezisanslar icin gerekli sistemlerdir.Enerji otomasyonu icin cok cesitli yonteler vardir.Telefon veya Bilgisayar uzerinden boyle kontroller yapilabilmektedir.Bu sistemler icerisinde en guvenli olan Scada Sistemleridir.

GCS Otomasyon
www.gcs-soft.net
info@gcs-soft.net

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri