Çift Zaman Ayarlı Işık Devresi

mertsongel

Üye
1 HAFTADIR UĞRAŞTIĞIM BASİT GİBİ GÖRÜNEN BİR DEVREYİ ÇÖZÜMLEYEMEDİM. İSTEDİĞİM DEVRE 1 SAAT IŞIK YANACAK 1 SAAT YANMAYACAK BU BÖYLE DEVİR YAPACAK. 555 Lİ ASTABLE MULTİVİBRATÖR İLE DENEDİM FAKAT ÇALIŞMADI DEVRE SÜREKLİ YANDI. NEDENİ İSE 555 Lİ DEVRELER 1 sn İLE 15 Dk ARASI SAĞLIKLI ÇALIŞIYORMUŞ. DEVREYİ KENDİM YAPMAK İSTİYORUM SATIN ALMAK İSTEMİYORUM YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
öncelikle konuyu yanlış yere açmışsın forum u biraz gezersen elektronik bölümü var. yardımcı olayım amacın bir röleyi 1 saat çektrip 1 saat braktrmak istiyorsun ??? bunu 555 ile yamak tabiki saglıklı olmayacaktır ıstedıgın sonucu alamazsın. bu iş için pıc li bir devre yapmak gerekir... çözüm budur

öncelikle konuyu yanlış yere açmışsın forum u biraz gezersen elektronik bölümü var. yardımcı olayım amacın bir röleyi 1 saat çektrip 1 saat braktrmak istiyorsun ??? bunu 555 ile yamak tabiki saglıklı olmayacaktır ıstedıgın sonucu alamazsın. bu iş için pıc li bir devre yapmak gerekir... çözüm budur
[MENTION=181314]bahdiyarusta[/MENTION] m ne uğraşsın ya pic le falan :) flaşör zaman rölesi yapacak altı üstü :)

aynen öyle yaparız arkadaş ama
mertsongel bir cevap verseydi bu zaman devresi ne için nerde kullanacak açıklasaydı sapmalar kaymalar önemli mi yoksa bire bir tam 60dk da bir mi değişecel çıkış onu bir öğrenseydık dıştan harıcı saat osılatörü kullanmak gerekebılr....

ıyı geceler neden cd 4060 lojik entegreyle yapmıyorsunuz 555 ilede olur yalnız stabil olmaz uzun zaman aralığında örnek 45 dk da bır açar kapar bu sure 60 dk dada olabılır ama 4060 ıle osilator dekı kondansatör yerıne kristal koyarak ılave bır cd4040 kullanarak çok daha hassas sayıcı elde edersınız piyasadaki zaman rölelerınde zaten bırçoğunda 4060 kullanılıyor 4027 kullananlarda var yok değıl

aynen öyle yaparız arkadaş ama
mertsongel bir cevap verseydi bu zaman devresi ne için nerde kullanacak açıklasaydı sapmalar kaymalar önemli mi yoksa bire bir tam 60dk da bir mi değişecel çıkış onu bir öğrenseydık dıştan harıcı saat osılatörü kullanmak gerekebılr....

Güldüm, Allah'da sizi güldürsün.....:D

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri