Kontaktör Çekmemesi

conrad87

Üye
slm arkadaşlar, işyerindeki vinç in yukarı aşağı bölümü çalışmıyor.vincin üstüne çıktım,motora güç geliyor,rölelerde çekiyor ama kontaktör çekemediği için harekete geçemiyor.kontaktörü değiştirdim hala aynı sorun devam ediyor.işin içinden çıkamadım doğrusu.
şimdiden teşekkür ederim...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşım çalıştırmada veya butona basma esnasında kontaktörün bobin uçlarına enerji gelip gelmediğine bak. eğer gelmiyor ise arada limit şalteri, acil durdurma butonu veya benzeri bir şey. devre şemasını takip etmek lazım.

butona bastığımda A1 e enerji geliyor,A2 ye gelmiyor.

A1 ve A2 ölçümlerini referans bir nokta kullanarak yapıyorsunuz sanırım (toprak gibi). bobine faz - nötr gelmesi gerektiğinden dolayı belki sizin dönüş hattınız yani nötrünüz kopuk olabilir. Kontaktör bobininin sağlamlığından eminseniz tabi. nötrün sağlam olup olmadığını kestiremiyorsanız bobin uçlarına gelen kablolara bir lamba bağlayıp deneyin. lamba yanıyorsa devre ve tesisat sağlam, kontaktör arızalıdır. yok lamba yanmıyorsa tesisata bakmalısınız.

kontaktörün sağlamlığından eminim. şöyle bi detayı atlamışım,basıyorsun yukarı-aşağı çalışmıyor,biraz zaman geçtikten sonra bakıyorsun çalışıyor.termikten şüphelenmiştim ama ondada bi sorun yok.acaba motorun ısınmasından dolayı olabilirmi ??

Durum yardımcı kontak temassızlığı gibi de duruyor ; kontaktörlere ait yardımcı kontakları kontrol et ; elinin altında yedeği varsa da değiştirip tekrar kontrol et ; çok sıkıntı yaratır onlar bazen :)

A1 ucuna enerji geliyor A2 ye gelmiyor demişsin uçları sökerek ölçüm yaptıysan tabikide A2 de enerji olmayacaktır bazen çalışıyorsa eğer motor ısınmasından kaynaklanan birşey değildir bu gibi arızalar herzaman başıma geliyor ya limit swiçlerin kontaklarında yada rölelerin kontaklarında sorun olabilir tabi acil stoplarıda kontrol etmen lazım

slm arkadaşlar, işyerindeki vinç in yukarı aşağı bölümü çalışmıyor.vincin üstüne çıktım,motora güç geliyor,rölelerde çekiyor ama kontaktör çekemediği için harekete geçemiyor.kontaktörü değiştirdim hala aynı sorun devam ediyor.işin içinden çıkamadım doğrusu.
şimdiden teşekkür ederim...
röleler de çekiyor dediğine göre anladığım kadarıyla kontaktör önlerinde röle var.rölelerin kontaklarına ve beslemeleri varmı ona bak derim. diğer arkadaşların yorumlarınıda dikkate al

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.sorunu buldum. butona bastığımız zaman kontaktörün çekmesi için sürücünün içindeki rölenin çekmesi gerekiyomuş.röle çekmediği için kontaktör tetiklenemiyor ve kaldırma indirme işlemi yapılamıyor.

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.sorunu buldum. butona bastığımız zaman kontaktörün çekmesi için sürücünün içindeki rölenin çekmesi gerekiyomuş.röle çekmediği için kontaktör tetiklenemiyor ve kaldırma indirme işlemi yapılamıyor.
SORUNU BULDUĞUNA SEVİNDİM
amma velakin sürücüden bahsetmemiştin
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri