Asenkron Treefaze Motorlarda Kontaktör Tetikleme.

Merhaba saygı değer forum üyüleri.

1.1Kw Asenkron Yıldız üçgen Motorlorla ilgileniyorum Tavuk çiftliklerinde falan Pano tasarlayip takıyorum yeni başladim.

Bir kaç sorum olucak Güç devresini tamamladiktan sonra.
yumuşak yolvericileri
İnverter vs vs Kontaktör termikler gibi.

Bunlara kumanda devresi pako şalterler yada kutuplu pako şarteller kontaktörleri tetiklicek olan fazi R S T gibi düşünelim

Ben hepsini R den alip tek fazla tetiklesem sisteme sıkıntısı olurmu. yada r yerine s fazi yada t fazi ilede tetiklemem mümkün mü ?

Bir deyişle daha Tetiklemem için ille 220v gerekli ?

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum şimdiden

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
herhangi birşey olmaz kumanda fazı olarak kullanıcan sonuçta slm

Kumanda fazlarinada bir otomat sigotta koyuyorum ana sigortatan sonra teşekkür ederim çok sağolun.

Bir sorum daha olabilrimi? Kontaktör ile termik Koruyucu Mühürleme bağalntisi çok anlatilmiş forumlarda ama düzgün değil Bu konuyada açiklik getirebilirmiyiz ?

mühürleme dediğimiz olay start butonuna basıp bıraktığımızda kontaktörün enerjisi kesilmeden çalışmaya devam etmesi içindir.bunun için kontaktör üzerindeki açık kontaktan faydalanıyoruz(ana kontak değil yardımcı kontak no) kısaca start butonuna paralel bağlanır. yani stop çıkışından açık kontağın bir ucuna start çıkışından açık kontağın diğer ucuna bağlıyor ve bu uçtan kontaktör bobin ucuna (a1) bağlıyoruz. termikte kısaca start çıkışında 95 e 96dan kontaktör bobin ucuna girer.termik açtığında 95-96 kontak açılır kontaktöre enerji gidemeyeceği için kontaktör bırakır ve motoru korumuş oluruz. slm

teşekkür ederim anladim takıldıgm yer olursa yeniden yazarim saygılar iyi akşamlar

Kumanda için sadece bir fazı kullanın düşük akımlı bir sigortada ilave edin kumanda devresi için. Aksi takdirde hatalı bağlantı yapılıp cihazlar 220 yerine 380 ile beslenebilir. Saygılar.

Hocam tekrar saygilar

Ekliyeceğim resimde Arkadaş a1 kontaklarını direk paralel çekmiş ve a 2 lere kablo girmiş ben çözemedim panoyu
Her motor için 2 kontaktör kullanmiş yan yana olan kontaktörler bitanesi sürücü inverterle çalişiyor yanındaki direk çalişmasi için
yanliz kafami kurcalayan a1 ler neden paralel a2 ler de tek kablo var sistem treefaze

lgp08.jpg

lgp0x.jpg

lgp15.jpg

lgp27.jpg

Hocam tekrar saygilar

Ekliyeceğim resimde Arkadaş a1 kontaklarını direk paralel çekmiş ve a 2 lere kablo girmiş ben çözemedim panoyu
Her motor için 2 kontaktör kullanmiş yan yana olan kontaktörler bitanesi sürücü inverterle çalişiyor yanındaki direk çalişmasi için
yanliz kafami kurcalayan a1 ler neden paralel a2 ler de tek kablo var sistem treefaze

lgp08.jpg

lgp0x.jpg

lgp15.jpg

lgp27.jpg

2 Kontaktöden biri dediğiniz gibi direk çalışma için.
A1-A2 bobin uçlarına faz-nötr bağlanır nötr hattı ortak olduğundan bobin uçlarının biri paralel yapılmıştır. Saygılar.

Yani A1 leri paralel yapmasinin nedeni hepsinde nötür. a2 ye ise tetikleme uçlarını girmiş doğrumudur ?

Saygılar

kumanda devrelerinde 22o volt la beslenir diye bir kural yoktur.
kumanda devrelerindeki kontaktörler ve diğer cihazlar kaç volt gerilimle çalışacak şekilde seçilmiş ise o gerilim volt u kulanmak gerekir
bu volt 380 ve 220.volt ac gerilim olabilir veya 220.v -180.v -110.v -98.v- 48.v -24.v -12.v dc gerilimde olabilir.
son zamanda üretilen ürünler genelde ac 220.volt olarak üretilmektedir. bu gerilim faz.nötr olabilir veya faz.faz arası da olabilir.
önemli olan kumanda devresinin kutuplar arası volt u dur.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri