Motor devreye girdiğinde anlık olarak başka motoru durduruyor

sdnhm

Üye
Merhabalar,

Bir kaç haftadır bir harmonikten kaynaklandığını düşündüğüm bir sıkıntım var.
Silodan banda dökülürek malzemeyi taşıyan bir sistemim var. Silonun 2 adet çalışma aralığı operatörlerce belirlenen titreşim motorları var. Bu motorlar genel olarak 10 saniye çalışıp 30 saniye duruyorlar. Bu motorların kontaktörleri çektiğinde (her defasında olmamakla birlikte) ilgili bant motoru anlık durma yaşıyor. LS plc'ye sahip sistemimizde titreşim motorlarının çalışmasıyla bant motorunun çalışmasının yazılımda bir bağlantıları yok.
Bu sorunun aşmamda yardımcı olabiliceğinizi düşünüyorum. Bu konuda bir fikri olan arkadaşlar fikirlerini benle paylaşırlarsa memnun olacağım.
Saygılarımla!

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Titreşimden motor kontaktör veya röleleri anlık olarak bırakıyor olabilir.Öncelikle silo ile bant arasındaki titreşime ebep olan etkenleri araştırın.Benim bildiğim silo ile bantlar arası boğazdan körükle vs. ayrılması lazım titreşimin etkisini ortadan kaldırmak için.

Merhabalar,

Silodan banda dökülürek malzemeyi taşıyan bir sistemim var. Silonun 2 adet çalışma aralığı operatörlerce belirlenen titreşim motorları var. Bu motorlar genel olarak 10 saniye çalışıp 30 saniye duruyorlar. Bu motorların kontaktörleri çektiğinde (her defasında olmamakla birlikte) ilgili bant motoru anlık durma yaşıyor. LS plc'ye sahip sistemimizde titreşim motorlarının çalışmasıyla bant motorunun çalışmasının yazılımda bir bağlantıları yok.
Bu sorunun aşmamda yardımcı olabiliceğinizi düşünüyorum. Bu konuda bir fikri olan arkadaşlar fikirlerini benle paylaşırlarsa memnun olacağım.
Saygılarımla!
bahsetmiş olduğun ilgili bant motorunda ,devir bekçisi,sensör gibi elemanlar var ise bunların titreşim diye bahsetmiş olduğun vibrasyondan kaynaklanan, temassızlık ve ayar bozuklukları gibi sıkıntılardan dolayı sistemin duruyor olabilir.
Sistem çalışırken sıkıntılı bölgeyi gözle kontrol ve takip etmeni tavsiye ederim
kolay gelsin

arkadaşlara katılıyorum titreşimle ilgili geçici kopukluk yaşanıyor.slm

Merhabalar,

Saygılarımla!
motor tam duruyormu yoksa duracak gibimi oluyor?
bu sorun ne zamandır var?
motorlar inverter ile sürülüyorsa inverter cıkıslarında sıkıntı olabilir yada cıkıs baglantı kablosunda sıkıntı olabilir
sadece kontaktörle sürülüyorsa! mekanik bir bağlantı gevsekliği olbilir duran motorun kontaktörü motor durarken çekip bırakıyor ise kontaktörün bobin ucunu kontrol edin

Arkadaşlar daha önce yazamadığım için kusura bakmayın.İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
Arıza bandın genişlemesinden kaynaklanıyormuş.Motorun çıkışındaki redüktör tamburu döndürdüğü halde bandın fazlalık kısmına denk geldiğinden bant duruyormuş.Ben bu durumu sistemde daha önce yaşadığım harmonik sıkıntısına bağlamıştım ama biraz daha iyi gözlem yaparak sorunu çözdük.
Herkese iyi çalışmalar dilerim!

Bandı kumanda eden kontaktörün yardımcı kontaklarında kumanda devren varsa yardımcı kontaklar çok tozlanmış yada aşınmış olabilir. Benimde başıma geldi

Band motorunu kumanda eden kontaktör sarsak vibrasyon motoru salladıgın da yardımcı kontagı kesiyor olabilir yardımcı kontak kullandınsa

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri