3 acil stop butonu

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar 3 acil stop butonu ile 3 role kullanarak fabrika doğal gaz borusuna bağlı selenoid vanayı kapatacağım sade olarak anlatırmısınız veya kumandayı çizermisiniz teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
EĞER YALNIŞ ANLAMADIYSAM 3 TANE ROLE KULLANMANIZA GEREK YOK 1 ROLE İLE HALLEDEBİLİRSİNİZ.

kc8d2.jpg

Sayın Hackaner; Bu çizdiğiniz kumandada 3 tane acil stopu seri bağlamanız acil stopun güvenlik için kullanılması mantığını tamamen ortadan kaldırmış. Bu devrede doğalgaz vanasının kapatılması için 3 tane şartın da gerçekleşmiş olması lazım. Yani herhangi acil bir durumda doğalgazın mümkün olduğunca zor ve geç kesilmesi için elinizden geleni yapmışsınız :)
Arkadaş burada 3 acil stop butonundan bahsediyor.Benim anladığım örnek vermek gerekilirse fabrikanın üretim bölümü,hammadde ,ambar vs 3 ayrı noktadaki butona herhangi bir durumda basılırsa valf devreden çıkacak.Burada güvenli olmayandurum ne ?? Acil stop mantar başlı bastığın zaman kalıcı tip butonlar var genelde bunlar kullanılır devrede de bu buton kullanılmış. yani kişi butona basarsa buton kalıcı tip olduğu için adam çevirip tekrar normale döndürmeden role aktif olmayacak.eğer devredeki role herhangi bir durumda arıza yaparsa zaten valfin bobini açık kontaktan geçtiği için devre dışı kalacak.umit.ehm arkadaşımız yeni olduğu için konuyu tam kavrayamadı sanırım.. Bundan basit ve daha güvenli devre varsa paylaşan olursa sevinirim

Sayın Hackaner;
Bu çizdiğiniz kumandada 3 tane acil stopu seri bağlamanız acil stopun güvenlik için kullanılması mantığını tamamen ortadan kaldırmış. Bu devrede doğalgaz vanasının kapatılması için 3 tane şartın da gerçekleşmiş olması lazım. Yani herhangi acil bir durumda doğalgazın mümkün olduğunca zor ve geç kesilmesi için elinizden geleni yapmışsınız :)

Dostum sanırım siz olayı yanlış anlamışsınız. Acil stoplardan hangisine basılırsa basılsın sistem devreden çıkacaktır. Dolayısıyla en mantıklısı bu arkadaşın çizmiş olduğu devredir. Acil stop butonları NC olacağı için bağlantı bu şekilde kurulmalıdır.

Aynen ben de hatamın farkına sonradan vardım. Dün gece hangi kafayla böyle bişey yazdım ben de bilmiyorum :/ Güvenlik unsurlarının NC mantığıyla çalışması gerektiğini göz ardı etmişim tamamen. Acil stop butonları NC yapılmalı ki, herhangi hat kopukluğu vb. durumlarda sistem devre dışı kalsın ve durumdan haberdar olalım. Sayın hackaner özür diliyorum sizden. Ve sayın yavuz31 arkadaşım seni de yanlış yönlendirdiğim için özür diliyorum. Sayın hackanerin çizdiği devre tamamen doğrudur. Nasıl böyle büyük bi hata yaptım bilmiyorum cidden :/

Asıl soru yavuz31 arkadaşımızın 3 edet röleyi neden isteyişi önce onu belirtirse daha iyi anlamış olacaz.

bu devre olmaz doğalı siztemlerde eğer acil stop durumu söz konusu ise resetleme yapılmadan doğalgaz akışına izin verilmez

bundan dolayı acil stop butonlarına basılınca role çekecek gaz kesilecek tek rar gaz akışı için reset butonuna basılacak
yani bir roleye start stop butonu devresi olacak

EĞER YALNIŞ ANLAMADIYSAM 3 TANE ROLE KULLANMANIZA GEREK YOK 1 ROLE İLE HALLEDEBİLİRSİNİZ.

kc8d2.jpg

bir fabrikada doğalgaz olan bolgelere dedektor koyarak bu devreyi rölellerle yapmıştım.selenoid valf enerjilendiğinde gazı kesıyordu.gaz kaçağı olduğunda no kontakla kapatıyor.ama bana ters gelen selenoidin çalışmasıydı.elektrikler gittiğinde gaz tekrar geçicekti.selenoid valf bence ters çalışıyor.Butun valfler böylemi bilmiyorum ama mantığı bence tersti

arkadaşlar herkese teşekkür ederim cevaplar ve proje hoş benim isteğimede cevap zaten benim uygulayacağım sistem biraz daha kapsamlı gaz ana girişe 2 inç selenoid valf konulacak 2 ad gaz ventili 3 ad acil stop 1 ad deprem sensörü sistem şu deprem olduğunda sensör gaz valfini kesecek aynı zamanda bir roleyi çektirerek yangın alarmını çalıştırıp yine aynı rolenin no ucundan geçerek buhar kazanının tmş sini kapatacak diğer yandan deprem yoksa dahi manuel olarak acil stop butonundan hem gazı hem tmş yi hemde yangın alarmını kumana edeceğiz yine aynı sistemi 2 ad emniyet ventili gaz kaçağı olduğu içinde yapacak 3 roleden kastım ise sistem bira karışık olduğundan ben acil stopları projedeki gibi seri düşünmedim paralel bağlayarak 3 ayrı roleyi çektirerek rolelerin nc kontağında com noktası oluşturarak kumanda etmeye çalıştım ancak arkadaşımızın seri bağlantısı daha mantıklı valflerin çalışmasına gelince valfler 2 çeşitide var bazısı kapalıdır elektrik verince açılır bazısı açıktır elektriği kesince kapanır konuya destek olacak arkadaş olursa sevinirim teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri