Röle Kontrol Devresi

murat_ist

Üye
Herkese selamlar,

Başlıkta da belirttiğim üzere röle kontrol devresi yapmaya çalışıyorum. Devre üzerinde sabit 24V olacak. Başka bir kaynaktan 3V geldiğinde röle kapanıp 24Volt'u geçirecek, 3V gelmediğinde ise 24V'u geçirmeyecek.

3V'luk kaynağin gücü çok düşük olduğu için (10 mA civarı akım verebiliyor sanırım) röleyi doğrudan çektiremedim. Sanırım LM324 tarzı bir entegre ve/veya transistor kullanmam lazım.

Elektrik-elektronik bilgim çok az. Acaba bu amaca uygun bir devreyi en basit yoldan hangi devre elemanları ile ve nasıl bir tasarım ile gerçekleştirebilirim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Umarım başlığı doğru yere açmışımdır.

Saygılar

Murat

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
images4354tf.png

resmi örnek verdim

röle bobinin sanırım 24 voltluk
bobin 24 volt ise
beyz e 3 volt ver kollektöre bobin üzerinden 24 volt gelsin
3 ve 24 voltun şaselerini birleştir

kontrol devren kıymetli ise opto kuplör kullan

Cevabınız için teşekkürler,

Devreyi denemek için basitçe şunu uyguladım:

24V güç kaynağının + ucunu röleye bağladım, rölenin diğer ucunu da transistörün kollektör bacağına bağladım. Base'de 3V olmamasına rağmen güc kaynağının - ucunu transistörün emitter bacağına bağladığımda akım geçerek röleyi çektirdiği.

Base bacağına 3V uyguladığım zaman transistörün devreyi kapatıp akımı geçirmesi, dolayısıyla o durumda rölenin kapanması gerekmez miydi?

base ucunda 0.7 volt tan yüksek voltaj olduğunda NPN transistör iletime geçer
dolayısı ile tetikleme gelmediği zamanlarda base ucunda 0 volta yakın olmalı
base ile - arasına 1k direnç atabilirsiniz
olmazsa direnç değerleriyle oynayınız

ayrıca PNP transistör kullanmadığınıza emin olun

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54