Rölelerle Kontrol Devresi

aliihsan_

Üye
bir vinç operatörünü önce 5 dk yatayda götürüp daha sonra 5 dakıka beklemesını saglayıp,sonra dikeyde 2 dakıka asagıya ınıp tasıdıgı malı bırakmasını saglamasını saglayacak bir kumanda devresini nasıl yapabiliriz ???

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bunun için plc yada akıllı röle kullanman daha mantıklı olurama rölelerlede yapılırsa çok karışık bir pano ortaya çıkar.

Siemens Logo türü küçük ucuz bişey rahatlıkla işini halleder.

Entes veya Kael gıbı markalarda, flaşör röleler var.Çalışma ve durma zamanları (ON / OFF) ayrı ayrı ayarlanabılen,ilk iki işlemı onla yapıp, ıkıncı bir zaman rölesı cektırebılırsın.İsteresen çizmeyi deneyelim.

bir vinç operatörünü önce 5 dk yatayda götürüp daha sonra 5 dakıka beklemesını saglayıp,sonra dikeyde 2 dakıka asagıya ınıp tasıdıgı malı bırakmasını saglamasını saglayacak bir kumanda devresini nasıl yapabiliriz ???

logo ile istediğiniz hamleleri yapabılırsınız ama isteklerinizde eksikliker var yani yüzeysel talepleriniz var
1 vinç yuku ne zaman ne sekılde hangı sartlarda almıs olacak
2 5 dakıka hareket etmede yon ne tarafa olacak
3 enerjı kesıntılerınde kalınan nokta sorun yaratacaktır
4 bir işletmede bu sekilde bir devre yapmak cok rısklı olur
5 bu bır odev ıse her turlu yapılabılır ama ısletme sartlarında ıse bazı ihtiallerin değerlendirilmesi iş güvenliği açısından önem arzetmektedir.

arkadaşlar ben röle bağlantısında sıkıntı çekiyorum kafam çok karısıyor neyi nereye bağlayacağımı karıştırıyorum. mesala 3 uçlu sensörle röleyi çalıştırmam istendi ama nasıl çalıştıracağım hakkında pek bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar ben röle bağlantısında sıkıntı çekiyorum kafam çok karısıyor neyi nereye bağlayacağımı karıştırıyorum. mesala 3 uçlu sensörle röleyi çalıştırmam istendi ama nasıl çalıştıracağım hakkında pek bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

3 uclu sensörden kastınızın ne oldugu hakkında bır fıkrım yok eger bu sensorden bahsiniz bir seviye sensorumu basınc sensorumu nedir ismini cismini yazsanız acıklayıcı olarak yardımcı olmaya calısalım

sernsör kapı güvenlik sensörü. sensörün karşılığında manyetik var ve kapı açıldığı zaman sistemin durdurulması isteniyo. aslında sensör dört uçlu. kablo renkleri mavi kahverengi siyah ve beyaz bu sen sör ile röle enerjilenecek bunu sağlamak istiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri