Ezan okunurken radyoyu kapatma

newstar

Üye
Arkadaşlar iş yeri iki katlı ve radyo alt katta ve iki kattada aynı müzik çalıyor, Ezan okunurken alt katta duyulmadığı için kapattırmak sorun oluyor,
Ezan okunurken üst kata gelen hopörlör kablosuna bir bir buton yapıp, butona basınca hoporlörü 5dk devre dışı bırakacak ve 5dk sonra devreyi otomatik açacak ucuz yollu bir röleye ihtiyacım var 220v veya adaptörlü olabilir ankaradayım ücreti ile yapmak isteyen yada nasıl yapılacağını anlatan olursa çok memnun olurum amaç Ezana saygı teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben olsam; sesini kesmek istediğim hoparlore gelen kabloya devre kesici olarak basit bir anahtar koyarım ve elimle açar, kapatırım.
Devre kesici otomatik devre, zaman rölesi, start, stop butonları, enerji kablosu, panosu, işçiliği derken radyonun fiyatını geçebilir :)

Size zamanlayıcı özelliği olan(Ama merdiven otomatiğinin tersi prensiple çalışan)bir devre lazımdır.Aşağıdaki triyaklı devrenin,triyak çıkışındaki lamba kısmını(Çarpı işaretli simgeyi) 220 v. ile çalışan bir kontaktör veya bir ac-dc adaptör çıkışından sonra, 6-9-12 volt dc.röle (Bu çözüm,kontaktörden belki daha ucuza mal olabilir,fiyatlarını tam bilmiyorum.)ile beraber çalışacak şekline getirilebilir.Sonra da bu kontaktörün veya rölenin kontaklarına hoparlör/hoparlörlerin bağlantısını seri bağlı olarak yaparsınız."B" butonuna bir kere basıldığında,hoparlör bağlantınız,470 kiloohm'luk potansiyometreden,hassas olarak ayarlanan 5 dak.(300 sn.)lık bir sürede hoparlörleri susturmuş olur,bu süre sonunda kondansatör tekrar şarj olup, triyak iletime geçip yine sürekli devreyi çalışır durumda(Hoparlörler devamlı ses verecek şekilde) tutar,hoparlörler bu durumda(Butona basılmayıncaya kadar ve elektrik de kesilmediği sürece,çarpı işaretli lambanın yerini alan,röle veya kontaktörden devamlı beslenerek)sürekli olarak ses verecektir.Ama kontaktör seçerseniz asıl devreyle birlikte kontaktörün de bobini devrede kalacağı için,sürekli enerji harcar,adaptörlü çözümde röle sarfiyatı çok daha az olacaktır.Seçime buna göre karar verin.Kontaktör de daha büyük akımları taşır bildiğiniz gibi.İkisinin de hem avantajı,hem de dazavantajlı durumları mevcuttur.Kolay gelsin.

Not : devreyi kendiniz yaparsanız fazla maliyeti olmayan malzemelerle yapılan bir devredir.

Ben olsam; sesini kesmek istediğim hoparlore gelen kabloya devre kesici olarak basit bir anahtar koyarım ve elimle açar, kapatırım.
Devre kesici otomatik devre, zaman rölesi, start, stop butonları, enerji kablosu, panosu, işçiliği derken radyonun fiyatını geçebilir :)
Tavsiyen için teşekkür ederim 1TL lik aç kapa anahtarlardan zaten koydum ama bu seferde ezan bitiyor hopörlör açmak unutuluyor bu seferde hopörlöre bağlı olan zil sisteminin sesi duyulmuyor yani otomatik olması şart.

Size zamanlayıcı özelliği olan(Ama merdiven otomatiğinin tersi prensiple çalışan)bir devre lazımdır.Aşağıdaki triyaklı devrenin,triyak çıkışındaki lamba kısmını(Çarpı işaretli simgeyi) 220 v. ile çalışan bir kontaktör veya bir ac-dc adaptör çıkışından sonra, 6-9-12 volt dc.röle (Bu çözüm,kontaktörden belki daha ucuza mal olabilir,fiyatlarını tam bilmiyorum.)ile beraber çalışacak şekline getirilebilir.Sonra da bu kontaktörün veya rölenin kontaklarına hoparlör/hoparlörlerin bağlantısını seri bağlı olarak yaparsınız."B" butonuna bir kere basıldığında,hoparlör bağlantınız,470 kiloohm'luk potansiyometreden,hassas olarak ayarlanan 5 dak.(300 sn.)lık bir sürede hoparlörleri susturmuş olur,bu süre sonunda kondansatör tekrar şarj olup, triyak iletime geçip yine sürekli devreyi çalışır durumda(Hoparlörler devamlı ses verecek şekilde) tutar,hoparlörler bu durumda(Butona basılmayıncaya kadar ve elektrik de kesilmediği sürece,çarpı işaretli lambanın yerini alan,röle veya kontaktörden devamlı beslenerek)sürekli olarak ses verecektir.Ama kontaktör seçerseniz asıl devreyle birlikte kontaktörün de bobini devrede kalacağı için,sürekli enerji harcar,adaptörlü çözümde röle sarfiyatı çok daha az olacaktır.Seçime buna göre karar verin.Kontaktör de daha büyük akımları taşır bildiğiniz gibi.İkisinin de hem avantajı,hem de dazavantajlı durumları mevcuttur.Kolay gelsin.

Not : devreyi kendiniz yaparsanız fazla maliyeti olmayan malzemelerle yapılan bir devredir.

Açıklaman için teşekkür ederim öncelikle ben elektronikçi değilim ama sanki otomat sisteminin tersi değil bizzat kendisi gibi bir sistem olursa daha iyi olmazmı, Ben alttaki aletle güç verilmemişken sesi alabiliyorum adaptörle ben bu alete 12v verince devre sesi kesiyor işte benim aradığım basit bir butona basınca bu alete 4 veya 5dk 12v verecek bir devre

PCB-Relay-JQC-3F-T73-.jpg

Yardımcı olabilirsek ne mutlu bize :)
Resimde gösterdiğiniz mavi şey: oto elektrikte kullanılan 12 voltluk röleye benziyor, bu işinize yaramaz...
Bu rölenin 220 volt AC olanından (veya 220 volt kontaktorden) bir adet alınız. bir adet merdiven otomatiği alınız, merdiven otomatiğinin lambalara giden uçlarına, 220 volt rölenin bobin uçlarına bağlayınız. Rölenin kapalı kontaklarınada hoparlor uçlarını bağlayınız. Devreyi güzelce bağladıktan sonra merdiven otomatiğinin butonuna bastığınızda, ayarladığınız süre kadar devreyi keser. (Bir elektrikçiye bu devreyi anlatıp, hazırlatsanız, kendiniz bile monte edersiniz) Kolay gelsin :)

Yardımcı olabilirsek ne mutlu bize :)
Resimde gösterdiğiniz mavi şey: oto elektrikte kullanılan 12 voltluk röleye benziyor, bu işinize yaramaz...
Bu rölenin 220 volt AC olanından (veya 220 volt kontaktorden) bir adet alınız. bir adet merdiven otomatiği alınız, merdiven otomatiğinin lambalara giden uçlarına, 220 volt rölenin bobin uçlarına bağlayınız. Rölenin kapalı kontaklarınada hoparlor uçlarını bağlayınız. Devreyi güzelce bağladıktan sonra merdiven otomatiğinin butonuna bastığınızda, ayarladığınız süre kadar devreyi keser. (Bir elektrikçiye bu devreyi anlatıp, hazırlatsanız, kendiniz bile monte edersiniz) Kolay gelsin :)

ilginize teşekkür ederim evet galiba en iyisi merdiven otomatiği almak fiyatlara baktım uygunmuş elimde kontaktör vs var zaten

Ezan yayınının yapıldığı telsiz bandına uygun bir alıcı yapıp yayına geçildiğinde röle tetikleyerek hoparlörü devreden çıkaracak bir devre kurabilirsiniz. Ama yayınlar hala devam ediyor mu bilmiyorum.

arkadaşım basit bir zaman rolesiyle senin iş olur fazladetaya gerek yok veye telemekanik gerçek zaman saatli role al zaman saniye veye dakika ayar yap saati gelince kapanır veya açılır

Ama ezan saatleri günışığına göre değiştiği için zaman saati olmaz sanırım.Ama şöyle acayip fikir vereyim;1 adet ezan okuyan saat alınır,bulunduğunuz bölgeye göre ayarlamaları yapılır,saat ezan vakti geldiğinde çıkışına ses vereceğinden basit bir ses tetiklemeli zaman saati yapılır ve hoparlor çıkışı bu zaman saatine girilir,ve çıkıştaki röle kontakları ses kablolarına bağlanır ,ezan bittiğinde muzik yayını devam eder.

en basit şekli bir elektrik malzemesi satan yere gidip orada butona basıldığında calışan zaman rölesinden almak vede hoparlör hattını oradan geçirmektir.piyasada mevcut sistemler varken gereksiz masraf yapmayınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri