su pompasında reduktorlu vana kumanda panosu

tekin126

Profesyonel Üye
merhaba arkadaşlar arazıye çiktığımda gordum sulama amaçli pompalarda otomatık reduktorlu vana panosu problemlerıyle karşilaştım panoda zaman rölesı kontaktor vs kullanılmış reduktor vana uzerınde başlangiç ve nihayet sviç kullanılmış bu pano aşiri teferruatlı olduğundan sik sik arıza yapıyormuş arıza motor yanmasına kadar zararlara yol açıyormuş ben bu konuda bir çalışma proje başlattım bu sezon yetışmıyebılır seneye hazır olacak reduktor motorları güç olarak 2.5-3 kwaatlık motorlar bunları MCU ıle kontrol edıp triyakla kontrol etmeyı duşunuyorum çalışmada başlattım problem ufukta yeşil işik var gıbı önerılerınızı beklıyorum herkese teşekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bende şaşırdım ama tahmin ettim üçyollu vanadan bahsediyorsunuz değilmi?

sulama birliklerındekı motorlar dıyebılırız bu motorlar yuksek guçte ilk kalkışta yüke bınınce normalden çok yuksek akim çekıyor bunu engellemek için motora bağlı pompa vana kısık olunca yuklenmıyor devır aldıkça vana açılıyor diyeceksınızkı yildiz /uçgen var buda çozum değıl örnek 75 kwatt uzerı motorlarda

Yapmaya çalıştıgınız aktuatör klepemi? Yani yüksek torklu ve konumu ayarlanabilir klepe?

sulama birliklerındekı motorlar dıyebılırız bu motorlar yuksek guçte ilk kalkışta yüke bınınce normalden çok yuksek akim çekıyor bunu engellemek için motora bağlı pompa vana kısık olunca yuklenmıyor devır aldıkça vana açılıyor diyeceksınızkı yildiz /uçgen var buda çozum değıl örnek 75 kwatt uzerı motorlarda

Sulama birliklerinin pompaları salyangoz tipindedir. Bu pompalar her çalıştırılmasında salyangozun su ile doldurulması gerekir. Bu pompaların üzerinden ince bir boru ile bir başka pompaya bağlantı yapıldığını görmeniz lazım.Bu pompa çalıştırılarak büyük pompanın su ile dolmasını sağlayacaktır. eğer büyük pompanın çıkışında bahsettiğiniz redüktörlü ventil olmazsa boru açık kalacağından büyük pompanın havası alınamayıp su basmayacaktır.

pompa ile yaptığın gözlem yanlış ventil kapalı iken salyangoz pompalar yüklenmez düşük akım çekerler Ventil açılmaya başlayınca pompanın akımı yükselir istediğin akıma kadar açıp bırakırsın bu sayede bastığın suyun debisinide ayarlamış olursun.
Büyük pompanın üzerinde bulunan vanayı kapatmayı unutmayın.
Ayrıca öğle zor bir bağlantısı yok çok basit bir olay

sayın amasyalı benı pompanın klepesının kaçirip kaçirmaması ılgılendırmıyor pompa ılk çalıştırıldığında reduktorlu vana kapalı konumda motor çalıştırıldığında reduktorlu vana motorun çektığı akima gore açılıyor benım gorduğum sistem bu elektrik benım uzmanlık alanım değıl benım işim elektronik yanlız elekrığe yarı ıletkenlerle ıstedığım gıbı ve ıstedığım zamanda PWM olarak yol verebılırım bu işi zaman rölesı ve kontaktorlerle yapmışlar bence sağlıklı değıl elektrıkçı arkadaşlar bağişlasınlar:)hem pano olarak çok kaba benım duşunduğum pano softstar pano olacak motora ıstedığım gıbı ıstedığım zamanlı devreye sokacağım hem ılerı hem gerı çalışacak ıstenılen açıda vana açık veya kapalı kalacak arazıde bu konuyu elektrikçi arkadaşlarla goruştum gereklı bır sistem olacağı goruşu çıktı benım burada konuyu açma duşuncem daha mantıklı bır ekleme yapılabılırmı profosyonel elektriçi arkadaşlardan goruş almak

Sen bana göre hiç bir şey bilmiyorsun o klepe kaçırırsa o pompa su ile doldurulup çalıştırılmaz. vana kapalı ikende su basamazsın
burada çok özür dilerim karşımda saygısız birinin olacağını düşünemedim. yardım etmek iştemiştim.

:)teşekkur ederım ben bılmıyorsam açtığım konuya mesaj yazmazsın olur bıter işe gelınce bızzat arazıde pompanın çalışma prensıbını gordum pompayı çalıştırmadan önce vana kapatılıyor pompa açılıyor vanada aynı anda açılmaya başlıyor :)sanırım sen bu işlerde basıt pompalarla uğraşmışsın klape pompada olmazsa olmaz malzeme su kaçırmaması için gereklı mıllet uzaya çıkıyor sen daha klapede takılmışsın:)sen bana yardım etme arkadaşım veya ben anlatamadım konuyu oylede olsa sana ben ukalalık etmedım edememde benım yaş 57 belkı konuyu anlatamamış olabılırım veya sızın uzmanlık alanınız olmıyabılır anladığım kadarıylada konudan haberdar değılsınız

Sen bana göre hiç bir şey bilmiyorsun o klepe kaçırırsa o pompa su ile doldurulup çalıştırılmaz. vana kapalı ikende su basamazsın
burada çok özür dilerim karşımda saygısız birinin olacağını düşünemedim. yardım etmek iştemiştim.

arkadaşlar konuyu tekrar baştan anlatayım 75 kwatt uzerı salyangoz veya kademelı su pompalarında ılk start verıldığınde yuksek akım çekıyor motor bunu önlemek için pompaya girişte reduktorlu vana var bu vanayla suyun debısı enazdan artırmakla maksımım a çıkılıyor bu durumda motor aşırı akım çekmıyor boru patlaması veya motor arızasına sebep olmuyor bu sistem sistemı otomatık olarak çalıştırılmış olanı var reduktorlu vana uzerınde sviçlerle başlangiç nihayet sviç koyulmuş benım yapmak istedığım tamamen elektronik manyetık sensorlerle reduktorlu vananın açısını kapalı açık konumunu işlemcıye okutup pompanın ıstedığı değerı zamanlamayı otomatok yaptırmak yukarda yorum yazan arkadaş sanırım konudan bıhaber burayı okursa umarım anlar ona gore yorum yazar arkadaş klepe den bahsetmış klepe benı ılgılendırmıyor bu yaşta klepe tamır edecek değılım benı ılgılendıren otomatık çalışma prensıbı teşekkur ederım

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri