Basit bir alarm panosu için

levoas1

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bulunduğumuz binada Şebeke kesintisi olursa ve şayet jeneratör devreye girmezse bunu bize sesli olarak alarm verecek bir pano yapmak istiyoruz. Kendi düşüncelerimi kısca aşağıda yazdım.

Bir zaman rölesi kullanacağız, bu röle enerjisi kesilince saymaya başlayacak 40 sn sonra hala enerji gelmemişse çıkış verecek ve sireni çaldıracak.

hangi tip röleyi kullanabiliriz? Entes DG-10 uygun mu bu iş için? Sireni direkt röleye bağlayabilir miyiz? ille arada bir kontaktör kullanmaya gerek var mı? kontaktör kullanırsak sireni ve kontaktör bobinini UPS ten besleyeceğiz değil mi? Röle bağlantısını nasıl yapmak gerekir? rölenin çalışması için kontaktördeki gibi herhangi bir UPS enerjisi gerekmiyor değil mi?

tüm sistem 220 V ile mi çalışacak? 12 V siren bulursak nasıl bir işlem yapmamız gerekir?

veya başka öneriniz var mı? zaman rölesi dışında mini röleler kullanarak v.b...

yardımcı olabilir misiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Generatörün akusü kaç volt ise ( 12 veya 24 volt dc) sistemi ona göre kurun. Zaman rölesı ve siren 12 veya 24 volt olmalı. Bu gerılımdekı sırenler, elektronik değilse çok akım çeker, röle kontagı dayanmıyabilir. Araya yıne aynı bobin gerliminde yardımcı kontaktör kullanmanızda fayda var.

Pnömatik bir ters zaman rölesi , bir adet kontaktör , 220v horn (buzer bile olabilir) ile çok basit bir şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.Eğer sistemde ups yok ise 12vdc batarya (şarj üniteli) 12vdc Buzer ile devreyi modifiye edebilirsiniz.

Burada kilit mesele kullanacağınız sirenin tipidir.Örneğin Sirenin kaç watt olduğu ve besleme voltajı.Gerisi zaten halledilir.

Sayın bunyerdem,

bugün bana ikinci kez yardımcı oluyorsunuz buradan size tekrar teşekkür ediyorum. bu alarm panosunu şu şekilde yapacağız UPS in üzerinde kendi röle kartı var alarm verdiğinde bu röle kartından kuru kontak alabiliyoruz. bu arada kuru kontak demek bildiğimiz 0-1 anahtar mantığında olması öyle değil mi? ups te alarm olduğunda normalde açık olan kontaklarını kapatıyor. ama bu kontaklar üzerinde herhangi bir gerilim olmuyor yanlış mıyım?

biz şöyle yapacağız röle kartına 12 V vereceğiz, sirenide bu devreye serş bağlayacağız (12 V siren kullanacağız) normal durumlarda röle kartı çıkış vermediği için devre açık olacak ve siren çalmayacak ne zaman röle kartı alarm verip kontaklarını kapattırsa devre tamamlanacak ve siren çalmaya başlayacak.

Burada kilit mesele kullanacağınız sirenin tipidir.Örneğin Sirenin kaç watt olduğu ve besleme voltajı.Gerisi zaten halledilir.

çok teşekkürler, bende aynısını düşünmüştüm ama uzun uzn yamamak için bu şekilde tarif ettim. aynen dediğiniz gibi arada bobini 12 V DC ile çeken bir röle koyacağız bu rölenin NO kontaklarınada sireni bağlayacağız. böylece sirenin akımı ups röle kartından geçmeyecek.

ups alarm kontagı sebeke gittiginde mi yoksa ups enerjisi bittigindemi devreyegiriyor buna dikkat etmen lazım

Bu şekilde dizayn edilecek alarm devresinin elektrik salınımlarındada devereye girme ihtimali var.

UPS in röle kartında birden çok çıkış var. 6 farklı alarmı alabiliyoruz. biz bunları köprüleyeceğiz, hangi alarm gelirse gelsin siren çalacak.
çok teşekkürler, bende aynısını düşünmüştüm ama uzun uzn yamamak için bu şekilde tarif ettim. aynen dediğiniz gibi arada bobini 12 V DC ile çeken bir röle koyacağız bu rölenin NO kontaklarınada sireni bağlayacağız. böylece sirenin akımı ups röle kartından geçmeyecek.

Generatörün akusü kaç volt ise ( 12 veya 24 volt dc) sistemi ona göre kurun. Zaman rölesı ve siren 12 veya 24 volt olmalı. Bu gerılımdekı sırenler, elektronik değilse çok akım çeker, röle kontagı dayanmıyabilir. Araya yıne aynı bobin gerliminde yardımcı kontaktör kullanmanızda fayda var.
zeybek beyin dediği gibi akünün uclarını kullana bilirsin yanlız aküye direk bağlmamalısın aksi taktirde sürekli alarm verir şebeke geriliminin çektirdiği bir kontaktörün olmalı (bobin ucları 220 ile tetiklemeli) aküden gelen artı ucunu da kontaktörün normalde kapalı ucunundan geçirmelisin elektrik gittiğinde kontantör salacaktır ve normalde kapalı uc açılacaktır ve 24 volt ile çalışan sirenin devreye girecektir zaman rölesinide sirenden önce herhangi bir zaman rölesine bağlamalısın yanlız zaman rölenide aküden beslemen gerekecek....

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri