Kumanda sorusu

meteakmaz

Üye
Arkadaşlar bir buton sorusu kafamı çok kurcaladı bana yardımcı olabilirmisiniz.
Bir butona bastığımız sürece birinci kontaktör devrede konuma gelecek, butondan elimizi çektiğimizde kontaktör bırakacak, aynı butona tekrar bastığımızda bastığımız sürece 2. kontaktörü devreye alacak, butondan elimizi çektiğimizde 2. kontaktör devre dışı kalacak, tekrar butona bastığımızda 1. kontaktör devreye girecek. Ve böyle sürüp gidecek.
Kısaca bir butona her bastığımızda önce 1. kontaktör 2. kez bastığımızda 2. kontaktör devreye girecek, tekrar bastığımızda başa dönüp 1. kontaktör devreye girecek.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
istemiş olduğun devre tek butonla motoru sağa sola çevirme devresine benziyor. Tek farkı seninkisinde butondan elini çektiğinde enerjinin kesilmesi.

uak pako salter kullansan olmazmı? 0 1 2 kademelı?

olmaz, butonu zil butonu gibi düşünün. basınca akım geçsin, bırakınca akım kesilecek. Devredeki buton zil butonu olmalı.

Arkadaşlar ortaya bir resim atıp hadi burdan çöz demek ne kadar etik siz karar verin. Lütfen yardımcı olmak istiyorsanız resim ile yanına açıklamasını da yazalım. Yoksa diğer konularda olduğu gibi sayfalarca tartışıp hiç bir sonuca ulaşamayız.

Tek anahtarla start ve stop devresi diye arama yaparsanız işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Yalnız devrede 3 adet kontaktor kullanılıyor siz normal roleler kulanıp maliyeti düşürebilirsiniz.

start butonuna basıldığında M kontaktorunun kapalı kontagı ve stop kontaktorunun kapalı kontağının uzerınden A kontaktoru kendı acık kontagından muhurlenerek enerjıllenır.ve aynı zamanda stop kontaktorunun kapalısından A nın acık kontagından M kontaktoru enerjılenır ve kendı acık kontagından muhurlenır. M enerjilendiği icin; A kontaktorunun enerjılenmesı için konulan M nin kapalı kontağı açılır fakat a nın enerjısı kesılmez çunku kendı acık kontagından muhurludurBu arada ilk starta bastıgımızda stop kontaktorununde enerjılenmemesı için A kontaktorunun kapalı kontağı uzerınden ve M kontaktorunun acık kontagı kullanılır kı enerjılenmesın.Start butonuna basılı tuttumuz surece A ve M kontaktorlerı enerjıde kalır.start butonunu bıraktmızda A kontktorunun enerjısı kesılır.M kontaktoru hala devrededir.butona tekrar bastıgımızda A hattı uzerndekı M kontaktorunun kapalısı M devrede oldugu için acık,stop kontaktoru hattı uzerındekı M nın acık kontagı ıse kapalı konumdadır.bunu uzerıne A hattı hem M nin kpalısından hemde A nın acık kontagından hıc bır sekılde enerjılenmeyecektır.dolayısıyla stop hattı uzerındekı kontaklar stop kontaktorunun enerjılenmesını saglayarak kapalı kontaklarını acar ve butona bastıgımız surece kendı acık kontagından muhurlenerek devrede kalır.M ve A yı devre dısı eder.butondan elımızı cektıgımızde sıstem yınelenır ve bu ıslemı tekrar tekrar yapabılırız.
Umarım işine yarar sana kolay gelsın

Uğur usta devreni simulatörde denedim, butana bastığımda motor dönüyor ama bıraktığımda da dönüyor. Bu devre de olmadı. Benim sorumda butona basılı tutulduğu sürece diye bir ibare var. Genede gösterdiğin ilgi için saol.

konuşacak iş kalmadı galiba üfff

Ben bu na konu gözüyle bile bakmıyorum. bu devre nerde ve nasıl işe yarayacak çok merak ettim.

Arkadaşlar forum sayfamı işgal edecek şekilde yazı yollamayalım, daha önce de belirtmiştim. Yardımcı olacak arkadaşlar yazsın sayfaya. Yoksa sayfalarca içi boş ifadeler doluyor. Konudan uzaklaşılıyor.
Yazdığım soru net ve açıktı.
Bir butona bastığımız sürece birinci kontaktör devrede konuma gelecek, butondan elimizi çektiğimizde kontaktör bırakacak, aynı butona tekrar bastığımızda bastığımız sürece 2. kontaktörü devreye alacak, butondan elimizi çektiğimizde 2. kontaktör devre dışı kalacak, tekrar butona bastığımızda 1. kontaktör devreye girecek. Ve böyle sürüp gidecek.
Kısaca bir butona her bastığımızda önce 1. kontaktör 2. kez bastığımızda 2. kontaktör devreye girecek, tekrar bastığımızda başa dönüp 1. kontaktör devreye girecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri