İki adet 3 Fazlı Asenkron Motora Yol Verme Sorusu

Alix1

Üye
İki adet 3 Fazlı Asenkron Motora aşağıda ki kurallara göre Yol Verilecektir.

1.1.Butona basıldıktan sonra 2.butona basıldığında 1 nolu motor devreye girecektir.

2.2.Butona basıldıktan sonra 1.Butona basıldığında 2 nolu motor devreye girecektir.

3.Her ikibutona birden basıldığında 2motor birden devreye girecektir.

4.Motor tek bir stop butonundan durdurulacaktır...

ilgilenen ustalarıma şimdiden teşekkür ederim...Saygılarımla...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
istemiş olduğun özellikleri yerine getiren devrenin şeması aşağıdadır.

saygılar...

Ekdeki devreyi bir dene arkadaşım 2 motrun çalışması için 2 butona da aynı anda basmak lazım.

2 BUTON 3 CALI MA.jpg

Ekli dosyalar

• 2 BUTON 3 ÇALIŞMA.esc
    44.6 KB · Görüntüleme: 3
linkdeki devreyi bir dene arkadaşım 2 motrun çalışması için 2 butona da aynı anda basmak lazım.

burda vermiş olduğunuz devrede, 2 butona milisaniyede olsa farkla basılacağından ve bu fark nedeniyle önce 1. yada 2. motor çalışacağından(2 butonun basılma önceliğine göre) ve bu nedenle R3 mühürlenemeyeceğinden devre sanki aynı anda basma durumunda çalışmaz gibi geldi. tabi bu arada ekts'de de bunu denemek zor görünüyor.

saygılar...

hemmuhhemtek ustam yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim...saygılarım ile...

dogrudur acıklamaya da onun için gerek duydum.ekts de 2 butona beraber basılamadıgı icin başka bir kontaktan role cektirip role kontakları ile denedim calısıyor.

teşekkürler abi ögrenciyim ben ödevimdi cok saol

ali abi ben eyüp odev için saol sekli aldım burdan ama acıklayamadım kısa bi özet yazabilirsen sevinirim

abilerim tşkür edrim ilginiz için.ben ögrenciyim sizin bilginizi aldıgım için tşkr ederim yanlız devreyi yorumlayamadım kısaca bir özet yazarsanız memnun olurum yarına yetiştirmem lazım ilginize teşekkürler.....

abilerim tşkür edrim ilginiz için.ben ögrenciyim sizin bilginizi aldıgım için tşkr ederim yanlız devreyi yorumlayamadım kısaca bir özet yazarsanız memnun olurum yarına yetiştirmem lazım ilginize teşekkürler.....

sorulan soruda şunlar istenmektedir.
1.1.Butona basıldıktan sonra 2.butona basıldığında 1 nolu motor devreye girecektir.
2.2.Butona basıldıktan sonra 1.Butona basıldığında 2 nolu motor devreye girecektir.
3.Her ikibutona birden basıldığında 2 motor birden devreye girecektir.
4.Motor tek bir stop butonundan durdurulacaktır.

bu işlemleri yerine getirecek devre aşağıdaki gibi olacaktır.

Burda M1 ve M2 kontaktörü motorların çalışmasını sağlayacak olan kontaktörlerdir.

C1 ve C2 kontaktörü/rölesi 1. ve 2 maddedeki şartları yerine gerimek için gerekli yardımcı elemanlardır.

S1 ve S2 kontaktörü/rölesi 2 start butonuna aynı anda basıldığında M1 ve M2 kontaktölerinin enerjilenmesini sağlayacak yadımcı elemanlardır.

Devre şu şekilde çalışır. S1 veya S2 start butonlarından ilk olarak S1 butonuna basıldığında;

S1 rölesi enerjilenir. S1'in 3 yerde açık kontağı olduğundan bunlar kapanır. C1 rölesi yolu üzerinde bulunan ve kapanan S1'e ait açık kontak C1'in enerjilenmesini sağlar. C1 kendi açık kontağıyla mühürleme yapar ve S1 butonuna basılı tutulsada butondan el çekilse de artık C1 enerjilidir. C1 devredeki M1 yolu üzerindeki açık kontağını kapatır. M2 yolu üzerindeki kapalı kontağını açar. S1 butonuna basıldıktan sonra el çekildiğinde S1 rölesi eski konumuna dönecek ve tüm kontaklar enerjisizkenki konumuna döncektir. S1'e basıldıktan sonra şekle bakıldığında görülecektir ki 2. butona basılması durumunda M1 kontaktörü enerjilenebilecek hale gelmiştir. (C2 kapalı kontağı ve C1 açık kontağı(bu kontak 1. butona basıldığından ve C1 enerjili durumda olduğundan kapalı konumdadır.))

ikinci olarak S2 start butonuna basıldığında S2 ve M1 aynı anda enerjilenir ve M1 kendi açık kontağından mühürleme yaparak 1. motor çalışmaya başlar. bu esnada S1 enerjilenerek C2 rölesinin enerjilenmesini sağlar.

Tam tersi şekilde önce 2. butona sonra 1. butona basılırsa da M2 2. motorun çalışmasını sağlar.

Her iki butona birlikte basılması durumunda S1 ve S2 enerileneceğinden ve hem M1 hemde M2 bunların kapanan kontakları üzerinden enerjilenerek mühürlenebileceğin sistem tüm şartları yerine getirir şekilde çalışmış olacaktır.

Burda her iki butuna istenilen herhangi bir anda aynı anda basıldığında her iki motorda çalışabilecektir.

saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri