diyot patlaması

hekır

Üye
manyetik firenler için kullandığım köprü diyotlar bazen hiç patlamıyor bazende ardarda patlıyor bir türlü çözemedim fren gücü 100wat olmasına rağmen 50 amper köprü diyot kullanıyorum oda patlıyor bir türlü çözemedim.motor ortalama 1 saate 20 defa çalıştırılıp duruyor frenim italyan malı.

fren voltu:220
'' gücü:100w
fren akımı:0.45

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
diyotun volt değerini kontrol et diyot voltajını 500 volt olarak seç ,
birde fren mekanik ayarlarını kontrol et
diyot a faz nötr 220. volt giriş yapıyorsan çıkış 170.volt dc yaklaşık çıkış olur
Bobin orjinal 220.volt dc yazıyorsa 1ki faz dan 380.volta köprü diyot bağla çıkiş dc olarak fren bobinine bağla çalıştır kontrol et aman dikkat mobini yakma.

YOK DİYOTU 1000 volt 50 amper seçiyorum genede bozuluyor çok şükürki fren bobini yanmıyor .birde diyota 220 ac verice 190 dc çıkıyor 380ac verince 330 dc çıkış veriyor
fren hemen yanıyor daha önce denedim

cam sigorta kullan yada elektronik sigortalar var ayni diyot gibi kılıfı var gorunce diyot sanıyorsun ama sigorta

Fren motorun arka mili üzerine bağlı tipmi. bu frenlerin mekenik ayarları çok hasas balata aşınmasından bile ayar bozuluyor fren ayarını katolog bilgilerine göre yapın katolog yoksa
dereli fren diye internete ara oradan bilgi edinebilirsin.
bence sorun mekaniktir

yani fren zorlandığı içinmi diyot patlıyor\yanıyor? birde diyot patladığı anda sıcaklık yok denecek kadar az sigorta koymayı denerim ama şunu fark ettim bir anda patlıyor yavaş yavaş ısınarak değil yani

YOK DİYOTU 1000 volt 50 amper seçiyorum genede bozuluyor çok şükürki fren bobini yanmıyor .birde diyota 220 ac verice 190 dc çıkıyor 380ac verince 330 dc çıkış veriyor
fren hemen yanıyor daha önce denedim

Devrede kullandığınız diyotları en az 1200 Voltluk seçmelisiniz. Bunun yanısıra bobine paralel az akım çekse bile uygun bir direnç koyunuz.

uzun suredır frenlı sıstem kuruyorum ama basıma boyle bır olay gelmedı
sorunun nereden kaynaklandıgını bulmak kakıkaten zaman alabılır
ınceden ınceye ele alman gerek

parelel ters akım ıcın dıyot kullan
cıkıs akımını olc fazla akım cekebılır mekanıkten dolayı
cıkış gerılınını kontrol et ve dusukse yukselme carelerını ara
fren plakalarının mekanıgı kolay calısmalı
varıstor kullan

sanırım dedğin dioları biliyorum dışı metal kaplama olan fişli bu tip köprü diot bende almıştım bi akü şarj aletine, alırken satan kişi aynı diyodun bi 50 a bi 35 a gösterdi bizde iyi olsun diye 50 a olanıdı istedik bende 2 ,3 kere 50a lik patlattım en son istedik 35 a lik köprü diotla duruyo halada çalışıyor dediğm bende anlamadım diyotlarda olabilirmi bence '' diyotların soğutmasını güzel yap olmassa paralel bağla diyotları amper arttır bide dedğin makina durdururken hızlı bi anda durduruyorsa motora yığdırma yapıyordur buda amperi iki katına çıkarır helede bazı büyük makinalar durdururken hızlı ve terse cevirebiliyor

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri