1 fazlı dalgıç pompa yerine 3 fazlı takmak

emikro

Üye
merhaba arkadaşlar evimde bulunan 70 metrede 1.5 hp lik dalgıç pompayı aynı güç veya biraz daha fazla 3 fazlı olarak değiştirmek istiyorum.
bunun için hız kontrol kullanmayı planlıyorum. yada 1 fazlı motora hız kontrol varmı bilmiyorum koysam elektrik faturasında gözle görülür bi düşüş olurmu? aynı şey 3 fazlı motor takıp hız kontrol taksam elektrik faturasında gözle görülür bi düşüş olurmu? para problemse ve değilse hangilerini yapmak daha mantıklı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
amaç en ekonomik ve yeterli kapasite su almak ise
dalgıç ponpanın 2.hp olanı kulan nekadar su alırsan o kadar elektrik harcarsın bu nedenle
fazla değişiklik yapma derim.
380 volt luk alsam diyorsun evinde 3 fazlı tesisat varmı neticede çekeceğin güç aynı sadece bir kaplodan çekeceğin akımı 3 kaolodan çekeceksin.

faturayı azatmak için yapılacak iş verimi yüksetmek buda yapılan sistemin en iyi proje yapmak sürtünmeyi azatmak.mesafeyi kısatmak motora uygun boru seçmek gibi.
daha geniş bilgi için şahinler dalgıç pompa diye ara.

1 fazlı motora hız kontrol varmı bilmiyorum koysam elektrik faturasında gözle görülür bi düşüş olurmu?

Hız konkrolü sanırım frekans değiştrilerek yapılacak. Frekansın değişmesi güç sarfiyatını etkilemez.

Hız konkrolü sanırım frekans değiştrilerek yapılacak. Frekansın değişmesi güç sarfiyatını etkilemez.

motorun kalkıştaki aşırı akım çekmesini engelleyerek daha az akım çekmez mi?

Bu işler öyle karga tulumba yapılmaz. V/F oranını değiştirerek hız kontrolü yapacaksın dalgıç pompaya neden? su debisinimi düşüreceksin? tasarruf olsun diye yapılırmı böyle birşey? Motorlarda Hız-moment grafiği denen olay vardır? Hız değişimindeki moment ne olacak bu suyu basmaya yetecek mi yoksa motoru zorlayacak mı? zemine kadar çıkan borunun atıyorum 30m'lik su sütunu basıncı hız düştüğünde debi düştüğünde motoru zorlamaz mı?
Dalgıç pompa motorlarına inverter hız kontrol uygulamada yapılmayan bir olay. Softstarterle kalkış akımı sınırlandırılır daha sonra by-pass'a geçer.

benim bildiğim kadarıyla hız kontrol cıhazını kalkış rampası ayarlanarak motoru rahat bir şekilde fazla akım çekmeden kaldırılabilir ama bu hız kontrolun faturaya fazla bir etkisi olacagını sanmıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri