torna tezgahı arızası hk?

telemcii

Üye
universal torna arıza yaptı.bulgar malı. kumanda panelinde bir tane power butonu bir tane start butonu bir tane boryağ motoru icin kalıcı buton bir tane acil stop var.ama daha önce sistemle oynamışlar ki 2 tane kablosu bantlı vede boşta.ana panosunda ise bir tane büyük kontaktör termik röle. 2 adet kücük kontaktör var ve termik var.küçük kontaktörler sağ sol olabilir. ama hangi motorun bilmiyorum.24 v ve 12 v cıkış veren trafosu var. bir tanede swich var ve pano kapağı acılmasın diye.. şimdi asıl sorun kumanda paneline voltaj gelmiyor 1 saat kadar uğraştım.olmadı şemasıda yok karışık bir durum. adamlar sistemi kurarken sanki nötr hattını kullanmışlar gibi.o kafamı karıştırdı. ben yarın yine arıza ile ugraşacağım ama cabuk yapmam lazım.acaba sistemi bozmadan arızayımı bulayım yoksa ana panodaki kumanda kablolarını iptal edip yeni baştanmı yapayım. eğer ki yeni baştan yaparsam nasıl bir bağlantı yapmam lazım olacak.şema olarak yardım edebilirmisinz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ben bızım torna tezgahını tekrardan yaptım
kullanıcıyı al yanına calısma prensıbı hakkında bılgı al ve panoyu işle en fazla bır saatını alır

ben bızım torna tezgahını tekrardan yaptım
kullanıcıyı al yanına calısma prensıbı hakkında bılgı al ve panoyu işle en fazla bır saatını alır

bağlantıları nasıl yapılır.. kontrol panelinde bir güc acma butonu bir acil stop bir start bir tane boryağ icin kalıcı buton var

arkadasım sistemi sen biliyorsun burada sorun ne daha o belli degil.ben senin yerine olsaydım sistemin guc devresini kapatıp santaj kablolarıyla veya deneme yanılma yoluyla neyin ne reye gittigini bulurdum bunu yanına bir kagıt kalem alarak yap buldugun veya emin olguna kabloya numara vur sonra tekrar ugrasma kolay gelsin 12 v 24 v trafolarda kumanda icin ola bilir

kontaktorler kac v ilk once onlara bak daha sonra kumanda devresinin ilk gectigi yer ani durdurmadır daha sonra stop butonu ondan sonra start sivicler vs vs gider ama senin sistemin anladıgım jadarıyla yag pompası devreye girmeden calısmaz gibi geliyor bana ilk once onu calıstırmaya bak onunda uzerinde emniyetleri vardır kolay gelsin allah yardımcın olsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
bağlantıları nasıl yapılır.. kontrol panelinde bir güc acma butonu bir acil stop bir start bir tane boryağ icin kalıcı buton var

cevabı sorunun ıcerısınde zaten arkadasım
guc acma butonu acıl stop vs calısma prensıbı standarttır
guc acma butonu sanırım muhurlemelı start stop devresı olabılır
acıl stop ıse kumanda fazına baglı olması gereklı bor motorunun kumandası manuel ise onuda start stop devresı seklınde işlemen gerekli

eger zamanın varise tamamen sök sakınce işle zamanın kısıtlı ıse bır bılrnden bırebır yardım alabılırsın uygulamalı daha net tecrube olur
kolay gelsın

12-24 v trafolar genelde operatör aydınlatma lambası için kullanılmakta.bu gibi arızalarda genelde ya kablo ucu titreşimlerden dolayı çıkmakta veya vida gevşemelerinden dolayı temassızlık olmaktadır. peryodik makina bakımlarından tüm bağlantıları kontrol etmek bu gibi arızalar için tedbirdir.sizin arıza bu veya buton kontaklarında temasızlıkta olabilir. kumanda beslemesinden itibaren sırayla ölçü aleti ile voltaj kontrolu yaparak arızayı bulmak en sağlıklı yöntemdir.

güzel kardeşim öncelikle söyleyim bulgar tornalarda 12 volt talaş kaldırırken kalem aydınlatması için olur.Elmasın çakının bağlandığı arabanın hareketini o iki ufak kontaktör yapar anladığım kadarı ilede tornanın ana motoru 5 kw lık ufak bir motor ki sadecetek kontaktör kullanılmış anlatığın kadarı ile birde torna tezgahında arabayı hareket ettiren kolun tahrik verdiği bir emniyet swici vardır bu swice kol dayalı ise yada kontak açık kaldı ise ana motor kontaktörü çalışmaz.birde bulgar makinelerinde genelede görürüz kumand devresinden nötürü geçirerek kullanırlar.daha kafana torna freze bhorwerk gbi takım tezgahları ile ilgili takılan bir konu olursa cevaplarım

kontaktörlerde 24 volttur emniyet amaçlı dikkat et , tornalarda kullanıcının ayağının altında emniyet basamağı var acil stop mantıklı elektriği keser onuda incele

hocam torna plc ile mi yoksa manual mi kontrol ediliyor tam anlayamadım. ama panele elektrik gelmiyorsa acil stop devresinden olmadığı garanti. sistemin pover kartına bakmanız gerektiğini düşünüyorum. plc ile kontrol ediliyorsa plc 24v. güç devresinde ok lambasının yanıp yanmadığını kontrol etmelisiniz. plc power devresinde voltaj düşüklüğünde sistemin çalışmasına müsade etmez .kolay gelsin

güzel kardeşim öncelikle söyleyim bulgar tornalarda 12 volt talaş kaldırırken kalem aydınlatması için olur.Elmasın çakının bağlandığı arabanın hareketini o iki ufak kontaktör yapar anladığım kadarı ilede tornanın ana motoru 5 kw lık ufak bir motor ki sadecetek kontaktör kullanılmış anlatığın kadarı ile birde torna tezgahında arabayı hareket ettiren kolun tahrik verdiği bir emniyet swici vardır bu swice kol dayalı ise yada kontak açık kaldı ise ana motor kontaktörü çalışmaz.birde bulgar makinelerinde genelede görürüz kumand devresinden nötürü geçirerek kullanırlar.daha kafana torna freze bhorwerk gbi takım tezgahları ile ilgili takılan bir konu olursa cevaplarım

bu arıza tamda paydosa yakın oluyor.yani saat 6 ya doğru birkac foto cektim acaba nasıl koyacağım buraya

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri