3 fazlı fanın çalışması

arkadaşlar sorunum şu: bir kontaktörün bobinine direkt enerji vererek 3 fazlı bir fanı çalıştırmak istiyorum. fakat elektrik gidip geldiğinde kontaktör çekmesin yani motor çalışmasın

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar sorunum şu: bir kontaktörün bobinine direkt enerji vererek 3 fazlı bir fanı çalıştırmak istiyorum. fakat elektrik gidip geldiğinde kontaktör çekmesin yani motor çalışmasın

ornekler-muhurleme-devresi.png

Klasik stop start'lı mühürleme devresi (sürekli çalışma). Elektrik kesildiğinde mühürleme kontağı açılır tekrar starta basmak gerekir.

Yardımcı kontaksız.

İyide ali bey 2 tane mantar buton koymuşsunuz biri NO diğeri NC . Elektrik gidip geldiğinde kontaktör yine çekecek arkadaşın istediği enerji kesildikten sonra geldiğinde kontaktörün çekmemesi.

İyide ali bey 2 tane mantar buton koymuşsunuz biri NO diğeri NC . Elektrik gidip geldiğinde kontaktör yine çekecek arkadaşın istediği enerji kesildikten sonra geldiğinde kontaktörün çekmemesi.

Elektrik tekrar geldiğinde A1 butonuna nereden elektrik ulaşıyor? Başlama butonunu normalde açık yazmıştım.
Aslında hiç bu işlerle uğraşmadım. Ben de öğrenmiş olurum. :) Hatam varsa düzelteyim.

Elektrik tekrar geldiğinde A1 butonuna nereden elektrik ulaşıyor? Başlama butonunu normalde açık yazmıştım.
Aslında hiç bu işlerle uğraşmadım. Ben de öğrenmiş olurum. :) Hatam varsa düzelteyim.

Benim monitör kırmızı renkleri göstermiyor o yüzden şemayı tam olarak göremiyorum. 2 butonla bu işin olamayacağını düşünerek yazdım sadece.

Benim monitör kırmızı renkleri göstermiyor o yüzden şemayı tam olarak göremiyorum. 2 butonla bu işin olamayacağını düşünerek yazdım sadece.

NK yazan normalde kapalı kontaklı buton.
NA yazan normalde açık kontaklı buton.
Sanırım problem yok.
Bu işe aşina kişiler NA,NK yardımcı kontakları kullanmaya aşina oldukları için sanırım farklı geldi :)

NK yazan normalde kapalı kontaklı buton.
NA yazan normalde açık kontaklı buton.
Sanırım problem yok.
Bu işe aşina kişiler NA,NK yardımcı kontakları kullanmaya aşina oldukları için sanırım farklı geldi :)

Rica etsem beyaz zemin üzerine çizebilirmisiniz bağlantı şemasını. Göremiyorumda :)

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri