08.00-17.00 çalışacak fan

merhaba arkadaşlar. benim yapmak istediğim şu: her gün 08.00-17.00 arası bir fanı herhangi bir butonla uyarmadan çalışmasını istiyorum. (kontaktör kullanarak) bir de elektrik gidip geldiğinde tekrar çalışmasın. bunu tasarlamaya çalışıyorum. bana yardımcı olur musunuz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Mekanik veya elektronik zaman saati al tırnaklarına bas veya programla, kontaktorün kumandasını üzerindeki kontaktan geçir.
Selamlar

Mekanik veya elektronik zaman saati al tırnaklarına bas veya programla, kontaktorün kumandasını üzerindeki kontaktan geçir.
Selamlar
Pardon elektrik gidip geldiginde tekrar calissin diye okudum (yanlış okumuşum), çalışmasın diyorsan cihazın beslemesine bir röle koy kendi beslemesini de röle yan kontaği ile kilitlersen bir kere elektrik kesilirse cihazinda beslemesi kesileceginden tekrar çalismaz.
tekrar selamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
zaman saatini elektrik gittiğinde zaman geri kalmasını istemiyorsan pilli zaman saatlerinden al ve sonra saati 8.00 ayarla 5-10 dk bilr lilim olabilir daha sonra bunu kontak çıkışını kontakktöre ver ve kontaktörün üzerinden elektriksel kilitleme yaparsan elektrikler gittiğindede kendini kapatır .....

schneider çift yada tek kanallı zaman saatleri olabilir yada okullarda kullanılan tenefüs zamanlayıcısı olabilir yada küçük bir siemens logoile bunu çözebilirsin
selamalar

merhaba arkadaşlar. benim yapmak istediğim şu: her gün 08.00-17.00 arası bir fanı herhangi bir butonla uyarmadan çalışmasını istiyorum. (kontaktör kullanarak) bir de elektrik gidip geldiğinde tekrar çalışmasın. bunu tasarlamaya çalışıyorum. bana yardımcı olur musunuz?

herhalde şunu demek istiyorsun normal şartlarda kendi kendini açıp kapatıcak, ama elektrik gidip gelince manuel olmak üzere bir kere start verilecek.. ve sonrasında tekrar başlıyacak. bu işi zaman rolesi kullanarak ototmasyon ile yapa bilirsin... yada ikinci tercih bir siemens logo kullanabilirsin... ben buna benzer bir pano yaptım sukuyusuna yapmıştık gündüz 1saat basıp 2saat bekliyordu gece ise hiç çalışmıyordu... pano konusunda tıkanırsanız yardımcı olurum elimden geldiği kadar...

başarılı çalışmalar...

Selamlar

Pardon elektrik gidip geldiginde tekrar calissin diye okudum (yanlış okumuşum), çalışmasın diyorsan cihazın beslemesine bir röle koy kendi beslemesini de röle yan kontaği ile kilitlersen bir kere elektrik kesilirse cihazinda beslemesi kesileceginden tekrar çalismaz.
tekrar selamlar

ne rolesi baglayacak acıklama yapmamısınız??

ne rolesi baglayacak acıklama yapmamısınız??

arkadaşımızın burada bahsetiği sıradan bir role 220v bobinli olabilir elektrik gidince kontaktörün veya kısaca şöyle söylim panonun beslemesini kesecek yani mühürleme amaçlı bir role ilave edilmeli:)

başarılı çalışmalar...

tekrar elektrıkler gelınce neden calısmasın ıstedın mutlaka bı nedenı vardır
sıradısı bı yontem gıbı geldı bana

kucuk bir akıllı role ile yapabilirsin , elimde ikinci el akıllı roleler var ilgilenirsen sana listesini gonderirim

Kumanda sigortası üzerinden Stop Butonunu seri bağlayarak, Darbe Akım Rölesinin (İmpuls Şalteri) bobinini beslersin.Darbe Akım Rölesinin Kontağından da bir Zaman Saatininin kontağını beslersin.Zaman Saatinin Kontağının çıkışından da Kontaktörü çektirirsin.
Enerji Kesilip tekrar geldiğinde Darbe Akım Anahtarı kontağının pozisyonu değişir ve devreyi açar.Daha sonra istediğinde stop butonuna basarak Darbe Akım Rölesinin Enerjisini kesip vererek kontak pozisyonunun değişmesini sağlar ve kontaktörü devreye sokarsın.Ta ki enerji tekrar kesilip gelene kadar.
Kolay Gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri