Nem Sensörü Kullanırak Yapılmış Sulama Otomasyonu

hakan1011

Üye
Merhaba, benim nem sensörü kullanırak yapılmış sulama otomasyonu ve sensörsüz cep telefonu ile uzaktan çalıştırılabilen sulama sistemlerini maliyet, verim açısından karşılaştırmam gerekiyor proje olarak bu konu hakkındaki verilerinizi tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tarla,bağ,bahçe sulamalarında tansiyometre(topraktaki yararlı suyun bitki tarafından alınabilecek min. -max. değerini ölçer.) kullanılırki sulamanın en dogru zamanda ve yeterli miktarda yapılmasını sağlar.(üzerinde no-nc kontak var otomasyona uyumlu).marka ve modele (30cm-60cm)göre 100 tl ile 350 tl arasında değişir arazinin büyüklüğüne göre ,toprağın yapısına göre sayısı tespit edilir.(kumlu-tınlı -killi gibi çok farklı toprak yapısına sahip arazilerde selenoid vanalarla tarlanın hertarafını sulamaktansa ihtiyaçı olan tarafını sulama imkanı verir ) .modern tarımda ,seralarda ,büyük çiftliklerde sıkça kullanılan bir sistemdir.Ceptel. ile kumada sistemi 350tl ile 1000 tl arasında .toprağın bitkinin su ihtiyacı bilinmeden keyfi sulama yapılacağından verim açısından çok eksik kalır.

Kayseride bir yere kapasitif nem sensorleriyle sulama otomasyonu yaptık a dan z ye ürünleri kendimiz toparladık. nem sensorlerinin kartlarını kendimiz yaptık. Pic kullandık bunları Rf olarak baveco RF ile plc ile haberleştirdik ilk rf işimizdi kök söktük. :) Ama havuza girilmeden yüzme öğrenilmiyor. Sensorler nem oranını kapasitif algılıyorlar.ilk kuru bir toprağa sonrada nemli toprağa koyarak kalibrasyonunu üzerinde otomatik olarak yaptırdık. Kullanıcı kalibrasyon değerini kendiside yapabilecek. Enerji beslemelerinide güneş pilleri ve akü desteği ile sağladık. GSM için bir ön araştırma yaptık. Nem olayı daha verimli çünkü gsm den toprak ihtiyacını anlayamazsınız çok olur az olur tavsiyem nem kontrolüne yoğunlaşmanız.

gsm modulle yapılan iletışım her zaman işe yarar kullanılıyorda nem sensoru o kadar abartılacak bışey değıl kalıbrasyonda çiftçiye yaptırılırsa RF 433.92 radyo alici verıcı bu iş için yeterlı microchip ten getırttım RFPİC12F628 universitede emeklı olmadan once laboratuvarda test ettım kapalı ortamda bına içinde 100 mt mesafe açık alanda 500 mt bu entegreyle yaptığım yazılımla iletışımı bır merkezse topladım GSM modul le kullanıcıya mesajla bılgı verdım çiftçi ıstedığı nem sensorunden bılgı rapor alabılıyor bu iş teknolojık bışey ama pazarı yok hangı çiftçiye satacaksın serı uretım yaptığım telefonla motor kumandasını neredeyse bedava verıyorum alan yok sulama otomasyonu uzerıne çalışıyorum eskısı gıbı değıl artık çinliler elektroniğe elatınca bu işlerden para kazanmak aslanın midesıne ındı herkese bol kazançlar

muratmert4 bey gerçekleştirdiğiniz projenizi inceleme şansımız var mı bilgi akış şeması ve blok diyagramına bakabilirmiyiz bir mahsuru yoksa burada paylaşırsanız çok yararlı olacak ben ve ilgilenen d,ğer arladaşlar için.İlginize teşekkür ederim.

gsm modulle yapılan iletışım her zaman işe yarar kullanılıyorda nem sensoru o kadar abartılacak bışey değıl kalıbrasyonda çiftçiye yaptırılırsa RF 433.92 radyo alici verıcı bu iş için yeterlı microchip ten getırttım RFPİC12F628 universitede emeklı olmadan once laboratuvarda test ettım kapalı ortamda bına içinde 100 mt mesafe açık alanda 500 mt bu entegreyle yaptığım yazılımla iletışımı bır merkezse topladım GSM modul le kullanıcıya mesajla bılgı verdım çiftçi ıstedığı nem sensorunden bılgı rapor alabılıyor bu iş teknolojık bışey ama pazarı yok hangı çiftçiye satacaksın serı uretım yaptığım telefonla motor kumandasını neredeyse bedava verıyorum alan yok sulama otomasyonu uzerıne çalışıyorum eskısı gıbı değıl artık çinliler elektroniğe elatınca bu işlerden para kazanmak aslanın midesıne ındı herkese bol kazançlar

S.A.
Sn. tekin126 olay abartılı birşey değil, atla deve de değil olayı burada arkadaşlara anlatıyorun ilhan alsınlar birşeyler yapsınlar. Denizde, bir damla fikir verirsek ne mutlu bize. Bu rf ünitelerden elinizde çok varmı peki ? Sn hakan 1011 orada bulunan otomatik su sistemine plc den bilgi verdik. Antalya bir Tarım firmasına yaptığım bir iş bu. Onların müsadesi altında olmalı. Çünkü tricari bir iş ama mantığı anlaşılacağı gibi basit. Kolay gelsin.

S.A.
Sn. tekin126 olay abartılı birşey değil, atla deve de değil olayı burada arkadaşlara anlatıyorun ilhan alsınlar birşeyler yapsınlar. Denizde, bir damla fikir verirsek ne mutlu bize. Bu rf ünitelerden elinizde çok varmı peki ? Sn hakan 1011 orada bulunan otomatik su sistemine plc den bilgi verdik. Antalya bir Tarım firmasına yaptığım bir iş bu. Onların müsadesi altında olmalı. Çünkü tricari bir iş ama mantığı anlaşılacağı gibi basit. Kolay gelsin.

merhaba ılk olarak özur dilerım basıt dedığımde kuçumseme olarak algılamayın lutfen bende sızın gıbı duşunerek oyle soyledım gençlerımızı teşvık amaçlı yazdım duşuncem bu RF modul uzerıne bıraz olsun çalışmam oldu mesafe fazla uzak olmazsa data olarak haberleştırebılırız sensorlerle ana konsolu bu iş için microchipten RFPİC12F675 getırttım tek yonga içinde hem işlemcı var hem RF çikiş verıyor 10 mwatt guç alınabılıyor data gonderebılıyor pdf ini incelersenız oradada var RF çıkışını istenılen frakansta çalıştırabılıyorsun bır ornek vereyım benım kullandığım kristande buydu 13.93 mhz kristalle 446 mhz de çikiş alınabılıyor 9.84 mhz kristal takarsan 315 mhz çıkış verıyor 13.56 mhz kristal takarsan 433.xx çıkış verıyor bu enteğre bu iş için mukemmel ben tarla bahçe sulama sistemlerı uzerıne çalışıyorum GSM modullu ve telefon kontrollu sulama motorları için aç kapa zamanlama gıren cıhazlarım var ayrıca telsizle 5 km mesafeden aç kapa motor kontrol cihazım seri uretıme başlıyorum yakında bu gıbı işler varsa paylaşabılırız

gsm modulle ancak eve gıtmeden kombıyı acma vs vs gıbı abartılı kumanda işlerı yapılırsa ıs gorur
sulama gıbı hassas işlerde nem sensorunun yerı baska tabııkı
ama illki gsm modul dersenız ıkı sıstemı bırlestırın oda sızın ekonomık acıdan problemınız olur
arkadasların tavsıyesı cok mantıklı geldı bende kendı adıma pay cıkardım
tavsıye eden arkadaslarıma cok tesekkurler yuzmeyı bılen kısı baska oluyor :)

bir sorum olacak bir nem sensörü ile kaç metre karelik alanda sağlıklı ölçüm yapabiliriz ?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri