Kuyuya şamandıra bağlamak için yardım?

Ilk öncelikle sormak istediğim soru şu bizim bir tane kuyumuz var kuyunun içinde bir tane şamandıra var sıvı seviye rölesi falan termik kontaktör motor koruma panosu hazır çalışıyo 400metre aşağıda bulunan depoya basıyo burdan dalgıç SAYESİNDE sorum şu aşağıdaki depoya bir tane şamandıra bağlamak istiyorum bağladığım şamandıra depo dolduğunda yukardaki basmayı durdursun 400metre kablo çekip panoya getiricem fakat devreye nasıl bağlaya bilirim bunu bilmiyorum.

yardım ederseniz çok sevinicem şimdiden çok teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kuyu panosunuzun kumanda fazını veya noturunu takacagınız samandıranın kapalı kontagından geçirerek yapa bilrsiniz isterseniz pompanızın belirli zamanlarda calısmasını zamantimer kullanarakta yapa bilirsiniz cep elefonları ile pompa calıstırma sistemleride var secebek size kalmıs kolay gelsin

daha baglamadıysan sana yarın şemayı göndereyim olur kolay gelsin

şamandıranın bi ucuna faz ver diğer ucunuda su basan kontaktörün a1 ine gir olay çözülür eğer no ise nc ize daha farklı olur tabi

şamandıranın bir açık birde kapalı kontağı var siz şamandıra dikilince kapanan kontağı tespit edip kontaktöre gelen faz ucunu geçireceksiniz ama ben nötr ü geçiriyorum...
sonrasında şunu sormak istiyorum neden 400 mt kablo çekiyorsunuz siz zaten kuyunun dolduğu an durmasını istiyorsunuz kuyunun içine 3 veya 4 mt kadar salın şamandırayı kuyunun dolmasına 4 mt kala pompa dursun yada ben yanlış anladım olayı ?

benim de takılı kaldığım bir nokta var soruyla ilgili madem sıvı seviye rölesi var neden şamandıra kullanma ihtiyacı duyuyorsunuz , sıvı seviye rölesine bağlanır proplarda varsa onlarlada yapabilirsiniz.

su cıkan yere değılde depoya koyacakmıs arkadaş şamandırayı depo boş olduğunda kuyudakı motor hareket alması ıcın 2*1 kablo yeterli olur iki ucu depodaki swice(açık veya kapalı )kontağını seçerek bağlarsın diğer iki ucunuda 1 tanesinden bence notr ver çunki kaçağa karşı önlem alırsın diğerinide motorn kontaktörnün a2 ucuna gır depo boşaldığında sistem çalısır dolunca durur kolay gelsın

flatörün dikilince açılan kontaklarını bul bu iki uca çekeceğin 2 * kablonun uclarını gir kabloyu panona çek kumanda otomatının çıkışını boşalt kablonun 1 ucunu boşalttığın otomatın çıkışına sok diğer ucunuda otomattan söktüne gir olduda bitti vatanteknik arkadaş olayı yanlış anlamış depo ayrı yerde kuyu ayrı yerde hem onun dediğ gibi bağlarsanız kuyu hiç bizaman çalışamaz ilk anda depo dolu ise çalışır bidahada durmaz habire taşar

arkadaşlar ben soruyu düzgün anlatamadım kusura bakmayın lütfen tam olarak yazıyorum dalgıç pompanın kurulu olduğu kuyunun mevcut panosu hazır şuanda zaten motor çalışır durumda benden dalgıç pompanın kurulu olduğu kuyunun içindeki şamandırayı iptal etmemi ve bu dalgıcın suyu boşaltığı 400 metre ilerideki kuyuya şamandıra bağlamamı istiyorlar 400 metre mesafeden bu şamandırayı devreye sokabilirmiyim herhangi bir problem görülürmü.
-ikinci sormak istediğim soru ise dalgıç pompanın bulunduğu kuyuda su biterse 400 metre ilerideki depoya koyduğum şamandıra motoru devreden çıkarmıyacak dalgıç pompanın bulunduğu kuyudaki şamandırada iptal olduğu içiin kuyudaki su bitince sıvı seviye rölesi motoru devreden çıkarırmı yada kuyuda su bittiği zaman moturu nasıl devreden çıkarabilir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim herkeze.

arkadaşlar ben soruyu düzgün anlatamadım kusura bakmayın lütfen tam olarak yazıyorum dalgıç pompanın kurulu olduğu kuyunun mevcut panosu hazır şuanda zaten motor çalışır durumda benden dalgıç pompanın kurulu olduğu kuyunun içindeki şamandırayı iptal etmemi ve bu dalgıcın suyu boşaltığı 400 metre ilerideki kuyuya şamandıra bağlamamı istiyorlar 400 metre mesafeden bu şamandırayı devreye sokabilirmiyim herhangi bir problem görülürmü.
-ikinci sormak istediğim soru ise dalgıç pompanın bulunduğu kuyuda su biterse 400 metre ilerideki depoya koyduğum şamandıra motoru devreden çıkarmıyacak dalgıç pompanın bulunduğu kuyudaki şamandırada iptal olduğu içiin kuyudaki su bitince sıvı seviye rölesi motoru devreden çıkarırmı yada kuyuda su bittiği zaman moturu nasıl devreden çıkarabilir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim herkeze.
değerli arkadaşım ben konuyu zaten baştan anladım mevcut dalgıç pompanla hiç oynamayacaksın ondaki şamandıra kuyuda su bittiğinde motorun susuz çalışmasını engellemek içindir ama seviye rolesi varsa büyük ihtimalle seviye elektrodu bağlıdır şamandırada seviye rolesiyle kullanılabilir ama hiç gerek yok neyse şimdi sen mevcut sistemine hiç dokunma ikinci bi şmandıra al daha önceki mesajımda sana anlattığım gibi bağlantını yap unutma kuyudaki şamandıran dalgıcını korumak için depodaki şamandıran taşmayı engellemek için kuyudakinin dikilince kapalı kontağını kullanacaksın depodakinin dikilince açık kontağını hepsi bu kafanı hiç karıştırma kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri