toz boya tesisi nasıl calışır

telemcii

Üye
toz boya yapan bir boyahane var sistemleri nasıl calışır acaba ben daha ilk defa böyle bir sistem gördüm.. bir tabanca var hava ve boya geliyor bir tank var ufak bir tank birde cihaz var devamlı üzerindeki amper sanki değişiyor gibi..:eek:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba arkadaşım zandedersem statik boyadan bahsediyorsun ...

bo boya makinası kazan içine hava vererek boya tabancadan püstürtülür ve tabancadan çıkarken boyanın özelliğine göre boya tanecikleri pozitif elektonlarla yüklenir baya yapılan sacda makinanın şase ucu bağlıdır ve bu sayede boya saca yapısır daha sonra bu toz ile boyanmış sac 160 ile 180 derecede (boyanın derecesine göre) fırınlanır ve boya eriyerek saca tamamen yapışır soğuduktan sonra o boyayı kazımak cok zordur...

bo boya makinası kazan içine hava vererek boya tabancadan püstürtülür ve tabancadan çıkarken boyanın özelliğine göre boya tanecikleri pozitif elektonlarla yüklenir baya yapılan sacda makinanın şase ucu bağlıdır ve bu sayede boya saca yapısır daha sonra bu toz ile boyanmış sac 160 ile 180 derecede (boyanın derecesine göre) fırınlanır ve boya eriyerek saca tamamen yapışır soğuduktan sonra o boyayı kazımak cok zordur...

evet aynen böyle bir sistem var bakalım nasılsa arıza verecektir bir gün..:D

Bugün çalıştığım firmaya bu makineden aldık. Elektrostatik boya deniyor.

Olay tabancada bitiyor. Tabancanın ortasında iyon bombardımanı yapan bir iğne var. Bunun sayesinde boya nötrleşip istenilen noktaya homojen dağılıyor.

Sistemi satın aldık fakat çalıştırmadık henüz. Boya işlemi için kabin de olması gerekiyor. Kabin fiyatı tuzlu olduğu için kendimiz yapacağız.

aynen dediğin gibi ben bunların bakımını yapıyorum bir firmada

Bugün çalıştığım firmaya bu makineden aldık. Elektrostatik boya deniyor.

Olay tabancada bitiyor. Tabancanın ortasında iyon bombardımanı yapan bir iğne var. Bunun sayesinde boya nötrleşip istenilen noktaya homojen dağılıyor.

Sistemi satın aldık fakat çalıştırmadık henüz. Boya işlemi için kabin de olması gerekiyor. Kabin fiyatı tuzlu olduğu için kendimiz yapacağız.

arkadaşım kabine gelince dipaz diye yaz arama motoruna çıkan firma ile çalışmalar yapıyorum ben onlar bu fırının imalatçıları oto boya fırınlarının plc işlerini yapıyorum ben benim tavsi ettiğimi söyleyin uygun bir fiyat versinler sana ben: Fehmi Vatansever

Moderatör tarafında düzenlendi:
selam ben bu isitemin imalatcısı ve tasarımcısıyım firmam ilkeboyahane tesisleri. TÜRKİYEDE yakın geçmişte uygulanmaya başlanan bir sistem toz boya geri kazını %99lara varan ekenomik endüstriyel yaşboyaya nazaran %80lere varan yüksek verimlilik ve karlılık sağlar. sistem toz boya pigmentlerine özel imal edilmiş boya tabancalrı ile pozitif elektron yüklenerek çalışır bu esnada iş parçasıda negatif elektron yüklenir burda oluşan statik mıklatıslanma ile boya partükürleri iş parçası üzerine yapışır. boya 200 dercede 15-20 dk arası pişirilerk sertleşir 170-180 dercelerde kürlnme yapar. bütün sorularını bu konuda cevaplayabilirim

aynen dediğin gibi ben bunların bakımını yapıyorum bir firmada

benim bir sorum olacaktı.. tabancaların pozisyonlamasını ne ile yapıyorsunuz..biz su anda potansla yapmaktayız ve potanslarda problem oldgu zaman yenısını almak durumunda kalıyoruz. Sizinn baska bir cozumunuz war mı acaba?

ikinci bir sorumda tabancalardan atılan boya miktarını azaltmak icin ne yapılabilir. Soruyu soyle duzelteyim optimum boya atımı ıcın konveyor hızı ve urunun yuzey alanı arasında belırlı bı oransal hesaplama var mı? siz nasıl yapıyorsunuz

tesekkurler

Irishcan öncelikle bu soruna cevap verebilmek için hangi tür boyama sistemi kullandığını bilmemiz gerekiyor otomatik robutlu boyamamı yapıyorsunuz yokssa manuel atımmı yapıyorsunuz, ayrıca kullanılan toz boya tabancalarının burda markaları ve tipde önemlidir.
[email protected] burdan yardımıc olabilirim size

benim şöyle bi sorum olacaktı emko cıhazının esm-9945 ini boya fırınında kullanmak istiyorum bu zihazla fırın istenilen sıcaklıga ulaşınca otamatik olarak gazı kesip sonra verilen zaman sonra kabin motorunu durdurabilirmiyim

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri