kontaktör,zaman saati ve bir lamba baglantısı yardım

delice797

Üye
Arkadaşlar merhaba bende 3 tf 40 kontaktör var ve birde zaman saati var
bildiğiniz gibi a1 faz a2 notr 1L1 3L2 5L3 FAZ UÇLARI 2T1 4T2 6 T3 ÇIKIŞ UÇLARI

zaman saati hot 60 marka uzak doğu malı ben bu zaman saatini nasıl lambaya baglarım

0 0 A1 A2

A1,A2 : 220 VOLT
A2,A3 : 24 VOLT zaman saatinin üzerinde yazanlar

16 15 18 A3

kısacası ben bu devreyi kurmak istiyorum girişleri ve çıkışları yazarsanız gerçekten çok sevinirim

açıklayıcı bir şekilde anlatırsanız memnun olurum

malzemede eksik birşeyler varsa tamamlarsanızda sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşım a1 faz ve a2 nötr 220 v besleme terminali a2 - ve a3+ dc24v besleme terminali 15 nolu terminal role ortak ucu 16 kapalı 18 açık role bağlantılarıdır rolenin 16 ve 18 nolu terminallerinin birinden alacağın çıkışı kontaktor a1 ucuna bala a2 sinede nötr bağla kontaktörün güç kontaklarından da lambana git saati ayarlamak sana kalıyor kolay gelsin

15 nolu terminal dediğiniz ortak uç hangi amaçta kullanılıyor 16 kapalı 18 açık röle baglantısı dediniz demek istediğinizi tam anlamadım

şuan yapmış oldugum 16 nolu çıkışı a1 verdim 15 ve 18 boşta kaldı nereye baglıyorum bu uçları devrem hazır çalışmıyor

yapmış oldugum işlem

kontaktöre panodan gelen fazı a1 verdim a2 notr bagladım.l1 ve l2 faz verdim t1 ve t2 çıkışına lamba bagladım.zaman saatinin a1 faz a2 notr verdim 220 yani zaman saatinin 16 nolu termalini a1 verdim 15 ortak uç ve 18 nolu ortak uç boşta kaldı enerji verdim lamba çalışmadı neden çalışmıyor

merhaba iyi akşamlar
sana detaylı olarak yardımcı olabilirim

ordamısınız delice797

zaman saati üzerindeki terminaller a1 zaman saati bobin faz ucu a2 bobin nötr ucu 15-16-18 teminalleri zaman saatinin role uclarıdır 15 nolu terminal rolenin ortak ucu 16 ve 18 nolu terminaller rolenin çıkış uclarıdır 16 veya 18 nolu terminallerden kontaktörü çektireceksin kontaktörün güç kontaklarından da labaya giden enerjiyi geçireceksin

Delici 797, Kısaca yapmak istediğin şey bu.
Yalnız zaman rölesi kontaklarındaki no lar değişebilir.
Kolay gelsin

Pardon Şemayı yollamamışım.
Fakat nasıl buraya koyacağımı bilmiyorum.
Ancak mail olarak yollayabilirim.

anladığım kadarı ile zaman saatin hem 220v hemde 24v çalışabiliyor. kontaktör bobinin de 220 v ise sorun yok çok rahat çalışır. 15 16 18 ile belirttiğin uçlar tahminimce bir açık bir kapalı kontak. bu numaralardan bir ortak uç olur. (yani 15 ortak ise 16 normalfe açık, 18 normalde kapalı gibi düşün) 220 faz ucunu zaman saatinin ortak kontak ucuna gir. normalde açık olan kontak ucundan da kontaktörünün A1 ucuna bağlantını ap. A2 ucuna nötr bağlantını yap. kontaktörünün faz uçları ile çıkış uçları diye tabir ettiğin kontakları üzerinden lamba bağlantını yap. zaman saatinin A1 - A2 uçlarına 220 v bağlantını yaptığında saatin ayarına göre kontaktör çekip lambayı yakacaktır.

arkadaşlar bana zaman saati kontaktör bağlantısı hakkında bi ema yollaya bilirimisiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri