yıldız üçgen sorunu

kubilay46

Üye
arkadaşlar dün bir yem kırma kırıcı motoru bağladım motor 132 kw motor milindeki kırıcının ağırlığı yaklaşık olarak 700-800 kg motorun kontaktörü 3tf53 termik 110-135 kablalolar 3x35+16 kablo var motor kalkışta yaklaşık olarak 500-700 arası bir amper çekiyor ve üçgene geçiş süresi 11-15 saniye arası motor üçgene geçmeden termik attırıyor termiği büyülttüm bügün takacam ama motor yük altında kalkıyor çok amper çekiyor yumuşak olverici kullanacaktım ama firma almadı 12-13 saniyeded üçgenin bir anlamı kalmıyor bu sorunu sizlerle paylaşmak istedim yük altında kalkan bir motora malzeme listesini biraz yüksek seçerseniz iyi olur fikri olan arkdaşlar var sa söylesin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Termik değerinin yüksek seçilmesi uygun değildir.Ağır kalkınan yolvermelerde,termiğin,üç-
gen kolu üzerine konması,zorunlu durumlarda başvurulan bir yöntemdir.Bunun mahzuru,mo-
torun, kalkınma süresince koruma dışı kalmasıdır.

Ekli dosyalar

• Moeller el kitabı.pdf
    296 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Dirençle yol vermenin daha uygun olacağını düşünüyorum ancak bunun hesabı çok iyi yapılmalı. Motorun ,yük momentinin üzerinde bir moment sağlayabileceği kadar toplam direnç, diğer kademe dirençleri ve zamanlama çok iyi yapılırsa olumlu netice alınır gibi geliyor.
Yıldız-üçgen yolvermede en önemli husus yıldız çalışmada motorun verdiği moment yük momentinin üzerinde olmasıdır aksi taktirde yıldız çalışma süresi boyunca rotor kilitlenir üçgene geçme durumundada direk yol verilmiş gibi bir durum oluşur aşırı akım çekilir yol verme yöntemi amacına ulaşmamış olur bilmem anlatabildim mi?

dediğin gibi büyük güçlü motorlarda yıldız kalkınma süresinin 10 sn den aşağı olmaması gerekir ama bu her durum için geçerli değildir 15 saniyelik motorun baygınlık sesini burdan duyabiliyor gibiyim 7-8 saniye olarak denemende fayda var motorun çektiği amper normaldir.

motor volanlı bir çalışma yapıyor arkadaşım motorun kfasındaki ağırlık 700-800kg dedim 7-8 saniyede motor normal devrini bile alamıyor dediğim gibi en az 11-12 saniyede çalışıyor volanlı bir çalışma var yani yükte çalışyor fahri bey termiği üçgene bağlama yöntemini demiş ama oda motoru devre dışı bırakıyor o kalkınma anında bir hata yada bir kısa devre akımı gelse bunlarda göz önünde bulundurulmalı bence soft starter demiş arkadaşlar ama kontaktörü en azından değiştirme sansın var ama soft starterde bir arıza olsa müşteri bunu beklemez yani arkadaşlar motor volanlı bir çalışma yapıyor

bana kalırsa zamanı biraz düşür termiği biraz yükseltirsen olabilir

termiği üçgene çekmekten başka bi çare göremedim ozaman madem softstarter alamıyorsunuz biraz riske girmek zorundasınız kalkınma anında koruması devre dışı bırakılan birçok uygulama gördüm orjinal tekstil makinalarında bile

arkaaşım soft starter boşuna yada faydasız diyen yok konuyu saptırma kontaktörü hırdavatçılar bile satıyor ben sadece arıza durumunda tamir süersi falan dedim kontaktörü ise her yerden alırsın

katılıyorum sn aralığını düşür ve ariyetten dirençle yol verme olayınıda gerçekleştir..

verimli olacağına inanıyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri