Şalter Bağlantı Sorunu

ProActive

Üye
elamlar arkadaşlar,
Öncelikle gerçekten çok güzel bir siteniz var. Döküman bilgi zenginliği muhteşem. Bir çok insanın ihtiyacını karşılayan bir site olmuş konumda. Bunun için size ne kadar teşekkür etsek azdır...
Belki yanlış yere açıyorum, belki de daha önce sorulmuş (aradım ama bulamadım...) Evimdeki kombiye ev tesisatından ve site jeneratöründen ayrı ayrı kablo gelmektedir, bu kablolar 1,0,2 konumu bulunan şaltere girmekte. 1 konumu sadece ev tesisatı ile kombiyi çalıştırmak için, 2 konumu ise hem ev, hemde jeneratör tesisatından beslemek için (elektrik gidince jeneratör devreye girince kesintisiz çalışması için) hem ev hemde jeneratör tesisatı kablolarını aynı yere giriş yapınca ev tesisatından jeneratör tesisatına besleme olur mu onu merak ettim. Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kesintisiz çalışma bağlantıları belirttiğiniz şalter üzerinde değil jeneratör üzerinde yapılmıştır.

jenaratör üzerinde transfer salteri vardır
basitçe söylersek iki giriş tek çıkış
girişler Şebeke ve jenaratöre bağlı
çıkış ise evine

elamlar arkadaşlar,
Öncelikle gerçekten çok güzel bir siteniz var. Döküman bilgi zenginliği muhteşem. Bir çok insanın ihtiyacını karşılayan bir site olmuş konumda. Bunun için size ne kadar teşekkür etsek azdır...
Belki yanlış yere açıyorum, belki de daha önce sorulmuş (aradım ama bulamadım...) Evimdeki kombiye ev tesisatından ve site jeneratöründen ayrı ayrı kablo gelmektedir, bu kablolar 1,0,2 konumu bulunan şaltere girmekte. 1 konumu sadece ev tesisatı ile kombiyi çalıştırmak için, 2 konumu ise hem ev, hemde jeneratör tesisatından beslemek için (elektrik gidince jeneratör devreye girince kesintisiz çalışması için) hem ev hemde jeneratör tesisatı kablolarını aynı yere giriş yapınca ev tesisatından jeneratör tesisatına besleme olur mu onu merak ettim. Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler.

Sizin anlattığınız şekli, bana pek mantıklı gelmedi açıkçası.
1. konum şebeke, 2. konum jeneratör demiş olsaydınız, mantıklı gelirdi. ama 1. konum saece şebeke, 2. konum jebeke veya jeneratör ise çok mantıklı değil, daha doğrusu mümkün değil. Ancak, o şalter dışında, daha önceden bir transfer sistemi varsa, işte o zaman mantıklı.Sayaçlarınıza yakın bir yerde, içinde bol miktarda kontaktör olan bir pano varsa, orada otomatik transfer yapılıyor demektir.Eğer elektrikçi değilseniz ve kontaktörün ne olduğunu bilmiyorsanız, elektrik kesildiği anda ve geldiği anda, tak tuk diye anlık bir ses çıkaran panodan bahsediyorum.
Sonuç olarak işin bu kısmı o kadar önemli değil. Çünkü doğru yapılmış bir tesisatta, asla jeneratör sistemi şebekeye, şebeke sistemi de jeneratöre gitmez.Gittiğini varsayalım:
Elektrikler kesildi, jeneratör çalıştı ve jeneratör elektriği şebekeye gitti. Bu şekilde bir hata yapılmış olsaydı :
1- şebekedeki tüm insanlar, mahalle komşularınız falan jeneratörünüzden enerji çekerdi. Ayrıca, trafonuzda gerilim yükseltilirdi ve, yüksek gerilim şebekesine de enerji verirdiniz.Bu durumda da, tüm memleket, sizin jeneratörünüze yüklenirdi ve, jeneratör bu kadar yüke dayanamayacağından şalteri açardı ya da stop ederdi.
2- elektrik yeniden geldiğinde, şebeke ile, sizin ürettiğiniz elektrik çakışırdı ve, sağlam bir gümleme sesi ile birlikte, sigortalar atar ve bir yerler patlardı. O yüzden diyebilirim ki, hayır, jeneratörünüz şebekeye karışmıyor .

kesintisiz çalışma bağlantıları belirttiğiniz şalter üzerinde değil jeneratör üzerinde yapılmıştır.

jenaratör üzerinde transfer salteri vardır
basitçe söylersek iki giriş tek çıkış
girişler şebeke ve jenaratöre bağlı
çıkış ise evine
Evlerde, sitelerde bu şekilde olduğunu sanmıyorum. Bu şekilde yapılırsa, jeneratörde üretilen elektrik te sayaçtan geçer ve, kendi ürettiğimiz elektriğin bedelini de, elektrik kurumuna ödemek zorunda kalırız.
Ev ve sitelerde, her daire için, sayaçtan sonra, ayrı ayrı transfer yapılır.

arkadaşlar sanırım 2 konum otomatk olarak girmek için diyeceğim ama bireysel değil jeneratör bana kalırsa arkadaşın sorusunda br hata var en başta ve en azından ve şebeke girişinde de bir teatlık var tekrar tam olarak tesisatı inceleyip yazarsan jeneratörden beslenirken sayactanmı geçiyor falan tekrar yazarsan daha net cevap bulabilirsin

sizde transfer panosu yok transferi jeneretor üzerinden yapıyor evlerde'de kutup değiştirici koymuşlar (1-0-2şalter) panodan devrelerini ayırmışlar elektrik kesildiğinde jenerator devreye giriyor .sen şalteri 2 pozizyona getirdiginde ev jeneretorden besleniyor 1 pozisyonuna getirdiginde şebekeden besleniyor

arkadsım hıc bır sıstemenerji kesilmeden jeneratörü calıstırmaz ve jenerator calıstıktan sonra devrını bulana kadar enerjı beslemesıne gecmez yanı kısacası senın elektrıgın kesılmeden calısmaz ama buyuk bır ups alırsan bu sorunlarla karsılasmazsın

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri